Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler - Jaki sposób na tanie ogrzanie wody?

medheriel 14 May 2013 14:43 3192 3
 • #1
  medheriel
  Level 1  
  Witam

  Mam problem odnośnie ogrzewania wody użytkowej.

  Przechodzę właśnie remont mieszkania (mikroskopijna kawalerka z łazienką 1,5 na 1,3m) i przy okazji rozważałam zmianę urządzenia grzejącego wodę.  Do tej pory używałam wielkiego (jak na dwie osoby) bojlera Ariston SG 80 R PL, jednak był tak potwornie prądożerny (ok 4kWh na jedno ogrzanie zbiornika), że planowałam zamianę na piecyk Junkersa. Okazało się to jednak niemożliwe - koszta piecyka + zmiany instalacji (stara, z lat 50tych) + koszta zamontowania rury kwasoodpornej w kominie (mieszkanie na parterze, więc w grę wchodzi ok 20m rury), oszyszczenia przewodu i odłączenia od niego sąsiadki, która jakimś cudem przejęła mój komin, wynoszą ok 4 - 5 tysięcy zł.

  Zastanawiałam się nad ogrzewaczem przepływowym, ale w mieszkaniu mam tylko 1 fazę, więc ta opcja chyba też odpada.

  Zostaje jedynie pojemnościowy ogrzewacz. I tu pojawia się pytanie. Czy ktoś z was używał kiedyś bojlera Ariston Velis Premium? Lub czegoś, co będzie mniej prądożerne i przy okazji mniejsze od tej kobyły, która zajmuje mi całą łazienkę?

  Będę szalenie wdzięczna za odpowiedź!
  Pozdrawiam
 • #2
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Mniejszy bojler to mniej ogrzanej wody, więc spadnie komfort użytkowania. Gdyby np. bojler miał 25 litrów, to nie zrobi się kąpieli w wannie. Podgrzewacz przepływowy przy zasilaniu 1-fazowym musi być ten o najmniejszej mocy (3,5kW), a to zapewni tylko cieniutki strumyczek ledwie ciepłej wody. Stąd też - jeśli nie da się zastosować Junkersa - pozostawić duży bojler (ale może nieco mniejszy). Obawiam się, że wielkość łazienki wykluczy możliwość zamontowania Junkersa (niedostateczna kubatura). Myślę, że w przypadku bojlera (podgrzewacza pojemnościowego) niezbędne minimum pojemności umozliwiające kąpiel w wannie to ok. 60 litrów (w lecie może 50).
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  William Bonawentura
  Level 33  
  medheriel wrote:
  Zostaje jedynie pojemnościowy ogrzewacz. I tu pojawia się pytanie. Czy ktoś z was używał kiedyś bojlera Ariston Velis Premium? Lub czegoś, co będzie mniej prądożerne i przy okazji mniejsze od tej kobyły, która zajmuje mi całą łazienkę?


  80l na dwie osoby to tak w sam raz na komfort dla prysznica. Jeśli dasz mniejszy zasobnik to będziesz według mnie niezadowolony. Każdy zasobnik ma sprawność grzania zbliżoną do 100% - grzałka ogrzewa wodę i tyle. Energii zawsze zużyjesz proporcjonalnie do ilości zużytej wody a nie do wielkości zasobnika. Jeśli ma on faktycznie duże straty postojowe (zmierz zużycie energii gdy jest stale włączony przez 2-3 dni a ty nie pobierasz ciepłej wody) to rozważ jego docieplenie a nie wymianę.