Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alinco DJ 580 ustawienia przemienników

15 Maj 2013 10:04 2436 14
  • Poziom 7  
    Mam kłopot z prawidłowym ustawieniem radia j/w.
    Ustawiony jest ton , shift , włączone ......i nic ..... ( próba wejścia na przemiennik na Koskowej Górze 145,65) Praca ,, na podstawie,, jest prawidłowa , nadajnik - odbiornik sprawny , łączności lokalne uzyskane na dystansie 70 km .
    Być może nie zrozumiałem właściwie opisu ustawienia ,,na przemiennik,, z instrukcji w języku angielskim - dlatego zwracam się do Kolegów z prośbą o podpowiedz co do procedury wejścia na przemiennik i ewentualne uwagi na co zwracać szczególną uwagę. Jest to nowy mój nabytek . Z starym Standardem - nie ma najmniejszych problemów
  • Poziom 38  
    Częstotliwość odbiornika ustawiasz na 145,65MHz częstotliwość nadajnika na 145,05MHz, czyli ustawiasz VFO 145,65MHz w menu wybierasz shift (split) -600kHz i go zatwierdzasz. Aby otworzyć przemiennik wysyłasz ton 1750Hz. Jeśli wcześniej wcześniej z tej lokalizacji przemiennik był dostępny to nie powinno być problemu z jego otwarciem.
  • Poziom 7  
    dokładnie tak są ustawione częstotliwości. Problem polega na ( jak się wydaje ) braku tonu 1750 Hz . Przy prawidłowym tonie winien otwierać...a nie otwiera , zasięg jest, zatem ...myślę , że to brak odpowiedniego tonu.
    Pełny reset ustawień, czynności od nowa i brak możliwości wpisania tonu....stoi na 860 i ani kroku ....
    Dlatego pomyślałem , że może to wynikać z błędnej interpretacji instrukcji z j.angielskiego ( choć tutaj o pomyłkę naprawdę trudno ) lub innego modelu . Instrukcja jest dla Alinco DJ 580 T/E a omawiany model to DJ 580 E ...ale nie sądzę by aż tak daleko mogłyby być odmienne.
    Być może któryś z Kolegów miał do czynienia , lub ma nadal 580 E i byłby skłonny podzielić się uwagami w temacie.
  • Poziom 32  
    a jesteś pewien tego aby otwierać ten przemiennik nie jest Ci potrzebny sub-ton a nie 1750Hz?
  • Poziom 7  
    słuszna uwaga. Ma być 1750 Hz ale już tracę powoli cierpliwość i staram się zweryfikować wszystko. Być może że początkowo błędnie coś ustawiłem i nadal - błąd jest. Jednak, reset eliminuje wszystkie ustawienia i wraca się do ,,fabrycznych,,
    No , coś jest nie tak
  • Poziom 13  
    Witam!
    W swoim pytaniu nie podałeś pełnej nazwy radia , a konkretnie ostatniej jej literki określajacą wersię trx'a. Sa zasadniczo dwie T i E . T ma fabrycznie zamontowany CTCSS i nie ma tonu 1750HZ ktory posiada wersja E ,a nie posiada CTCSS. Sprawdz to i podaj literkę wersji to będzie można coś radzić.
  • Poziom 7  
    No tak , Alinko DJ 580 E oczywiście VHF/UHF..... no i to mam, to jest zczytane z tabliczki znamionowej z pod uchwytu na pasek . . Przedni panel informuje DJ 580 .......
    Przy okazji dziękuję za zainteresowanie tematem ....nie ukrywam , istotnym z wiadomych względów ...nie nauczyłem się gwizdać z częstotliwością 1750 Hz...bo o i takich poradach - metody otwierania przemiennika wyszukałem informacji...oczywiście w ujęciu satyrycznym ...aczkolwiek ?
  • Poziom 13  
    Jeśli jest to DJ-580E to ma ton 1750Hz i uruchamia się go przyciskiem poniżej PTT /instrukcja obsługi strona 17 pkt4.3 ppkt2/
    VY73!
  • Poziom 7  
    Zastosowałem się do wskazówki kolegi . Ton jednak nie pojawia się....
  • Poziom 13  
    W pierwszym poście pisze Kolega że to radio to nowy nabytek. Mam pytanko w związku z tym.Czy był kiedykolwiek sprawdzony ton 1750Hz, niekoniecznie przez przemiennik. Druga opcja to moduł CTCSS - EJ12u jeśli jest w radiu zamontowany to ton 1750Hz może być nie dostępny /ale tego nie jestem pewny na 100%/.
    Potrzebne by było drugie radio /odbiornik 2m/ instrukcja obsługi i sprawdzać/testować możliwości i funkcje radia.
    VY73!
  • Poziom 7  
    Ton 1750Hz sprawdzałem na drugim TX/RX i.... niestety , brak . Radio funkcjonuje doskonale w zakresie lokalnych łączności i przy pełnej mocy z szczytów w terenie górskim udało się uzyskać już kilka , prawie 100-u kilometrowych, łączności.
    Dziękuję Koledze za cenne wskazówki, zatem - biorę się do roboty...i od nowa.
    73
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

W najgorszym układzie będziesz zmuszony dorobić sobie ten ton 1750Hz (nawet instalując go w mikrofonie lub samym radiu).

Masz trzy wyjścia :
    - prosty generator na np. NE555
    - generator z kwarcu i dzielników na CMOS
    - podzespół CTCSS z 1750Hz - obojętnie z jakiego radia

Schematów na elektrodzie jest kilka - w tym dziale.

Podpowiem, że generatory CTCSS-u i tonu 1750 robiła kiedyś firma RADISS i działało to w każdym możliwym radiu. :spoko:

Pozdrawiam. `73
  • Poziom 7  
    Dziękuję Koledze SP5ANJ .
    Moje dalsze działania są niestety limitowane wiedzą , jestem tylko fizjoterapeutą i zaglądanie do wnętrza radia wykracza poza moją samoocenę umiejętności.
    jednak, mam prośbę do Kolegi o ewentualne wskazanie ( oczywiście na PW ) stosownego serwisu , gdzie spokojnie mógłbym przesłać Alinco do profesjonalnej weryfikacji i chyba wskazanych przez Kolegę zabiegów.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Niejako zostałem wywołany do tzw. tablicy.

Jasiu pilnik napisał:
    Moje dalsze działania są niestety limitowane wiedzą , jestem tylko fizjoterapeutą i zaglądanie do wnętrza radia wykracza poza moją samoocenę umiejętności.

Zacna świadomość samooceny, której teraz szczególnie Młodzi userzy NIE mają. :spoko:

Cytat:
    ... jednak, mam prośbę do Kolegi o ewentualne wskazanie ( oczywiście na PW ) stosownego serwisu , gdzie spokojnie mógłbym przesłać Alinco do profesjonalnej weryfikacji i chyba wskazanych przez Kolegę zabiegów.

Naprawdę trudno jest mi podpowiedzieć kogo można by tu polecić.
    Wydaje mi się, że są tu Fachowcy (przez duże F) piszący w tym dziale i na propozycje z Twojej strony chyba by odpowiedzieli - nie wiem.

Od razu dopowiem, że ja NIE jestem fachowcem a tylko Moderatorem, który może "ciut" zna się na tym co pisze i co ocenia . :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    Dziękuję Koledze za wyrozumiałość w dotychczasowym temacie.
    Zatem, temat nieco modyfikuję : chyba spartoliłem radyjko DJ 580 E Alinko ...który z Kolegów zechciałby dokonać przeglądu i serwisu w sposób profesjonalny ?

73