Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

unitra fonica M-123 - Wzmocnienie sygnału z wkładki

15 Maj 2013 19:42 2631 9
  • Poziom 8  
    Witam
    Posiadam starą szafę grającą unitra fonica m-123 z początku lat 70-tych.
    Generalnie szafa jest sprawna,problemem są wkładki piezoelektryczne uk-4m od dawna nie produkowane i nawet te nie używane to w większości padaczki z sześciu kupionych jedna gra dobrze i jedna trochę....
    Na forum wyczytałem,że ktoś zastąpił w gramofonie bambino tą wkładkę wkładką uf-70(do gramofonów artur),które są produkowane do dziś.
    W moim przypadku podłączenie tej wkładki nic nie dało bo daje ona zbyt słaby sygnał i teraz pytanie:
    czy jest możliwość w jakiś prosty sposób go wzmocnić tak by móc używać tych nowych wkładek uf-70?

Bardzo bym był wdzięczny za wszelkie porady.
    Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Może ta UF- też uszkodzona?
  • Moderator Akustyka
    amarekv napisał:
    i nawet te nie używane to w większości padaczki z sześciu kupionych jedna gra dobrze i jedna trochę....
    Kryształ ulega degradacji po tylu latach.
    Wszystkie wkładki piezo powinny mieć podobną moc sygnału, więc jeśli nie działa to albo coś źle podłączyłeś, albo ta UF jest uszkodzona (w co jestem w stanie uwierzyć). Otwórz wkładkę i zobacz w jakim stanie masz kryształ.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Bardzo dziękuję za taki odzew.
    -Co do wiedzy to ja się nie znam i oddałem szafę do serwisu,ale tam pierwszy raz naprawiają taki sprzęt.Choć naprawiają tam dużo nietypowych sprzętów w tym stare wzmacniacze tranzystorowe i lampowe.
    -Co do stanu wkładki uf-70 to została zakupiona nowa sztuka,z tego co wiem są one ciągle produkowane.
    -Co do stereo,poinformowali,że nie ma problemu,że to kwestia podłączenia w taki sposób by odbierała jak mono.
    Ale może tu jest jakiś problem,może inny sposób podłączenia(tak by odbierała jako monofoniczna) spowodował,że sygnał jest słabszy?

Znalazłem jeszcze taką krótką informację na forum,,wkładka Uf - 50. Pasuje też Uf-70 ale ma mniejszą czułość i będzie grać nieco ciszej niż Uf-70. "
    Może coś w tym jest?
  • Moderator Akustyka
    amarekv napisał:
    w tym stare wzmacniacze tranzystorowe i lampowe.
    To powinien umieć naprawić każdy elektronik. To żaden atut.
    amarekv napisał:

-Co do stanu wkładki uf-70 to została zakupiona nowa sztuka,z tego co wiem są one ciągle produkowane.
    A jakiej firmy? Bo wiesz że Fonica nie istnieje? Większość wkładek Foniki to starocie które zostały zabrane przy likwidacji.
    amarekv napisał:

Znalazłem jeszcze taką krótką informację na forum,,wkładka Uf - 50. Pasuje też Uf-70 ale ma mniejszą czułość i będzie grać nieco ciszej niż Uf-70. "
    Może coś w tym jest?
    Nie mam przed oczami kart wkładek, ale jestem pewien że różnica będzie minimalna. Kryształy piezo dają podobny sygnał.

Słyszysz dźwięk z głośników? Może to nie wina wkładki a wzmacniacza.
  • Poziom 8  
    Wkładki uf-70 są teraz łatwo dostępne jako nowe w wielu sklepach jest jedna też na allegro,ale nie wiem czy mogę linka podawać.Brak w ich opisach kto je produkuje,podejrzewam,że tak jak w przypadku uf-50 jest to jakiś zamiennik (akurat w przypadku uf-50 jest to zamiennik f-my telefunken)
    Co do sygnału to szafa ma dwa ramiona i dwie wkładki jedna do jednej strony płyty a druga do drugiej,na obydwu kanałach szafa gra bo podłączane były wkładki uk-4m,(z sześciu jedna gra dobrze i jedna słabo) a idzie sygnał na jeden monofoniczny wzmacniacz.
    Zaczyna mi pomysłów brakować,jak dojść gdzie tkwi błąd,że uf-70 nie gra dobrze.
  • Poziom 37  
    Zamiast sygnału wkładki można podłączyć np. magnetofon cd czy inne urządzenie i sprawdzić sygnał jak dalej będzie za słaby to trzeba szukać uszkodzenia w wzmacniaczu.
  • Poziom 8  
    Witam
    Po kolejnej rozmowie z serwisantem wróciłem do punktu wyjścia.
    Z jego wypowiedzi wynika,że szafa gra dobrze ale na wkładce uk-4m a cicho na uf-70 czyli wynika,że problem jest z wkładką....
    Ponawiam pytanie,czy jest jakiś w miarę prosty sposób zwiększenia jej głośności?

I bardzo dziękuję za dotychczasowe zainteresowanie.
    Pozdrawiam