Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detektor dymu i wytwornica

14 Maj 2013 18:29 2193 7
  • Poziom 27  
    Witam.

Otwieram klub, który będzie w budynku użyteczności publicznej, który ma we wszystkich pomieszczeniach czujki dymu (na razie nie wiem jakiego typu). Chcę w klubie używać wytwornicy dymu, ale niestety obecnie zamontowane detektory od razu reagują na nawet niewielkie ilości dymu (testowałem). Administrator powiedział, że może mi zmienić czujki, ale musi wiedzieć na jakie. Czy jest jakiś typ detektorów, który nie będzie reagował na dym z wytwornicy (płyn w dymiarce to gliceryna i woda)? Może jakieś termiczne albo nie reagujące na skład płynu? Coś muszę zaproponować. Nie ma możliwości całkowitego wyrzucenia z tych pomieszczeń systemu ppoż.

Proszę nie pisać porad o tym, żeby po prostu uważać ze stężeniem - nie chcę mieć codziennie dodatkowych gości w mundurach tylko dlatego, że DJ albo świetlik o sekundę za długo przytrzymali przycisk na sterowniku. Inspekcja też nie jest zachwycona widokiem taśmy albo prezerwatyw na czujnikach.

Czy takie czujniki nie reagują na bardzo silne światło np stroboskopu?
  • HelukabelHelukabel
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam, mogę zaproponować 2 czujniki POLON-ALFA
    TOP-40 Czujka dwusensorowa (płomienia + ciepła) - czujka do różnych systemów

Uniwersalna czujka ciepła TUN-4046, TUN-4043*(tylko do systemu 4000)

Czujniki należy dobrać do pracy na obiekcie. Sam właściciel tego nie zrobi. Musi to zrobić firma serwisująca obiekt, po zatwierdzeniu zmian z projektantem i inspektorem pożarowym. Zacząłbym rozmowę od pożarnika.

Zakładam oczywiście że jest to system pożarowy , a nie czujniki dymu podłączone do alarmu.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 27  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Na obiekcie oczywiście jest cały system pożarowy. Właściciel zleci wymianę firmie zajmującej się serwisem systemu.

Znalazłem kartę inwentarzową automatycznego urządzenia sygnalizacji pożarowej AUSP. Urządzenia są firmy ORW-ELS. Centralki typu MEDIANA. W budynku są trzy typy czujek:
    - optyczne OR-OR
    - jonizacyjne OR-IA
    - temperatury OR-TN

w dodatku:
    - przyciski ROP OR-PZ
    - interfejs OR-ES (sterowanie gaz, woda, windy)
    - oddymianie
    - DSO

Zakładam, że mam w klubie któreś z tych dwóch pierwszych czujek. Czy podane przez kolegę monter79 modele będą współpracowały z tym systemem?
  • Pomocny post

Poziom 25  
    Masz kolego dwa wyjścia.
    1. Po uzgodnieniu z właścicielem - Blokowanie grupy (strefy) czujników na czas używania detektora dymu.
    2. Na piśmie zwracasz się do właściciela obiektu a on do firmy konserwującej system o przystosowanie pomieszczenia do panujących warunków.
    Nie rozumiem dlaczego Ty masz podać typ czujników ? (przecież się na tym nie znasz )
    Powodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Tak jak kolega reweriko powiedział i jak ja wcześniej pisałem od tego jest specjalistyczna firma, i oni ostatecznie dobiorą czujniki do centrali.

W blokowanie raczej bym nie wchodził, ponieważ cząsteczki dymu,para, kurz i tak osadza się na czujniku. W efekcie po kilku imprezach czujnik będzie robił alarmy i wymagał konserwacji.

Z doświadczenia powiem, że jeżeli zablokujemy tam czujniki to już tak zostanie do następnego przeglądu. Raczej nikt nie będzie czyścił czujnika powiedzmy o 3 w nocy aby odblokować je na czas zamknięcia dyskoteki.
  • Poziom 27  
    Bardziej chodzi tylko o pokazanie właścicielowi obiektu, że się da nie wykrywać dymu i podanie przykładu. Właściciel już na podstawie tego będzie się kontaktował z firmą i wymieniał czujki.

Na czasowe wyłączanie strefy nie ma szans, bo praktycznie przez cały okres użytkowania lokalu nie będzie miał on należytej ochrony ppoż. W dodatku ochrona budynku nie potrafi obsłużyć centralki tak, żeby wyłączyć strefę, więc musiałbym czekać na technika/konserwatora - bez sensu.

Mam na spotkaniu mówić, że potrzebuję nadmiarowo-różniczkowych czujek ciepła zamiast tych obecnych i podać te POLON-ALFA jako przykłady?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Pokaż te z polonu jako przykład, jeżeli tego wymaga administrator i niech dalej rozmawia z instalatorem.
    Według mnie firma serwisująca system sama powinna wiedzieć co zainstalować.

Często na etapie projektu nie wiadomo jakie będzie przeznaczenie pomieszczeń i dlatego masz teraz problem z czujnikami.
  • Poziom 27  
    Zamykam temat. Czujkę wymienił administrator obiektu na jedną z zaproponowanych przez kolegę monter79. Problemów formalnych było rzeczywiście bardzo dużo. Należało zmienić projekt systemu i zatwierdzić go u inspektora.

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.