Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zasilacz do pompki 12V 13A?

14 Maj 2013 21:29 5028 25
  • Poziom 15  
    Witam,
    Posiadam pompkę akumulatorową 12V 13A, pod akumulatorem (ewentualnie plus prostownik) działa okej, chciałbym zasilić ją bez akumulatora, najlepiej wykorzystując zasilacz ATX. Podłączałem ją bezpośrednio pod zasilacz (20A na linii 12v) ale zasilacz się wyłączał.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 27  
    artbi881 napisał:
    Najprawdopodobniej zniszczyłeś zasilacz :D

Albo zadziałało zabezpieczenie przeciwzwarciowe.
  • Poziom 15  
    Zasilacz śmiga :) Co zrobić żeby zasilić urządzenie z tego zasilacza ATX? Jakaś przeróbka?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zasilacz jest za słaby. Jak masz umiejętności i wiedzę o zasilaczach impulsowych, to próbuj przerabiać...
  • Poziom 26  
    Błażej napisał:
    Zasilacz jest za słaby. Jak masz umiejętności i wiedzę o zasilaczach impulsowych, to próbuj przerabiać...

Ale można sobie wielkie "kuku" zrobić, jeżeli grzebie się w ATX`ach bez wiedzy i rozsądku.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 14  
    musisz obciążyć równolegle linię 5v
  • Poziom 26  
    mario8423 napisał:
    musisz obciążyć równolegle linię 5v

Spowoduje to tylko zwiększenie wypełnienia pracy przetwornicy, ale zabezpieczeń tym sposobem nie ominie, i nadal będzie mu się wyłączał.

Ogólnie przeróbka zasilacza polegała by na usunięciu, i wymianie kilku rezystorów, ale nie gwarantuje długiej pracy zasilacza przy obciążeniu chińskim kompresorkiem
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    A gdyby wstawić buforowo mały akumulator 7Ah?
  • Poziom 16  

W którym miejscu jest takie zabezpieczenie ?? przerabiałem kilka sztuk ale nie zauważyłem takich elementów :D , podpowiedzi są genialne , wydaje się że niejeden kolega nie widzieli schematu zasilacza ATX ani od środka fizycznie , to tak jak mówienie o smaku czekolady bez jej degustacji :D :D czy zasilacz się wyłączył i już nie pracuje ? jedyne takie widzę finalne zakończenie : przykładowy schemat zasilacza ATX . Porada dla --skalim1
    -- jak nie potrafisz wymusić pracy zasilacza lepiej odstąp od zamiarów innego zastosowania tego zasilacza :idea:
  • Poziom 15  
    Pisząc z komputera z którego zasilacz testowałem zakładam że zasilacz działa i ma się dobrze :) Zasilacz ma zabezpieczenie przed zwarciem. Potrafię wymusić pracę zasilacza i chciałbym się zmierzyć z przerobieniem pod moje wymagania :)
  • Poziom 19  
    Zewrzyj zielony kabel do czarnego. Zasilacz ruszy :P
  • Poziom 15  
    Tyle to wiem :) w każdym razie zasilacz się wyłącza przy próbie włączenia urządzenia.
  • Poziom 38  
    skalim1 napisał:
    w każdym razie zasilacz się wyłącza przy próbie włączenia urządzenia.

W momencie startu "pompki" pobór prądu jest znacznie większy niż znamionowe 13A... Mógłby pomóc "softstart","miękki start"...
  • Poziom 15  
    Sam transformator toroidalny 20A nie wystarczy? Softstart pod transformator czy zasilacz komputerowy? Mały akumulator jako bufor nie odciążyłby układu w momencie startu?
  • Poziom 10  
    Witam.Każdy transformator będzie dobry ,który posiada odpowiednią wydajność prądową.Musisz zastosować trafo którego napięcie wtórne jest w zakresie 16-18 V co po zastosowaniu diód prostowniczych pozwoli ci uzyskać 14-16 V prądu stałego to powinno w zupełności wystarczyć.Ostatnio podłączałem pompę 24 V której prąd pracy wynosił około 5 amperów ale ,w momencie startu brała 20 A.
  • Poziom 38  
    artbi881 napisał:

W którym miejscu jest takie zabezpieczenie ?? przerabiałem kilka sztuk ale nie zauważyłem takich elementów :D , podpowiedzi są genialne , wydaje się że niejeden kolega nie widzieli schematu zasilacza ATX ani od środka fizycznie , to tak jak mówienie o smaku czekolady bez jej degustacji :D :D czy zasilacz się wyłączył i już nie pracuje ? jedyne takie widzę finalne zakończenie : przykładowy schemat zasilacza ATX . Porada dla --skalim1
    -- jak nie potrafisz wymusić pracy zasilacza lepiej odstąp od zamiarów innego zastosowania tego zasilacza :idea:

Akurat ten zasilacz ma zabezpieczenia, chociażby nadprądowe, sterujący T2 jest jednocześnie przekładnikiem prądowym, dodatkowo jest tam nawet "overvoltage measuring system" i to jest kolejne zabezpieczenie, tym razem sprawdzające czy napięcie nie jest za duże, nowsze zasilacze zamiast TL494 i dodatkowych komparatorów/tranzystorów mają zabezpieczenia wbudowane w jeden układ.

Swoją drogą z zasilacza można powywalać resztę linii i kontrolować tylko linię 12V, ale wymaga to już jakiejś znajomości budowy zasilacza. Trafić się może też zasilacz w topologii forward, a tam znów jest "nieco" inaczej...

Do przerabiania potrzebna jest maksymalna ostrożność (ryzyko porażenia i nie tylko), a wiedza też by się przydała, by nie palić części na kilogramy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zaraz się okaże, że zasilenie tej pompki, to sprawa porównywalna z lotem na Marsa...
    A weź akumulator, amperomierz i sprawdź jaki prąd faktycznie pobiera ta pompka pracując bez i z obciążeniem. I do tego dobierz sobie zasilacz. Jak ci Motronic napisał - weź trafo od halogenów. I mostek oczywiście.
  • Poziom 15  
    W momencie startu ok 19A, podczas pracy na sucho 16A przy obciążeniu 18A. Mam na stanie transformator 12V 20A. Uciągnie?
  • Poziom 15  
    Ten mój ma rzekomo 250W, jaki mostek prostowniczy tanim kosztem pod niego podłączyć? KBPC 2504 może być? A może zrobić mostek gretza z 4 diod 10A?
  • Poziom 27  
    Kup zwykły mostek 25-30A i po kłopocie. Ale ten KBPC 2504 też się nada.
  • Poziom 15  
    A kondensator? Jeśli tak to jaka pojemność?
  • Poziom 15  
    Śmiga :) ciut mniejsze obroty niż z aku ale też ciut niższe napięcie, mostek się dość grzeje ale dam duży radiator, do tego wentylator, zamknę wszystko w obudowie i będzie si. Dzięki za pomoc!