Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Elektrolux EW 876 F - silnik nie jest w pełni sprawny

15 Maj 2013 20:19 2328 14
  • Poziom 14  
    Posiadam pralkę jak w tytule. Ostatnimi czasy głośniej zaczęła działać, aż finalnie przestała kręcić po prawie 12 latach.
    Wszystko działało prawidłowo, więc dobrałem się do silnika. Nie kręcił, pomierzyłem dochodzące napięcie i było. Po przeczyszczeniu styków silnik ruszył.
    Jednak bardzo iskrzy i słuchać, że dziwny dźwięk jest przyczyną iskrzenia. Zastanawiam się, czy warto inwestować w szczotki, czy gdzieś może łuk poszedł i nie warto. Trzeba szukać silnika, ale to też raczej loteria. Może mi ktoś podpowiedzieć, czy jest sposób sensownej naprawy ? ;)
    Parametry silnika w załączniku. Najważniejszy to chyba MCA 38/64.

Mod. ROBSON33
    Należy poprawnie wkleić foto zgodnie z tą instrukcją
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

Elektrolux EW 876 F - silnik nie jest w pełni sprawny
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista AGD
    pst25 napisał:
    czy warto inwestować w szczotki
    Jeśli są krótkie, to tak.
  • Poziom 14  
    Co oznacza krótkie ?
  • Poziom 13  
    Po 12 latach szczotki w pralce, nawet mało używanej, są do wymiany. Chyba że żona chce wymienić pralkę ?
  • Poziom 14  
    Szczotki były w zasadzie 0 :)
    Jedna założyłem nowe. Przy małych obrotach nie iskrzy, a przy dużych tak. Przyjąłem, że szczotki muszą się ułożyć, jednak może zacznę oszczędzać na nową pralkę ?
  • Specjalista AGD
    pst25 napisał:
    Przyjąłem, że szczotki muszą się ułożyć,

Po wymianie szczotki trzeba dotrzeć do obwodu komutatora .
  • Poziom 14  
    A sama się nie dotrze? Jak to zrobić ?
  • Poziom 15  
    pilnikiem do metalu pod skosem, a potem jeszcze dotrzeć pumeksem, obydwie szczotki muszą być o tych samych parametrach, pozdro
  • Poziom 25  
    W pralkach używa się szczotek dwuwarstwowych. Zaletami ich stosowania są: ograniczenie iskrzenia oraz wtórna zaleta - cichsza praca pralki.
    Ponadto sprawdz wycinki komutatora pod kątem ewentualnych zwarć (przeczyść lekko żłobki pomiędzy poszczególnymi sekcjami).
  • Poziom 14  
    Komutator przetarłem. A szczotki same się nie "ułożą"? Trochę iskrzą, ale przy wysokich obrotach tylko.
  • Poziom 25  
    To nie zastosowałeś oryginalnych dwuwarstwowych? One już są ukształtowane pod komutator, nie trzeba nic dopasowywać. W tym przypadku iskrzenie spowodowane jest brakiem dobrego styku szczotka-komutator. Szczotkotrzymacze w porządku? Szczotki przesuwają się lekko w prowadnicach? Sprawdz dokładnie komutator ewentualnie podejrzane uzwojenia pomierz omomierzem. Rezystancja powinna być podobna do pozostałych.
  • Poziom 15  
    Witam, jak trochę iskrzą to jest ok, lepiej więcej juź nic nie kombinuj, od komutatora jak najdalej, pumeks na małych obrotach i starczy reszta sama się dotrze, pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam. Szczotki i póki co nadal jest dobrze :)
    Jednak "głupieje" problem, że czasem jakby się zacinała i nie prała i wtedy trzeba od nowa ją programować. Programator ?
  • Poziom 14  
    Tak, to były szczotki. Wymieniłem i dotarłem lekko, by nie przesadzić i jeszcze służyła. Jednak wspomniany programator też później powodował, że się "zawieszała". Czasami dokończyła cykl, a czasami trzeba było od nowa pranie włączyć. Było to dość irytujące, a koszt naprawy wręcz nieopłacalny. Sprzedałem firmie, która będzie ją używać do prania brudnych szmat.