Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik

14 Maj 2013 23:14 3771 4
 • Poziom 17  
  Witam

  Jakiś czas temu przerobiłem zasilacz ATX (Chieftec model: HPC-420-302 DF) na napięcie 13.8V. Ponieważ jednak czasami uszkadzała się duodioda prostownicza, a nie miałem wtedy dla niego przeznaczenia trafił on w takim stanie do przysłowiowej szuflady. Dziś zaszła potrzeba abym go dokończył i po kilku eksperymentach mam parę pytań.

  Zasilacz testowałem pod sztucznym obciążeniem około 3A i duodioda uszkadzała co któreś włączenie. Na początek sądziłem, że to przeciążenie ją załatwia ale kiedy uszkodziła się bez obciążenia podejrzenia padły na przepięcia. Wstawiłem na próbę dwie diody typu FR302 i testowałem zasilacz w różnych konfiguracjach obciążenia - efekt uszkodzenia nie wystąpiły, wniosek - przepięcia. Pod lupę poszły układy gasików, a ponieważ usunąłem gasiki równoległe do diod, a zostawiłem gasik na wtórnym uzwojeniu transformatora - przywróciłem te brakujące. Diody FR302 nadal się spisywały więc postanowiłem wstawić duodiodę 30A na 45V i niestety efekt jest taki, że mocniejsza duodioda bardzo mocno się nagrzewa (nawet bez obciążenia). Diody FR302 nie nagrzewały się wcale, nawet jak obciążałem wyjście prądem około 2A. Czy może mi ktoś podpowiedzieć co powinienem zmienić aby w/w efekt nie występował?

  Druga sprawa jest taka: Tak jak napisałem na początku interesuje mnie jedno napięcie z tego zasilacza i maksymalny prąd jaki z niego wyciągnę. Szacuję ten prąd na około 25A. Aby to osiągnąć przezwoiłem wtórne uzwojenie transformatora i został mi dławik wyjściowy. Na stronie: http://schmidt-walter.eit.h-da.de
  dla zadanych przeze mnie parametrów wyliczyło mi dławik około 3,3uH. Korzystając z opisu zawartego tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2159109.html
  wyliczyłem, że na oryginalnym rdzeniu (T130-26) dla prądu 25A będę mógł zrobić tylko 2,65uH. Sądzę, że ten rdzeń jest za mały dla tej mocy, a ponieważ mam rdzeń T225-26B wyliczyłem z podanego wyżej źródła, że dla prądu 25A mogę zrobić na nim ponad 16uH. Taka indukcyjność spowoduje, że ΔI zmniejszy mi się do około 2A (wyliczone tu: http://schmidt-walter.eit.h-da.de) Czy mogę zmniejszyć pulsację prądu na inną niż wylicza mi podana strona?
  Czy taki dławik będzie odpowiedni do zmiennego obciążenia zasilacza od około 2A do około 20A?

  Proszę kolegów o pomoc, bo przeczytałem wiele materiałów na temat przetwornic impulsowych, ale sam nie mogę sobie poradzić z niektórymi rzeczami.

  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Witam , przerabiałem zasilacz na prostownik ,wszystkie elementy pozostawiłem nie zmienione , dławiki , suche C itp , wydajność prądowa zależy głównie od R wew. , (R cewek, dławika, spadku napięcia na diodach itd nie przekraczając parametrów granicznych ) przegrzewanie podwójnej diody może być spowodowane tym że jest zbyt wolna ( 1n4007 przy 20KHz tez sie grzeje przy 50mA )
 • Poziom 17  
  Też już wcześniej przerabiałem zasilacze AT i ATX i nie miałem takich niespodzianek. W obecnym pozostawiłem oryginalną tylko stronę pierwotną i układ sterowania kluczami. Wtórne uzwojenie transformatora nazwoiłem grubszym drutem (skrętką z kilku cieńszych) i wyprowadziłem tak aby wykorzystać oryginalne wysokoprądowe ścieżki z napięcia 5V.
  Jak dołożyłem duodiodę, która oryginalnie pracowała w tym zasilaczu na napięciu 12V (40A 40V) to się bardzo mocno nagrzewa bez obciążenia. Nie jest to więc dioda zbyt wolna. Wstawiłem na próbę kilka innych duodiod o podobnych parametrach i nagrzewanie również występuje.

  Oryginalny dławik ma za cieńki drut aby zostawić go do moich oczekiwań prądowych :), dlatego docelowy dławik wykonam po testach obciążeniowych na prądzie maksymalnym.

  Jednak teraz utknąłem z tym grzaniem się duodiody :(

  Pomocy proszę o dalsze wskazówki
 • Poziom 16  
  Sprawdź czy zadowoli Cię taka MBR 3045 (45V,30A dioda schottky podwójna wspólny + ), podmieniałem na takie sztuki i chodziło OK [są dostępne ]
 • Poziom 17  
  Witam

  Próbowałem różne diody i wydaje mi się, że znalazłem już przyczynę nagrzewania się tych elementów. Oto kilka zdjęć:

  Zdjęcie nr 1 - Przebieg Na Diodzie dla obciążenia 30Ω (20 V/dz)
  Zdjęcie nr 2 - Przebieg Na Anodzie Diody dla obciążenia 10Ω (10 V/dz)
  Zdjęcie nr 3 - Przebieg Na Anodzie Diody dla obciążenia 20Ω (10 V/dz)
  Zdjęcie nr 4 - Przebieg Na Anodzie Diody dla obciążenia 30Ω (10 V/dz)
  Zdjęcie nr 5 - Przebieg Na Anodzie Diody bez obciążenia (wentylatorek) (10 V/dz)
  Zdjęcie nr 6 - Przebieg Na Katodzie Diody dla obciążenia 10Ω (10 V/dz)
  Zdjęcie nr 7 - Przebieg Na Katodzie Diody dla obciążenia 20Ω (10 V/dz)
  Zdjęcie nr 8 - Przebieg Na Diodzie dla obciążenia 10Ω (20 V/dz)
  Zdjęcie nr 9 - Przebieg Na Diodzie dla obciążenia 20Ω (20 V/dz)

  Zdjęcia nr 1,8 i 9 są zrobione po wstawieniu gasików na duodiodzie.

  Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik Zasilacz ATX - Zmiana napięcia wyjściowego - dioda prostownicza i dławik

  Są to przebiegi na anodzie i katodzie duodiody względem masy, przy różnym obciążeniu, oraz przebieg zmierzony na samej diodzie (A - K) również dla różnych prądów obciążenia. Widać kiedy przebieg zaczyna robić sie idealnie prostokątny. Przebiegi na diodzie pokazały, że wstecznie odkłada się na niej ponad 60V co dla duodiod na maksymalne napięcie wsteczne 30V i 45V jest już przesadą. Efekt jest taki, że duodioda jeszcze nie uszkadza się, ale prąd wsteczny zaczyna być na tyle duży, że dioda zaczyna zwierać połówkę uzwojenia transformatora - przez co zaczyna się na diodzie wydzielać moc i stąd te nagrzewanie.
  Dla ciekawskich proponuje eksperyment: Proszę wziąć sprawną diodę Schotky'ego i podgrzać ją. Następnie proszę multimetrem sprawdzić ją na teście diody w kierunku zaporowym. Przy odpowiedniej temperaturze dioda wstecznie będzie zwarta !!! Jak ostygnie wszystko powinno wrócić do normy. Podobnie jest przy przekraczaniu dozwolonego napięcia wstecznego diody - prąd zaczyna rosnąć.

  Została mi kwestia dławika: Wyliczyłem, że dla dławika wykonanego na rdzeniu T200-26B i indukcyjności 16uH wydzieli mi się w nim maksymalnie niecałe 400mW mocy. Czy moje obliczenia są właściwe? Czy mogę zastosować taki dławik?