Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Elektroniczny nos" sprawniejszy od ludzkiego

exti 13 May 2013 19:56 4302 3
 • "Elektroniczny nos" sprawniejszy od ludzkiegoSzwedzcy i hiszpańscy naukowcy zbudowali "elektroniczny nos", który rozróżnia zapachy owoców lepiej od ludzkiego organu. Ich praca na ten temat została opublikowana w magazynie "Sensors and Actuators A".  Urządzenie stworzone przez pracowników Politechniki w Walencji i Uniwersytetu w Gävle zawiera 32 czujniki półprzewodnikowe wykrywające różne związki tworzące zapach, takie jak metan i butan. Sygnały z nich są analizowane w czasie rzeczywistym przez algorytm klasyfikacyjny w oprogramowaniu uruchomionym na komputerze. Rezultatem jego działania jest trójosiowy wykres przedstawiający rozróżnienie pomiędzy zapachami np. jabłek i gruszek. Te właśnie owoce zostały użyte w teście. Badane próbki są umieszczane w strumieniu powietrza skierowanym na wspomniane wcześniej czujniki.

  Według autorów pracy takie urządzenie mogłoby znaleźć zastosowanie na przykład w przemyśle winiarskim do oceniania jakości lub rozróżniania gatunku winogron używanych do produkcji, a także w biomedycynie. Niektóre badania wykazały, że odpowiednio wytrenowane psy są w stanie wykryć niektóre nowotwory, np. raka płuc na podstawie oddechu pacjenta. "Elektroniczny nos" mógłby je zastąpić.

  Źródło:
  http://www.radio-electronics.com/news/electro...lectronic-nose-more-effective-than-human-3009

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2418 posts with rating 151, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #2
  elektronik999
  Level 26  
  Nie mam zbyt dużej wiedzy na ten temat ale czy spektrometr mas nie zrobiłby podobnej "roboty"?
 • #3
  miszcz310
  Level 20  
  Spektrometr jest spoko do takiego zastosowania, ale zauważ jak kosztowne jest przygotowanie próbki do spektrometru (chyba, że chodzi o te co w kryminalistyce wykorzystują). Ile też trwa taki pomiar od pobrania próbki do wyniku końcowego.
  Tutaj myk polega na tym, że pomiar jest w czasie rzeczywistym i nawet jest bezdotyokwy (no w tych przenośnych też tak jest chyba). Dodatkowo użyto czujników półprzewodnikowych, czyli pewnie tańszych niż takie zaawansowane urządzenia.
  Ze względu też na jakąś niepełną informację dostarczaną przez te czujniki zrobili klasyfikator (pewnie jakieś sieci neuronowe albo coś w tym rodzaju) i bych mają "rozpoznawacza owoców", szybki i stosunkowo tani.