Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie transformatora lub innego odbiornika pod dwa kontakty

15 Maj 2013 12:53 3963 19
  • Poziom 9  
    Witam, to mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość. Potrzebuję podłączyć transformator do led do dwóch obwodów, w ten sposób, aby niezależnie od siebie kontaktami w przedpokoju i w kuchni włączać oświetlenie led (pasek led) w przejściu. I co ważne, aby włączając światło w kuchni nie włączać w przedpokoju i na odwrót.
    Poniżej mam schemat do uzupełnienia.
    Czy jest to wykonalne np przez wstawienie diod półprzewodnikowych w każdy obwód (o jakich parametrach), czy też niemożliwe do wykonania?
    Przy czym proszę sobie darować rady typu "daj dwie niezależne instalacje, z dwoma paskami led", bo na ten pomysł dawno wpadłem.

Pozdrawiam

p.s. pasek led warm white o długości ok. 1 m - zasilacz około 15W
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    markoz7874 napisał:
    To ma być coś takiego? Link

Niestety nie. Nie chodzi mi o przełączniki schodowe. Potrzebuje doświetlić przejście pomiędzy przedpokojem i kuchnią (mam tam szafkę, w której jest ciemno). Chcę tam dać na górze pasek led tak aby można go było zaświecić niezależnie raz kontaktem z kuchni (wraz z oświetleniem kuchni) i niezależnie innym razem kontaktem z przedpokoju (wraz z oświetleniem przedpokoju - doprowadziłem nawet kabel od lampy z przedpokoju i pierwotnie miało się to świecić wraz z oświetleniem przedpokoju, ale że do kontaktu z kuchni mam bliżej to będzie wygodniej również zapewnić możliwość zaświecenia go z kontaktu kuchennego, bez oświetlania reszty przedpokoju), ale nie na przemian (jak w kontaktach schodowych) i nie wszystkie oświetlenie na raz (przedpokój, kuchnia i przejście).
  • IGE-XAO
  • Poziom 31  
    ronaldo1981 napisał:
    markoz7874 napisał:
    To ma być coś takiego? Link

Niestety nie. Nie chodzi mi o przełączniki schodowe. Potrzebuje doświetlić przejście pomiędzy przedpokojem i kuchnią (mam tam szafkę, w której jest ciemno). Chcę tam dać na górze pasek led tak aby można go było zaświecić niezależnie raz kontaktem z kuchni (wraz z oświetleniem kuchni) i niezależnie innym razem kontaktem z przedpokoju (wraz z oświetleniem przedpokoju - doprowadziłem nawet kabel od lampy z przedpokoju i pierwotnie miało się to świecić wraz z oświetleniem przedpokoju, ale że do kontaktu z kuchni mam bliżej to będzie wygodniej również zapewnić możliwość zaświecenia go z kontaktu kuchennego, bez oświetlania reszty przedpokoju), ale nie na przemian (jak w kontaktach schodowych) i nie wszystkie oświetlenie na raz (przedpokój, kuchnia i przejście).

Rozwiązanie które Ci podałem umożliwia zapalanie i gaszenie światła z dowolnego miejsca(nie musi być na przemian).
    Przeanalizuj dokładniej.
    To, że ktoś używa tego do oświetlenia klatki schodowej, nie oznacza, że nie można tego użyć do innych celów :)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jeden przekaźnik z cewką 230VAC i stykami NO i NC (SPDT) rozwiąże problem...
    Tu uzupełniony rysunek:

PS. Pamiętaj o tym że LED`ów ni podłącza się bezpośrednio pod transformator...
  • Poziom 25  
    Potrzebny jest jeszcze mostek prostowniczy. Przydałby się też stabilizatorek.
  • Poziom 38  
    Szaman7 napisał:

Najprawdopodobniej Autor rysunku miał na myśli dedykowany zasilacz LED... a narysował transformator...
  • Poziom 31  
    Wersja bez przekazników:
    A tu Symulacja układu. (rozwiń symulacje na cały ekran i naciskając na włączniki sprawdź jak działa)
  • Poziom 38  
    Taki układ w polsce jest niedopuszczalny! było to już wiele razy opisywane na forum....

Dodano po 51 [sekundy]:

Dlatego pozostaje tylko przekaźnik....
  • Poziom 36  
    BILGO napisał:
    Taki układ w polsce jest niedopuszczalny!
    Lata temu tak właśnie zrobiłem, na stykach ON/OFF jest napięcie sieci i przy przełączaniu często wywalało mi bezpieczniki, wymiana na różne/inne przełączniki nic nie dawała, połączenie zmieniłem, na szczęście wszystkie kabelki miałem w puszkach.
  • Poziom 9  
    BILGO napisał:
    Szaman7 napisał:

Najprawdopodobniej Autor rysunku miał na myśli dedykowany zasilacz LED... a narysował transformator...

Dokładnie tak - co wynika z opisu. Wiem, ze częścią składową zasilacza do led jest transformator i trochę uprościłem rysunek.
  • Poziom 31  
    BILGO napisał:
    Taki układ w polsce jest niedopuszczalny! było to już wiele razy opisywane na forum....

Dlaczego taki układ jest niedopuszczalny?
    Co w nim jest nie tak?
  • Poziom 36  
    Na przełącznik ,,schodowy'' na styki ON/OF podane jest pełne napięcie sieci, ,,czasem'' te styki potrafią nie zadziałać jak trzeba i masz zwarcie napięcia sieciowego, ten układ naprawdę jest nieprawidłowy i często powoduje wywalanie bezpieczników, na symulatorze oczywiście wszystko OK.
  • Poziom 31  
    cirrostrato napisał:
    Na przełącznik ,,schodowy'' na styki ON/OF podane jest pełne napięcie sieci.

Witam. Nie bronie swojego układu, tylko nie bardzo rozumiem na czym polega błąd. Na każdym z przełączników w domu podawane jest pełne napięcie sieciowe.
    Tu jest podobnie.
    Szukałem dyskusji w której informowaliby, że takie wyłączniki schodowe są niedopuszczalne, ale nie udało mi się nic takiego znaleźć. Byłbym wdzięczny za link.
  • Poziom 38  
    markoz7874 napisał:
    Dlaczego taki układ jest niedopuszczalny?

Jest to tak zwany "układ brandenburski" który w Polsce jest nie dopuszczalny!
    Poczytaj o tym w sieci a zrozumiesz dlaczego... Ale z tego co widzę to niektórzy z Kolegów coś tu zaczęli wyjaśniać...
    markoz7874 napisał:
    Na każdym z przełączników w domu podawane jest pełne napięcie sieciowe.
    Tu jest podobnie.

Bzdury... Normalnie łącznik przerywa tor fazowy....

Z tego co pamiętam to kolega moderator "kkas12" już wyjaśnił wszystko na temat takiego układu brandenburskiego... wystarczy poszukać jego postów.
  • Poziom 31  
    BILGO napisał:

Jest to tak zwany "układ brandenburski" który w Polsce jest nie dopuszczalny!.

OK, dziękuję - teraz wiem czego mam szukać.
    Po haśle "układ niedopuszczalny" - raczej ciężko było znaleźć ;)

edit:
    Szybko znalazłem wyjaśnienie - jeszcze raz dziękuję.
    Zajmuję się elektroniką a nie elektryką - wiec z mojego punktu widzenia układ logicznie był poprawny.
    Nie miałem natomiast pojęcia, że dzisiejsze wyłączniki klawiszowe powodują zwarcie w momencie gaszenia oprawy.
    Faktycznie przy wyłączonym świetle utrzymywałaby się faza na gwincie, albo na stopce żarówki. Zawsze majstruję przy gniazdkach po wyłączeniu bezpieczników i nie wiedziałem, że takie połączenie jest w Polsce zabronione.
    Jak widać człowiek uczy się całe życie i warto czasami o coś zapytać.
    pozdrawiam
  • Poziom 38  
    markoz7874 napisał:
    Po haśle "układ niedopuszczalny" - raczej ciężko było znaleźć :wink:

Myślałem, że znasz taki układ, jeśli się bierzesz za "projektowanie" obwodów elektrycznych. ;)
    Teraz już na przyszłość będziesz pamiętał, że nie wolno takiego stosować. :D

Więc pozostaje zastosować przekaźnik SPDT...
    Albo dwa jeśli autor nie chce ułamkowego zaniku zasilania zasilacza podczas przełączania... wybór należy do niego.
  • Poziom 31  
    BILGO napisał:

Myślałem że znasz taki układ, jeśli się bierzesz za "projektowanie" obwodów elektrycznych ;)

Nie, na elektryce się nie znam :(
    Gdybym wiedział, że istnieją takie róznice miedzy projektem elektrycznym a elektronicznym - nie zabierał bym głosu. :)
    Przepraszam, ale tez dziękuję za "naprostowanie" :)
  • Poziom 39  
    A ja proponuję po prostu kupić dwa takie zasilacze do LEDów (są przecież tanie a na pewno tańsze od przekaźnika instalacyjnego z osprzętem), podpiąć do obwodów lamp w kuchni i przedpokoju, wyjścia (które na wszelki słuczaj można odseparować diodami) połączyć razem (plus do plusa, minus do minusa) i podpiąć do nich taśmę LED. Wydaje mi się, że to będzie najtańsze i najprostsze.

Edytuj
  • Poziom 38  
    kybernetes napisał:
    A ja proponuję po prostu kupić dwa takie zasilacze do LEDów

W sumie też można takie rozwiązanie zastosować, przecież to tylko 15W mocy... Ale jeśli autor pomyśli o zmianie na mocniejsze oświetlenie to już nie będzie to takie dobre rozwiązanie...
    Ma dwie opcje do wyboru, albo dwa zasilacze, albo przekaźnik...