Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hormann Promatic 3 - Zgrzyt przy domykaniu bramy

rootmp38 15 Maj 2013 22:17 5010 7
 • #1 15 Maj 2013 22:17
  rootmp38
  Poziom 8  

  Witam,

  Zamontowałem napęd bramy Horman Promatic 3. Sam montaż przbiegł bez problemów. Ustawiłem ograniczniki i uruchmiłem tryb programowania. Napęd wykrył położenia bramy i generalnie wszystko jest OK z jednym ale... Przy domykaniu bramy z napędu wydobywa się dziwny dzwiek. Załączyłem MP3 dla zainteresowanych (<10s).

  Słychać jak napęd zamyka bramę, a następnie zwalnia przed domknięciem. Brama osiąga krańcowe położenie i wtedy rozlega się wyraźny zgrzyt tak jakby napęd jeszcze trochę próbował bramę domknąć, dociągnąć. Tak trochę na siłę, ale zupełnie niepotrzebnie.

  Przy otwieraniu generalnie nie ma tego problemu, raz na jakiś czas zdarzy się lekkie "dociągnięcie", króciutkie bez porównania do tego zgrzytu w trakcie zamykania
  Naped otwiera bramę uchylną N80, tez Hormann'a.

  Z góry dzięki za sugesite jak to wyeliminować. Raz, że moje ucho cierpi za każdym razem, a dwa, że mam wrażenie, że coś pracuje ponad miarę.

  pozdrawiam
  Artur

  0 7
 • #2 19 Maj 2013 08:11
  lz11980
  Poziom 18  

  to jest odgłos dociągania bramy w kierunku zamkniętym, jak ci to przeszkadza to zresetuj bramę i ustaw ją od nowa ale z przesunięciem ogranicznika automatu w stronę silnika lub przy programowaniu podłóż pod bramę w miejscu rolek np drewnianą metrówkę oraz ustaw poprawnie typ bramy dil: cd, możesz też po zdjęciu obudowy wyregulować siłę 2 potencjometrami : P1 do podnoszenia i P2 do zamykania.
  powodzenia

  0
 • #3 19 Maj 2013 19:35
  VIRUS32
  Poziom 24  

  Nie trzeba wykonywać żadnych zbędnych manipulacji.Wystarczy wstrzyknąć oliwkę w miejsce gdzie wkładamy napęd w szynę.Rozlać ją troszkę od góry ,grawitacja zrobi resztę i powinno być ok.

  0
 • #4 19 Maj 2013 19:41
  lz11980
  Poziom 18  

  więc masz już 2 porady reszta w twoich rękach..... zobaczysz jak to działa.......

  0
 • #5 23 Maj 2013 00:30
  rootmp38
  Poziom 8  

  Cześć,

  Dzięki za sugestie. Poniżej podaję efekty:

  - regulacja siły potencjometrami - na to wpadłem od razu, zmniejszenie siły w kierunku domykania nie zmniejszyło zgrzytu, dalsze zmniejszenie spowodowało, że brama nie chciała sie zamykać - za mała siła.

  - oliwienie osi - jeśli mieliście na myśli tę część:
  Hormann Promatic 3 - Zgrzyt przy domykaniu bramy
  to akurat, zrobiłem to już jakiś czas wcześniej. Zauważyłem po prostu, że oś obraca się w mosiężnym łożu i zdecydowałem jakiś czas temu kapnąć tam oleju maszynowego. To nie ten element skrzypi, olej spłynie wyłącznie po trzpieniu, ale nie naoliwi niczego innego.

  - przełącznik DIL - tego też już próbowałem, ale wtedy nie ponowiłem programowania bramy. Zrobiłem to raz jeszcze, widać wyraźną róznicę w zachowaniu bramy, mocno zwalnia, ale zakres ruchu się nie zmienił więc zgrzyt pozostał.

  - przesuwanie ogranicznika zamykania - bez efektu

  Nie próbowałem jeszcze niczego podkładać pod rolki przy programowaniu bramy. To jeszcze pozostawiam do przećwiczenia.

  Dostałem info od montażystów od bram, że to skrzypią plastiki na styku pasa napędowego i końcówki szyny po stronie silnika i żeby tam trochę kapnąć WD40 na ten przykład. To prawda, skrzypienie dobiega z tego elementu. Dojście jest utrudnione, tylko pas napędowy tam wjeżdża, ale udało sie trochę psiknąć. Brak jakiegoś zauważalnego rezultatu.

  Wpadłem na inny pomysł. Zanim zamontujemy napęd, szynę i zabierak, pas napędowy znajdujący się w szynie jest w niej umiejscowiony w pewnej fabrycznej pozycji. Na pasie znajduje się element, w który wpina się wózek zabieraka.
  Hormann Promatic 3 - Zgrzyt przy domykaniu bramy
  Uznałem, że jeśli napęd za bardzo domyka bramę, cofnę trochę wózek zabieraka w kierunku silnika. W tym celu musiałem rozłączyć zabierak i bramę, oraz zdjąć napęd z osi szyny. Przesunąłem wózek i ponownie zmontowałem wszystko.

  Jest poprawa. Brama zamyka sie bardzo kulturalnie, otwieranie powoduje leciutki zgrzyt. Może trzeba by popracować jeszcze chwilę nad położeniem wózka.

  Na razie zostawiam tak jak jest. Jeśli zachowanie zmieni się po czasie, wtedy spróbuję zaprogramować napęd z podłożonymi pod rolki tymczasowym ograniczeniem.

  Jeszcze raz dzięki za odzew.

  pozdrawiam
  Artur

  0
 • #6 13 Paź 2017 00:40
  georgu_jg
  Poziom 2  

  Witam
  Odgrzebuje temat bo zamontowali mi jakiś czas temu napęd SupraMatic i mam dokładnie ten sam problem (link do filmu https://youtu.be/ASYPqpLhrjY ). U mnie jednakże zastanawiające jest to że dziwne dźwięki z okolic mechanizmu dochodzą w sposób bardzo nieregularny. Czasami przez tydzień jest Ok po to żeby później skrzypieć.
  Pytanie moje czy udało się zaradzić coś w tym temacie ?

  0
 • #7 15 Paź 2017 12:44
  VIRUS32
  Poziom 24  

  Oliwkę wd 40 i nic innego, należy wstrzyknąć w miejsce podane wcześniej w trakcie ruchu napędu .Zweryfikuj jeszcze połączenie silnika z korpusem ,dwie śruby typu torx lubią się luzować.

  0
 • #8 15 Paź 2017 21:56
  rootmp38
  Poziom 8  

  VIRUS32 napisał:
  Oliwkę wd 40 i nic innego, należy wstrzyknąć w miejsce podane wcześniej w trakcie ruchu napędu .Zweryfikuj jeszcze połączenie silnika z korpusem ,dwie śruby typu torx lubią się luzować.


  He he, to widać niesmiertelny temat. U mie jeszcze skrzypi od czasu do czasu więc kapię trochę oleju na to mosiężne łoże z góry napędu i jest spokój na jakiś czas (mimo, że wcześniej nie byłem przkonany do tego pomysłu). WD40 może być, ale chyba za szybko odparowuje. Ja nim psikam własnie tylko do wnętrza gdzie wjeżdża pas napędowy, bo tam nie ma jak podać nic innego.

  pozdr
  Artur

  0