Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sirio ML145 dziwna przy strojeniu

rysiekj 14 May 2013 10:34 5517 33
Altium Designer Computer Controls
    rysiekj
    Level 14  
    Witam,
    Zakupiłem od jednego gościa antenę Sirio ML145. Sądzę że to podróbka.
    Ale .........

Uzytkuję antenę President Oklahoma. Mierząc tą oklahomę SWR-metrem otrymuję wynik SWR 1,2 i moc 3,5 W. Ten mój SWR-meter ma dwa wskaźniki na drugim pokazuje moc.
    Mierząc tą ML145 otrzymuję SWR 1,2 i moc 1 W.

O co tu chodzi ? Na moje oko ta ML145 ma za krótki bat bo 130 cm a w opisach znalazłem że powinein mieć 142 cm.

Co sądzicie ?
  • Altium Designer Computer Controls
    paluch_gda
    Level 16  
    Przede wszystkim sprawdź połączenia masy bo 1W to trochę za mało. Tylko że przy słabej masie miałbyś SWR o wiele wyższy. Bacik ktoś chyba urżnął. Polecam różnice oryginał-zamiennik
    puszak
    Level 28  
    Moc mierzymy na sztucznym obciążeniu...
    rysiekj
    Level 14  
    Prawdę mówiąc to już zbaraniałem. Założyłem podobny temat na forum CB i ktos mi odpisał, że ta antena ma w oryginale bicz długi na 130 cm.

Może to ktos potwierdzić?

Jedno co stwierdziłem to utlenienie masy w stopce. Wszystko tam było na zielono.
    Odczyściłem to na nowo polutowałem i zobaczymy.
    paluch_gda
    Level 16  
    Promiennik powinien mieć 142cm. Przeglądałeś ten link co podesłałem wcześniej?
    rysiekj
    Level 14  
    Zorientowałem się. Dzisiaj włożyłem promiennik od innej anteny, miał około 136 cm i SWR spadło do około 2,8. Podejrzewam, że jak założę 142 to spadnie do nominalnej wartości - około 1,5.

Nie wiem co za baran obciął promiennik i po co?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Zdecydowanie polecam sprawdzić własny reflektometr. :!:

Jeżeli antena (promiennik) była za krótka a SWR był ładny 1:1,2 to znaczyć może tylko jedno, że reflektometr ten to tylko wskaźnik a nie przyrząd.

Sztuczne obciążenie 50Ω powinno załatwić sprawdzian reflektometru. :!:

Pozdrawiam.
    multihunter
    Level 26  
    Promiennik może być przystosowany do pracy anteny w tzw. "zaniżeniu" np. w ciężarówce na lusterku
    wtedy docina się i to sporo nawet do ≈15cm warto sprawdzić przez zamontowanie anteny w rogu karoserii pojazdu
    puszak
    Level 28  
    Mógłbyś kolego rozwinąć temat "zaniżenia" i podać jakieś naukowe fakty ? Pierwszy raz słyszę o tym, a zdaje się być ciekawe :) Czy nie nazywa się to przypadkiem strojeniem anteny ?
  • Altium Designer Computer Controls
    multihunter
    Level 26  
    Jakich naukowych faktów potrzebujesz ? Pytasz poważnie, czy starasz się być na tyle bezczelny ?
    Docinanie promiennika to żadna nowość, a robi się tak drutem od migomatu kiedy brak jest dostatecznej przeciwwagi
    Wystarczy zamontować to na próbę w rogu karoserii i stwierdzić słuszność działania docinającego promiennik
    rysiekj
    Level 14  
    Nie bardzo rozumiem. Jak skrócenie anteny o 15 cm może skutkowac poprawieniem jej SWR-a? Przecież długość bicza + ew. cwki jest w korelacji z długością propagowanej w eter fali.

Dopasowywanie długości bicza do samochodu, przypomina mi sytuację docinania nóg do zbyt krótkiego łóżka :)

Dodano po 18 [minuty]:

paluch_gda wrote:
    Promiennik powinien mieć 142cm. Przeglądałeś ten link co podesłałem wcześniej?

Widzę, że masz doświadczenie z tymi antenami.

Podpowiedz, czy da się rozebrać część z cewką? Po rozebraniu podstawy stwierdziłrm, że wszystko było utlenione, tak jakby antena była w wodzie. Być może połączenia na cewce wyglądają podobnie. Przy strojeniu lata mi SWR, tak jakby coś nie kontaktowało.

Na drugiej antenie jest wszystko ok, więc SWR-meter jest O'k.
    multihunter
    Level 26  
    Udzielający niegdyś podobnych porad teraz sam się gubi no, no...
    Antenka jest zwarta dla DC, więc bierze się miernik z szybką piszczałką najlepiej taki żółtek za 20zł

sirio ML145 dziwna przy strojeniu

Dodano po 38 [minuty]:

...apropos szybkich mierników ile może kosztować dziadostwo nie z tej ziemi

:D
    puszak
    Level 28  
    Cewkę rozkręca się. Odkręcałem kiedyś w takiej tą górną część trzymającą promiennik i wszystko się odkryło.
    Możesz dokręcić do bata kawałek druta miedzianego złączką z kostki elektrycznej w celu sprawdzenia wfs.
    Takie skracanie może i zadziała na wfs, lecz na sprawność anteny raczej nie. Podejrzewam że wpływ na wfs ma bliskość elementów metalowych karoserii i brak przeciwwagi. Co będzie z rezonansem anteny dla 27MHz ? Jeżeli ciekawi Cie możesz wykonać prosty miernik natężenia pola elektromagnetycznego. Wtedy zaobserwujesz że taka antena trochę mniej wysyła w eter.
    operatoronwy
    Level 17  
    A skoro antena była kombinowana,to może zmieniono także długośc kabla antenowego i dlatego takie bzdury wychodzą na mierniku wfs.(transformacja wyniku).
    Jeżeli rzeczywiście by skracany bąź wymieniany,to warto postarac się,aby jego długośc całkowita wynosiła około 364 cm.(długośc elektryczna półfali z uwzględnieniem tzw. współczynnika skrócenia-różnego w zależności od wykonania przewodu).Wtedy taki kabel będzie kablem pomiarowym i tylko przez taki należy dokonywać pomiarów.
    Zaznaczam-dla poprawności działania anteny długośc kabla nie ma znaczenia- ma tylko dla poprawności pomiarów.Bo są tacy,co stroją anteny długościa kabla...
    rysiekj
    Level 14  
    Nie. Kabel ma te swoje około 3,7 m. Jestem pewien, że sprawa tkwi w długości promiennika. Jak zdobędę gdzieś nowy i założę, podzielę się wynikiem tej operacji.

Zbaraniałem bo jedni piszą mi, że promiennik powinien miec 130 cm drudzy, że 142 cm. Ale poświęcę te 30 zł i kupię nowy 170 cm i będę docinać :)
    pietach
    Level 22  
    A ty piszesz dwie sprzeczne informacje:
    Najpierw:
    Quote:
    Uzytkuję antenę President Oklahoma. Mierząc tą oklahomę SWR-metrem otrymuję wynik SWR 1,2 i moc 3,5 W. Ten mój SWR-meter ma dwa wskaźniki na drugim pokazuje moc.
    Mierząc tą ML145 otrzymuję SWR 1,2 i moc 1 W.

A potem:
    Quote:
    Zorientowałem się. Dzisiaj włożyłem promiennik od innej anteny, miał około 136 cm i SWR spadło do około 2,8.

No to jak ?
    Z wartości 1.2 spadło do 2.8 - to spadło czy wzrosło?
    rysiekj
    Level 14  
    O'k.
    Dla sprostowania.

Przy pierwszym pomiarze pomyliłem się chyba. Źle skalibrowałem SWR-meter. Nie używałem go z 4 lata i nieco się potencjometr kalibracyjny zawalił.

W każdym razie teraz po rozebraniu podstawy i odczyszczeniu i przelutowaniu styków, wychodzi mi na 20 kanale SWR około 3,3 , jest w czerwonym polu.

Założyłem bicz od anteny President Oklahoma, ma coś koło 136 cm i SWR spadło do 2,8.

Na tym samym radiu (200 kanałowy ALAN 78), na tej Oklahomie uzyskuję SWR 1,3 - 1,4. Na tym samym dachu auta!

Jeszcze dodam, że przy zmianie pasma z C na A i C na E, antena ma ndal SWR ponad 3. Słabo reaguje na zmianę częstotliwości ??? A ta Oklahoma reaguje.
    szpara
    Level 28  
    Podstawa dobrze złożona? Jedna ze śrubek przenosi 'masę' na podstawę. No i oczywiście folia aluminiowa przyklejona go podstawy?
    scrooch
    Level 13  
    A nie prościej testowo przedłużyć promiennik? Wystarczy kostka za 20 groszy i pół metra drutu. Z kostki wykorzystujesz ten łącznik wkręcany na 2 śrubki, którym skutecznie przedłużysz promiennik. Coś podobnego fabrycznie jest stosowane w Presidencie WA27 i chyba w Texas'ie.
    rysiekj
    Level 14  
    Sprawdzę jeszcze raz tą podstawę, ale prawdę mówiąc nie rzuciło mi się w oczy, aby któraś ze śrub była inna od reszty (3 sześciokątne a jedna okrągła).

Folia jest.

A jaki to drut musi być - stalowy czy zwykła miedź ?
    puszak
    Level 28  
    Aby przewodzący i oczyszczony z tlenków. Do testów nie ma znaczenia aby przewodność była dobra. Po co masz kupować promienniki i je niszczyć skoro można to zrobić za darmo, jeżeli się uda wtedy zainwestujesz.
    Folia powinna być połączona z ekranem kabla.
    rysiekj
    Level 14  
    Rozebrałem tą podstawe anteny, i rzeczywiście popieprzyłem śrubki przy skręcaniu. Odczyściłem te styki i jeszcze raz skręciłem tak aby masa była do śrubki okrągłej.
    Pomierzyłem SWR i już całkiem zgłupiałem. Mam radyjko ALAN 78 z 5-cioma bandami. Na 20-tym kanale w pasmie "C" SWR wychodzi dalej coś koło 3,2, ale w pasmie "E" spada do 1,5. W paśmie "A" jest coś koło 3.

Wychodzi że bicz jest za długi?

I co Wy na to?
    pietach
    Level 22  
    Jak spada w paśmie E czyli coś w okolicach 28MHz to brakuje jej jeszcze kilku-kilkunastu centymetrów.
    Dosztukuj " na ruski skręt" lub jakąś złączkę elektryczną kilkanaście cm drutu (stalowy, miedziany, aluminiowy .... cokolwiek przewodzącego prąd) i tnij po kawałku aż dojdziesz do dobrego zestrojenia w paśmie CB (najlepiej 20 kanał) i wtedy zmierz jaka jest długość całkowita promiennika i będziesz wiedział jaki kupić.
    rysiekj
    Level 14  
    No rzeczywiście. Przecież długość fali w metrach to w uproszczeniu 300/częstotliwość w MHz. Czyli jednak ktoś uciął co nieco, ciekawe po co to zrobił baran?

Kupić i tak muszę 170 cm, bo takie są w handlu tu i tam. I dociąć na wymiar.
    pietach
    Level 22  
    A może to był krótkofalowiec i dociął żeby dostroić do 28-29.7 MHz ??????
    rysiekj
    Level 14  
    Facet twierdzi, ze nic nie docinał, zgrywa głupka.
    green33

Level 31  
    multihunter wrote:
    Jakich naukowych faktów potrzebujesz ? Pytasz poważnie, czy starasz się być na tyle bezczelny ?
    Docinanie promiennika to żadna nowość, a robi się tak drutem od migomatu kiedy brak jest dostatecznej przeciwwagi
    Wystarczy zamontować to na próbę w rogu karoserii i stwierdzić słuszność działania docinającego promiennik

A ja bym jakiś naukowy fakt poprosił. Bo elektroda powoli zaczyna przypominać zbiór herezji ...

"Docinanie promiennika to żadna nowość, a robi się tak drutem od migomatu kiedy brak jest dostatecznej przeciwwagi"

Marcin
    rysiekj
    Level 14  
    multihunter wrote:
    Antena z ciężarówki

Nie rozumiem? Co ma wspólnego na czym jest zabudowana? Długość fali to długość fali.

Dociął bo mu za bardzo odstawała?