Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie stacje dyskietek w jednym komputerze

13 Maj 2013 19:09 7062 35
  • Poziom 10  
    Szkoda, że zamknęliście temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1086247.html
    Bo mam pytanie odnośnie niego. Średnio się na tym znam, a chciałbym podłączyć dwie stacje dyskietek w jednym komputerze. Komputer jest z 2008 roku, ale zamontowałem w nim już stację 3,5 cala za pomocą taśmy i takiego kabelka: Dwie stacje dyskietek w jednym komputerze i działa bez problemu.
    Mam drugi, nieużywany komputer, w którym też jest kabelek pokazany na zdjęciu - ale chyba jest na stałe podłączony do zasilacza, więc pewnie nie da się go użyć w drugim komputerze. Jest w nim też druga taśma, na oko taka sama, ale pewności nie mam, jest nią podłączony dvd-rom. No i teraz pytanie, bo planuję kupno starej stacji dyskietek 5,25 cala. Sprzedający napisał, że posiada ,,taśmy do podłączenia z płytą główną". Na oku mam tą stację:
    http://tablica.pl/oferta/stacja-dyskietek-fd1157c-5-25-cala-ID2sSZj.html
    W tamtym zamkniętym temacie pisaliście, że aby dwie stacje dyskietek działały razem w jednym komputerze, trzeba je podłączyć w ten sposób:
    Cytat:
    jeden przed przeplotem, drugi po przeplocie-zamieniona kolejność przewodów na kabelku

Czy możecie mi wytłumaczyć dokładniej, jak to zrobić? Czy będę musiał w jakiś sposób ręcznie przerabiać te kable? Czy taśma od dvd-romu, na oko taka sama jak ta, którą podłączyłem stację dyskietek 3,5 cala, będzie pasować do stacji dyskietek 5,25 cala?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Musisz mieć taśmę z dwoma różnymi złączami - jedno dla stacji 3.5", a drugie dla stacji 5.25".

Tak jak w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2256040.html

Stację 5.25" zasilasz ze złącza Molex w porównaniu do zasilania stacji 3.5", która korzysta ze złącza miniMolex.
  • Poziom 25  
    wystarcza 3 złącza , ale odpowiednie do napędów. Kiedyś dawano ich więcej aby kable były uniwersalne .
    Ba mogły być bez przeplotu pod warunkiem że napęd dyskietek miał możliwość zmiany numeru .
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedzi. Mam właśnie taką taśmę z trzema złączami (dwa na obu końcach i jeden pośrodku), ale z tego co się orientuję to jest taśma do dvd i nie pasuje do stacji dyskietek.
    Tak to wygląda:
  • Poziom 43  
    Przecież dałem link do tematu jaką taśmę potrzebujesz.

To co posiadasz to taśma PATA i nie nadaje się bo służy do podłączania napędów PATA, a nie stacji dyskietek.

kamiledi15 napisał:
    Sprzedający napisał, że posiada ,,taśmy do podłączenia z płytą główną".

To w jakim celu szukasz taśmy?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Twoje zdjęcie przedstawia taśmę IDE (80-cio żyłową), taśma od stacji dyskietek ma dużo mniej żył i węższe złącze.
    Możesz popytać w serwisach komputerowych w twoim mieście. U mnie (w Busku-Zdroju) może by się coś takiego znalazło, więc podejrzewam że niejeden serwis (który sięga korzeniami jeszcze ubiegłego wieku) może takie kable mieć, oczywiście używane.
  • Poziom 25  
    Jak szukasz odpowiedniej taśmy to napisz na PRIV . Pewnie jeszcze kilka mi zostało ;)
  • Poziom 10  
    Kupiłem zarówno stację dyskietek 5,25, jak i odpowiednią taśmę. Mam jednak problemy z podłączeniem. Załączam zdjęcie, jak to zrobiłem:
    Powiększcie, bo tam dodałem napisy. Jak widać, taśma ma 5 złączek i przeplot, tak samo jak w linku podanym przez Kasek21. Nie wiem, może odwrotnie to podłączyłem, czy co, ale efekt jest taki, że po włączeniu komputera w obu stacjach świecą się diody, a po włożeniu dyskietek do obu stacji zaczynają szumieć, jakby próbowały je odczytać, ale nic dalej się nie dzieje - dioda świeci cały czas i szum nie ustaje.
    W Mój Komputer widzę tylko stację 3,5 cala, która nie działa - na pojedyńczej taśmie działała. W tamtym temacie nie wyjaśniliście, co należy ustawić w biosie w przypadku dwóch stacji - mam tam tylko do wyboru Drive A, ustawiony na 3,5 cala. Proszę o wskazówki.

EDIT

Czyli, przyrównując do obrazka z linka Kasiek21, wykorzystałem te wejścia:
  • Poziom 43  
    Nie ma w BIOS opcji drugiej stacji FDD?
  • Poziom 10  
    Jest tylko Drive A, który mogę ustawić na dowolny rozmiar i Floppy 3 Mode Support, które można ustawić na Drive A albo disabled. Nigdzie nie ma Drive B. Kiedy ustawię ten Drive A na dyskietki 5,25, to w Mój Komputer ikona 3,5 zmienia się na ikonę 5,25, ale nie chce się otworzyć - komunikat ,,włóż dysk do stacji A". Kiedy podłączam tylko jedną stację tą podwójną taśmą, diody nie świecą, ale po włożeniu dyskietki stacja szumi, z tym że tak jak pisałem, nie wykrywa dyskietki. Może coś odwrotnie podłączyłem, choć próbowałem na różne sposoby bez rezultatu. Stacje reagują odmiennie w zależności od sposobu podłączenia, tak jak napisałem, więc taśma chyba też jest dobra. Nigdzie w Biosie nie ma opcji ,,Swap Disc Drive", a to chyba też powinno się włączyć. Dziwne jest to, że stacja 3,5 działa na pojedyńczej taśmie, a na podwójnej już nie. Może więc taśma jest jednak zepsuta?
    PS Mimo, że obie stacje jednocześnie szumią i świecą, to w menedżerze urządzeń widzę tylko jedną stację - nie wiadomo którą, bo nie ma nazwy.
  • Poziom 43  
    Jak bios nie ma opcji 2 FDD, to po co ma mieć obsługę taśmy z przeplotem...
    Wygląda, że musisz wybrać i mieć na raz jedną stacje FDD.
  • Poziom 10  
    Czyli potrzebuję jeszcze jednej taśmy, tym razem pojedyńczej do stacji 5,25? A w Biosie nie da się jakoś uaktywnić tej opcji? Może wgrać starszą wersję?
  • Poziom 30  
    Starsze BIOS'y miały obsługę dwóch stacji. W miarę rozwoju płyt głównych, w BIOS pozostała już tylko jedna. Jeśli twój BIOS ma obsługę tylko jednej stacji, to chyba nic się z tym nie da zrobić.
    Nawiasem mówiąc... po kiego grzyba ci dwie stacje dyskietek w 2013 roku? :D
  • Poziom 43  
    kamiledi15 napisał:
    Czyli potrzebuję jeszcze jednej taśmy

Nie. Po prostu będziesz musiał przepinać kabel albo stacja 3.5", albo 5.25" w zależności, z której będziesz chciał korzystać.
  • Poziom 10  
    Po prostu lubię starocie, poza tym mam całą masę takich dyskietek i chciałbym ich jeszcze poużywać.
    Cytat:
    Po prostu będziesz musiał przepinać kabel albo stacja 3.5", albo 5.25" w zależności, z której będziesz chciał korzystać.

Dobra, to jak to podłączyć? Bo na tej taśmie tak jak pisałem nawet jedna stacja nie chce działać. Rozumiem, że nawet na tej podwójnej powinna być podłączenia tylko jednej stacji?
  • Poziom 43  
    Użyć taśmy bez przeplotu z tylko 2 wtykami do FDD: 1 dla FDD3,5 i 1 dla FDD5,25.
    I podpinać na raz jedną stacje FDD.

Lub osobnej taśmy z dużym wtykiem do FDD 5,25.
  • Poziom 10  
    To jednak potrzebuję jeszcze jednej taśmy, bo moja ma 4 wtyki i przeplot. Rozumiem, że na takiej nie ma szans podłączyć tylko jednej stacji?
  • Poziom 43  
    Oczywiście, że się da, tylko BIOS musi sobie z tym radzić.
    U ciebie sobie nie radzi...
  • Poziom 10  
    No dobra, to teraz tak - udało mi się tą podwójną (a w zasadzie poczwórną) taśmą prawidłowo podłączyć stację 3,5 - wyłączyłem w Biosie ,,Floppy 3 Mode Support", odłączyłem całkiem zasilanie i taśmę od stacji 5,25 i stacja zaczęła działać prawidłowo - po kliknięciu jej ikony w Mój Komputer dioda się zapala, stacja zaczyna szumieć i po chwili prawidłowo wyświetla się zawartość dyskietki. Niestety, gorzej ze stacją 5,25 - wyłączam zasilanie ze stacji 3,5 i odłączam od niej taśmę, tak żeby była podłączona tylko stacja 5,25. W Biosie ustawiam stację 5,25. Kiedy wkładam dyskietkę i otwieram stację w Mój Komputer, zapala się dioda i stacja zaczyna czytać dyskietkę (nie tak jak wcześniej, że czytało ją bez przerwy i dioda nie gasła), ale po chwili wyskakuje komunikat: ,,włóż dysk do stacji A", choć w środku siedzi dyskietka. Stacja wyraźnie reaguje po kliknięciu na jej ikonę w Mój Komputer. Czyli taśma jest chyba odpowiednia, skoro stację 3,5 udało się odpalić, tylko czemu ta druga teraz nie działa? Stacja jest zepsuta, czy jednak Bios nie obsługuje wcale dyskietek 5,25 i żadna taśma tu nie pomoże? A może po prostu dyskietki wysiadły?
  • Poziom 43  
    Chyba mogę podłączyć się do tematu, bo mam podobny problem i zapytać: a da się zmodyfikować BIOS nieobsługujący dwóch stacji dyskietek na taśmie tak, żeby je obsłużył?
  • Poziom 43  
    kamiledi15 napisał:
    Stacja wyraźnie reaguje po kliknięciu na jej ikonę w Mój Komputer. Czyli taśma jest chyba odpowiednia, skoro stację 3,5 udało się odpalić, tylko czemu ta druga teraz nie działa?

Masz uszkodzoną/rozregulowaną stację 5,25 lub zużytą dyskietkę, spróbuj na innych dyskietkach.
  • Poziom 10  
    Dyskietek mam około 60, sprawdziłem z 10 i na każdej to samo. Można jakoś samemu dociec przyczyny problemu?
  • Poziom 43  
    Użyć innej, 100% sprawnej stacji 5,25.
  • Poziom 10  
    I to pewnie bez różnicy, że ta stacja 5,25 jest jako dysk A, a nie jako dysk B? Bo zawsze stacja 5,25 kojarzyła mi się z literą B.
  • Poziom 43  
    Bez różnicy. U ciebie i tak będzie A, bo Bios ma tylko opcję 1 FDD.
  • Poziom 10  
    Rozumiem, że wersja Windowsa też nie ma tu nic do rzeczy? Gdybym wgrał Win 3.11 na wirtualny dysk, to nic by nie zmieniło? I nie zamykajcie tematu, bo może uda mi się dostać drugą stację za darmo.
  • Poziom 43  
    kamiledi15 napisał:
    Rozumiem, że wersja Windowsa też nie ma tu nic do rzeczy?

Dobrze rozumiesz.

kamiledi15 napisał:
    Gdybym wgrał Win 3.11 na wirtualny dysk, to nic by nie zmieniło?

Nic.
  • Poziom 10  
    Nagrałem film, może ktoś rozpozna, czy problem leży w samej stacji, czy w dyskietkach. Argument za winą dyskietek jest taki, że na niektórych głowica zachowuje się inaczej, choć efekt jest zawsze ten sam, a za winą stacji przemawia fakt, że przy stacji 3,5 cala w momencie uruchamiania systemu, jeśli w środku jest dyskietka, uruchamianie się zatrzymuje i każe wyjąć dyskietkę, a na tej stacji tylko zapala się lampka i uruchamianie idzie dalej. Nagrałem filmik, może ktoś rozpozna przyczynę.
    http://www.youtube.com/watch?v=gxxu2AGxxD0
    Jeśli stacja jest rzeczywiście uszkodzona, może da się ją naprawić w jakiś prosty sposób - proszę o sugestie.
  • Poziom 10  
    Odkryłem, że stacja zaczyna działać, kiedy przyciskam kółko kręcące dyskietką. Mimo to nadal nie udaje się otworzyć dyskietek, ale udaje się je np. sformatować. Wydaje mi się, że problem jest podwójny - uszkodzenie stacji + zepsute dyskietki. Wrzuciłem drugi filmik:
    http://www.youtube.com/watch?v=Xb_3jy9CBDc
    Jak myślicie - wina stacji, dyskietek, czy obie przyczyny w jednym?
  • Poziom 10  
    No dobra - mam już nową stację 5,25. Ten sam model, od innej osoby. Początkowo miałem dokładnie te same problemy - co prawda nie było potrzeby dociskania głowicy palcem, ale stacja twierdziła, że dyskietka nie jest sformatowana, a sformatowanie nic nie zmieniało. Po przełączaniu jej w tą i z powrotem kilkadziesiąt razy, za którymś razem nagle zaczęła działać - i te ,,niesformatowane" dyskietki nagle okazały się w pełni sprawne. Nie wiem więc, czy ta poprzednia stacja ma tylko lekkie uszkodzenie z dociskaniem głowicy, czy jest całkiem zepsuta, czy tylko kabelek nie dociska, tak jak w tej nowej - wolę tej nowszej już nie odłączać, żeby znowu się nie zepsuło.

Teraz pozostaje więc problem z przełączaniem się między stacją 5,25 i 3,5 cala. Wcześniej padła odpowiedź:
    Cytat:
    Po prostu będziesz musiał przepinać kabel albo stacja 3.5", albo 5.25" w zależności, z której będziesz chciał korzystać.

I rzeczywiście tak to w tej chwili jest. Ale czy nie ma jakiegoś sposobu lub programu, żeby przełączać się pomiędzy obiema stacjami bez konieczności przepinania kabla? Wiem, że obu naraz Bios nie obsłuży, ale chciałbym się w wygodny sposób między nimi przełączać, bez konieczności odkręcania obudowy komputera.
    Co ciekawe, nie muszę zmieniać pojemności w Biosie - nawet jak stacja 5,25 ma wybraną pojemność 3,5, to i tak działa, tylko ikona jest inna.
    Poprzednią stację postaram się sprzedać za 20 złotych (bo widzę, że na Allegro czasami są takie oferty), a jak nikt nie będzie chciał, to pozostanie mi ją wyrzucić.