Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 26LH2000, filmy po USB i wyprowadzenie dźwięku do kina domowego

Vantikos 14 Maj 2013 10:24 2847 11
  • #1 14 Maj 2013 10:24
    Vantikos
    Poziom 6  

Witam.

Zanim zabrałem się do napisania tego posta by opisać swój problem, poświęciłem trochę czasu na przejrzenie forum. Dzięki temu stałem się nieco mądrzejszy i mniej więcej wiem o co chodzi z moim problemem. Ale do rzeczy.

Sprzęt
    TV: LG 26LH2000
    KD: Panasonic SC-PT22
    Dekoder UPC HD PVR

Jak to wszystko jest spięte
    Dekoder -> HDMI -> TV (obraz)
    Dekoder -> RCA -> KD (dźwięk)
    KD -> SCART -> TV

Problem
    Kilka dni temu odblokowałem w swoim wiekowym telewizorze port USB, dzięki któremu mogę oglądać filmy HD. Wszystko fajnie i pięknie, ale dźwięku na KD nie mam. Więc poczytałem sobie instrukcje od sprzętu, poguglałem, no i oczywiście przejrzałem niniejsze forum.

Według instrukcji teoretycznie możliwe jest, by dzięki połączeniu TV z KD kablem SCART możliwe było przesłanie dźwięku z TV do KD. No ale nie działa - nie słychać ani dźwięku z dekodera, ani z USB. Później, po lekturze forum obraz się mi wyklarował - telewizor po prostu nie zamienia cyfrowego dźwięku (czyli z HDMI i USB) na postać analogową i nie przesyła dalej. Niestety, o ile TV ma wyjście cyfrowe optyczne, o tyle KD pozbawione jest takiego bajeru, dzięki któremu mógłbym posłać cyfrowo dźwięk.

No dobra, to kombinujemy dalej. Choć z tym kombinowaniem to za dużo powiedziane, gdyż jedyną możliwością jaka mi została to podpięcie KD z TV poprzez wyjście słuchawkowe minijack-RCA. Załatwiłem kabelek, test i... No cóż, wystarczy, że powiem że dźwięk jest dla mnie nieakceptowalny. Po prostu jest za cichy i zbyt płaski. Brak mu "głębi", która jest przy podłączeniu dekodera z KD po RCA.

Początkowo łudziłem się jeszcze, że może kabel SCART mam kiepski i nie ma podpiętych pinów na wyjście audio. Ale wystarczyło, że podłączyłem konsolę Wii pod wejścia analogowe (RCA) do TV, by przekonać się, że kabel jest okej - ładnie przesyła dźwięk z TV do KD.

Reasumując mój przydługi wywód - czy da się coś zrobić z dźwiękiem posłanym z wyjścia słuchawkowego (tzn. jakoś go poprawić)?

Tak teraz sobie pomyślałem o jeszcze jednej rzeczy. Obok telewizora stoi sobie mikorwieża Panasonic SA-PM24 z tzw. MusicPortem. Może by tak połączyć TV z wieżą kablem minijack-minijack? Jest szansa, że jakość dźwięku byłaby lepsza od tej co podaje TV do KD?

Będę wdzięczny, jeżeli ktoś bardziej znający się na rzeczy odpowiedział na moje pytania/wątpliwości (za co z góry dziękuje).

0 11
  • #2 14 Maj 2013 11:01
    Polon_us
    Poziom 41  

Przy używaniu gniazdka słuchawkowego musisz wziąć pod uwagę fakt, że poziom głośności ustawiony na TV ma wpływ na poziom sygnału w tym gnieździe - mimo, że głośniki w TV są wyłączane automatycznie. Może miałeś za mocno ściszony TV przy tej próbie, stąd ten "płaski" sygnał?

Masz jeszcze jedną możliwość - adapter sygnału optycznego na analogowy 2x CINCH (Lewy, Prawy - stereo tylko). Jakość sygnału powinna była być znacznie lepsza.

Powodzenia :)

0
  • #3 14 Maj 2013 11:11
    Vantikos
    Poziom 6  

@Polon_us:
    Problem w tym, że w TV głośność była ustawiona na 100, a dźwięk nadal był cichy.
    Kwestia adaptera brzmi ciekawie, ale nie wiem czy warto wydawać te 400 zł (choć na serwisie aukcyjnym znalazłem za 150 zł) na takie cudo ;)
    W każdym bądź razie - dziękuję za odpowiedź.

0
  • #4 14 Maj 2013 11:53
    Polon_us
    Poziom 41  

Tak a propo tej wieży Panasonic. Sądzę, że efekt połączenia będzie podobny, jak w przypadku kina domowego. Odnoszę wrażenie, że te gniazdko słuchawkowe nie zapewnia odpowiedniej siły sygnału.

A ten adapter? Spróbowałbym, choć ceny mnie powalają. Na amerykańskim Amazon taki adapter kosztuje 17USD. A czy w przypadku niepowodzenia, nie ma możliwości zwrotu? Zakładając, że odbędzie się to w określonym czasie od momentu kupna?

0
  • #5 14 Maj 2013 11:58
    Vantikos
    Poziom 6  

Też biorę pod uwagę taką opcję, ale z drugiej strony to ten MusicPort ma służyć do podłączenia odtwarzaczy mp3, które mogą mieć podobną siłę sygnału co wyjście słuchawkowe w TV (a jeżeli prawię farmazony, to proszę mnie poprawić). Cóż, spróbować zawsze można - kabelek jack-jack można dostać za grosze ;)

W kwestii adaptera to myślę, że to by mogło być za dużo zachodu, niż to jest warte...

0
  • Pomocny post
    #6 14 Maj 2013 14:25
    Polon_us
    Poziom 41  

I już na koniec - może rozważyć wzmacniacz słuchawkowy? Nie kosztuje to wiele, a może rozwiąże kwestię jakości tego sygnału. Na znanym portalu polskim widziałem ładne wzmacniacze firmy Fiio w miarę rozsądnych cenach np. model Fiio E3.

0
  • #7 14 Maj 2013 15:13
    Vantikos
    Poziom 6  

Właśnie podobna rzecz mi przyszła do głowy podczas obiadu ;) Dzięki za podsunięcie konkretnego urządzenia - zbadam sprawę. Miło by było, gdyby ktoś z forum mógł potwierdzić, że takie rozwiązanie daje radę.

0
  • #8 14 Maj 2013 15:58
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Polon_us napisał:
    model Fiio E3

Vantikos napisał:
    Miło by było, gdyby ktoś z forum mógł potwierdzić, że takie rozwiązanie daje radę.

Niestety, sprzęt ten nie obsługuje DD ani THX i tym podobne, a dźwięk generowany na gniazda tego urządzenia to TYLKO zwykłe stereo jako dźwięk analogowy.

0
  • #9 14 Maj 2013 16:56
    Vantikos
    Poziom 6  

@KOCUREK1970:
    Domyślam się, że dźwięk będzie stereo (w końcu są dwa wtyki RCA ;) ).

Jako, że nie jestem dobre w te klocki, to może ktoś mi wyjaśni - czy taki wzmacniacz zadziała (znaczy puści dźwięk dalej) dla filmu z USB załóżmy z kodekiem audio AC3?

0
  • #10 14 Maj 2013 17:57
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Vantikos napisał:
    Jako, że nie jestem dobre w te klocki, to może ktoś mi wyjaśni - czy taki wzmacniacz zadziała (znaczy puści dźwięk dalej) dla filmu z USB załóżmy z kodekiem audio AC3?

To jest tylko przetwornik a nie dekoder, więc sumarycznie nie, nie puści, dźwięk musi zdekodować tv, albo inna jednostka, a dźwięk z tego urządzenia i tak będzie tylko w stereo.

0
  • #11 15 Maj 2013 00:37
    Polon_us
    Poziom 41  

KOCUREK1970 napisał:
    Niestety, sprzęt ten nie obsługuje DD ani THX i tym podobne, a dźwięk generowany na gniazda tego urządzenia to TYLKO zwykłe stereo jako dźwięk analogowy.

I tak miało być. Wskazałem te urządzenie tylko z nadzieją, że dźwięk w kinie domowym nie będzie "płaski", jak pisze Vantikos. I niczego więcej po tym ustrojstwie nie można się spodziewać. Tylko wzmocnienie sygnału stereo. Jeśli ktoś spodziewał się więcej, to był w błędzie :) Wszelakie dekodowania, tak jak pisałeś, leżą po stronie telewizora.

0
  • #12 15 Maj 2013 00:51
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Polon_us napisał:
    Wskazałem te urządzenie tylko z nadzieją, że dźwięk w kinie domowym nie będzie "płaski", jak pisze Vantikos

Są tacy co używają tego sprzętu do odsłuchu plików flac, a biorąc pod uwagę potrzeby użytkowników co do "wymagań dźwiękowych" stawianych przez nich takiemu sprzętowi - to spokojnie spełnia on swoja rolę i jest nawet bardzo chwalony.
    Sam się zastanawiam nad zakupem takowego, bo jestem nie zadowolony z jakości dźwięku analogowego generowanego przez mojego Asusa Xonar HDAV1.3 Deluxe z plików flac :D.

0