Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alinco DJ 580 ustawienia przemienników

15 Maj 2013 10:04 2436 14
 • Poziom 7  
  Mam kłopot z prawidłowym ustawieniem radia j/w.
  Ustawiony jest ton , shift , włączone ......i nic ..... ( próba wejścia na przemiennik na Koskowej Górze 145,65) Praca ,, na podstawie,, jest prawidłowa , nadajnik - odbiornik sprawny , łączności lokalne uzyskane na dystansie 70 km .
  Być może nie zrozumiałem właściwie opisu ustawienia ,,na przemiennik,, z instrukcji w języku angielskim - dlatego zwracam się do Kolegów z prośbą o podpowiedz co do procedury wejścia na przemiennik i ewentualne uwagi na co zwracać szczególną uwagę. Jest to nowy mój nabytek . Z starym Standardem - nie ma najmniejszych problemów
 • Poziom 38  
  Częstotliwość odbiornika ustawiasz na 145,65MHz częstotliwość nadajnika na 145,05MHz, czyli ustawiasz VFO 145,65MHz w menu wybierasz shift (split) -600kHz i go zatwierdzasz. Aby otworzyć przemiennik wysyłasz ton 1750Hz. Jeśli wcześniej wcześniej z tej lokalizacji przemiennik był dostępny to nie powinno być problemu z jego otwarciem.
 • Poziom 7  
  dokładnie tak są ustawione częstotliwości. Problem polega na ( jak się wydaje ) braku tonu 1750 Hz . Przy prawidłowym tonie winien otwierać...a nie otwiera , zasięg jest, zatem ...myślę , że to brak odpowiedniego tonu.
  Pełny reset ustawień, czynności od nowa i brak możliwości wpisania tonu....stoi na 860 i ani kroku ....
  Dlatego pomyślałem , że może to wynikać z błędnej interpretacji instrukcji z j.angielskiego ( choć tutaj o pomyłkę naprawdę trudno ) lub innego modelu . Instrukcja jest dla Alinco DJ 580 T/E a omawiany model to DJ 580 E ...ale nie sądzę by aż tak daleko mogłyby być odmienne.
  Być może któryś z Kolegów miał do czynienia , lub ma nadal 580 E i byłby skłonny podzielić się uwagami w temacie.
 • Poziom 32  
  a jesteś pewien tego aby otwierać ten przemiennik nie jest Ci potrzebny sub-ton a nie 1750Hz?
 • Poziom 7  
  słuszna uwaga. Ma być 1750 Hz ale już tracę powoli cierpliwość i staram się zweryfikować wszystko. Być może że początkowo błędnie coś ustawiłem i nadal - błąd jest. Jednak, reset eliminuje wszystkie ustawienia i wraca się do ,,fabrycznych,,
  No , coś jest nie tak
 • Poziom 13  
  Witam!
  W swoim pytaniu nie podałeś pełnej nazwy radia , a konkretnie ostatniej jej literki określajacą wersię trx'a. Sa zasadniczo dwie T i E . T ma fabrycznie zamontowany CTCSS i nie ma tonu 1750HZ ktory posiada wersja E ,a nie posiada CTCSS. Sprawdz to i podaj literkę wersji to będzie można coś radzić.
 • Poziom 7  
  No tak , Alinko DJ 580 E oczywiście VHF/UHF..... no i to mam, to jest zczytane z tabliczki znamionowej z pod uchwytu na pasek . . Przedni panel informuje DJ 580 .......
  Przy okazji dziękuję za zainteresowanie tematem ....nie ukrywam , istotnym z wiadomych względów ...nie nauczyłem się gwizdać z częstotliwością 1750 Hz...bo o i takich poradach - metody otwierania przemiennika wyszukałem informacji...oczywiście w ujęciu satyrycznym ...aczkolwiek ?
 • Poziom 13  
  Jeśli jest to DJ-580E to ma ton 1750Hz i uruchamia się go przyciskiem poniżej PTT /instrukcja obsługi strona 17 pkt4.3 ppkt2/
  VY73!
 • Poziom 7  
  Zastosowałem się do wskazówki kolegi . Ton jednak nie pojawia się....
 • Poziom 13  
  W pierwszym poście pisze Kolega że to radio to nowy nabytek. Mam pytanko w związku z tym.Czy był kiedykolwiek sprawdzony ton 1750Hz, niekoniecznie przez przemiennik. Druga opcja to moduł CTCSS - EJ12u jeśli jest w radiu zamontowany to ton 1750Hz może być nie dostępny /ale tego nie jestem pewny na 100%/.
  Potrzebne by było drugie radio /odbiornik 2m/ instrukcja obsługi i sprawdzać/testować możliwości i funkcje radia.
  VY73!
 • Poziom 7  
  Ton 1750Hz sprawdzałem na drugim TX/RX i.... niestety , brak . Radio funkcjonuje doskonale w zakresie lokalnych łączności i przy pełnej mocy z szczytów w terenie górskim udało się uzyskać już kilka , prawie 100-u kilometrowych, łączności.
  Dziękuję Koledze za cenne wskazówki, zatem - biorę się do roboty...i od nowa.
  73
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  W najgorszym układzie będziesz zmuszony dorobić sobie ten ton 1750Hz (nawet instalując go w mikrofonie lub samym radiu).

  Masz trzy wyjścia :
  - prosty generator na np. NE555
  - generator z kwarcu i dzielników na CMOS
  - podzespół CTCSS z 1750Hz - obojętnie z jakiego radia

  Schematów na elektrodzie jest kilka - w tym dziale.

  Podpowiem, że generatory CTCSS-u i tonu 1750 robiła kiedyś firma RADISS i działało to w każdym możliwym radiu. :spoko:


  Pozdrawiam. `73
 • Poziom 7  
  Dziękuję Koledze SP5ANJ .
  Moje dalsze działania są niestety limitowane wiedzą , jestem tylko fizjoterapeutą i zaglądanie do wnętrza radia wykracza poza moją samoocenę umiejętności.
  jednak, mam prośbę do Kolegi o ewentualne wskazanie ( oczywiście na PW ) stosownego serwisu , gdzie spokojnie mógłbym przesłać Alinco do profesjonalnej weryfikacji i chyba wskazanych przez Kolegę zabiegów.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Niejako zostałem wywołany do tzw. tablicy.

  Jasiu pilnik napisał:
  Moje dalsze działania są niestety limitowane wiedzą , jestem tylko fizjoterapeutą i zaglądanie do wnętrza radia wykracza poza moją samoocenę umiejętności.

  Zacna świadomość samooceny, której teraz szczególnie Młodzi userzy NIE mają. :spoko:

  Cytat:
  ... jednak, mam prośbę do Kolegi o ewentualne wskazanie ( oczywiście na PW ) stosownego serwisu , gdzie spokojnie mógłbym przesłać Alinco do profesjonalnej weryfikacji i chyba wskazanych przez Kolegę zabiegów.

  Naprawdę trudno jest mi podpowiedzieć kogo można by tu polecić.
  Wydaje mi się, że są tu Fachowcy (przez duże F) piszący w tym dziale i na propozycje z Twojej strony chyba by odpowiedzieli - nie wiem.

  Od razu dopowiem, że ja NIE jestem fachowcem a tylko Moderatorem, który może "ciut" zna się na tym co pisze i co ocenia . :D


  Pozdrawiam.
 • Poziom 7  
  Dziękuję Koledze za wyrozumiałość w dotychczasowym temacie.
  Zatem, temat nieco modyfikuję : chyba spartoliłem radyjko DJ 580 E Alinko ...który z Kolegów zechciałby dokonać przeglądu i serwisu w sposób profesjonalny ?

  73