Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migająca dioda nie działa na napięciu 9V

15 Maj 2013 16:57 2826 9
  • Poziom 6  
    Witam,

Dzisiaj kupiłem

rezystor 2,2K
    tranzystor BC547-40 - 100mA 500mW 45V NPN
    diodę LED 3,3V
    kondensator 1000uf/10V

chciałem zrobić migającą diodę, wszystko połączyłem jak na schemacie, który znalazłem w internecie, wszystko zasilałem zasilaczem 12V i rzeczywiście wszystko działało, ale dioda świeciła bardzo słabo, jak odłączyłem rezystor to dioda świeciła w miarę normalnie i zaczęła mrugać co kilka sekund i tu pytanie: czy źle dobrałem rezystor, że światło diody było prawie niewidoczne?

Jeszcze jedno...

Zmierzyłem napięcie zasilacza i miernik wskazywał ponad 21V. Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego aż tyle pokazuje, skoro jest to zasilacz 12V?
  • Poziom 15  
    Po pierwsze masz zasilacz 12V a kondensatory na 10V, może od razu się nie przepalą ale lepiej wymienić na odpowiednie. A jeśli chodzi o napięcie 21V to pewnie masz zasilacz niestabilizowany i przy niskim obciążeniu (w momencie sprawdzania napięcia) ten zasilacz ma większe napięcie. Rezystor możesz dać mniejszy np. 1k i wtedy sprawdzić.

Moderowany przez Mirek Z.:

Pisownię jednostek poprawiłem.

• Poziom 6  
    A jeśli chciałbym zasilać baterią 9V to jaki kondensator będzie w miarę odpowiedni?
  • Poziom 6  
    Już nic nie rozumiem.

Podłączyłem do zasilacza 12V, gdzie miernik pokazuje 21V i wszystko świetnie działa.
    Podłączyłem do drugiego zasilacza 12V, gdzie miernik pokazuje 16V i też wszystko działa.
    Podłączyłem jeszcze do zasilacza 9V, gdzie miernik pokazuje 9,6V i już nie działa, nawet jeśli odłączyłem rezystor, na baterii 9V tak samo nie działa. Co mogłem źle zrobić?

(Dodaję, że są to zasilacze niestabilizowane, mierzyłem ich napięcie zanim jeszcze cokolwiek do nich podłączyłem).
  • Poziom 42  
    Ten układ aby zadziałał przy 9V to trzeba trafić na egzemplarz tranzystora, przy którym układ będzie chciał działać a dodatkowo nie zadziała bo użyto białej diody 3,3V.

Przy czerwonej może zadziałać ale napięcie też jest zbyt niskie
  • Poziom 9  
    Ten układ działa na podstawie przebicia tranzystora. Dla tranzystora BC547 trzeba minimum 12V. Jeśli chcesz żeby działało Ci na napięcie np. na RZECZYWISTE napięcie 12 V zmień rezystor na 1k maximum. Jeśli chcesz zrobić migającą diodę na napięcie niższe niż 12V to możesz zrobić układ na nieśmiertelnym NE555 ;).
  • Poziom 6  
    oj napisał:
    Ten układ aby zadziałał przy 9V to trzeba trafić na egzemplarz tranzystora, przy którym układ będzie chciał działać a dodatkowo nie zadziała bo użyto białej diody 3,3V.

Przy czerwonej może zadziałać ale napięcie też jest zbyt niskie

Tym razem użyłem czerwonej diody i nowego tranzystora BC547, zmieniłem rezystor na 1,5K i tylko świeci, mrugać już nie chce. Oczywiście na baterii 9V.
  • Poziom 42  
    Ten schemat można potraktować jako ciekawostkę a nie schemat użyteczny.

Widać to na przykładzie:

1.
    470uF; 1k; LED czerwona Uf=1,9V (zmierzone); Tranzystor BC548B firma Fairchild Semiconductor

Dioda błyska od napięcia zasilania 11,1V

2.
    470uF; 1k; LED czerwona Uf=1,9V (zmierzone); Tranzystor BC547B firma Philips

Dioda błyska od napięcia zasilania 12V

3.
    470uF; 1k; LED czerwona Uf=1,9V (zmierzone); Tranzystor BC238 firma CEMI

Dioda błyska od napięcia zasilania 9,9V

4.
    470uF; 1k; LED czerwona Uf=1,9V (zmierzone); Tranzystor BCAP08 firma CEMI

Dioda błyska od napięcia zasilania 13V

Jak widać do każdego tranzystora trzeba dobrać napięcie