Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz napięciowy? Tranzystor podłączony pod wyjście wzmacniacza.

ZonX 27 Lut 2005 21:49 2045 9
  • #1 27 Lut 2005 21:49
    ZonX
    Poziom 22  

Witam
    Nawet nie wiem jak to nazwac ale przyszedl mi do glowy taki pomysł, aby pod wyjscie wzmacniacza audio podłaczyc załozmy jakis tranzystor ktory bedzie wzmacniał napiecie? tak aby przy wiekszym wysterowaniu uruchamiał sie wentylator ale nie ma on pracowac non stop. Nie wiem jak sie za to zabrac. Jakis tranystor wzmacniajacy sygnał a po nim tranzystor sterujacy wentylatorem? do tego jakis scalak bedzie potrzebny?

Prosze o pomoc w zrealizowaniu mojego pomysłu

0 9
  • #2 27 Lut 2005 22:33
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

rezystor (tak by nie 'krasc' zbytnio sygnalu z wyjscia), prostownik, kondensator co by wiatrak razem z glosnikami nie 'grał' i tranzystor/y sterujacy wiatrakiem. Bez ukl.scalonych mozna sie obejsc.

0
  • #3 05 Mar 2005 23:46
    ZonX
    Poziom 22  

mogłbys mi to jakos rozrysowac? "schemat" i ew wartosci elementow...

0
  • #5 06 Mar 2005 07:35
    piórko
    Poziom 30  

Czy nie lepszy jest układ sterujący wiatrakiem w zależności od temperatury radiatora?

0
  • #7 06 Mar 2005 21:24
    tomeeh
    Poziom 23  

No ja osobiście uważam, że kontrola temperatury jest adekwatniejsza do tego zadania.
    Zrobiłem jednak to na monitorowaniu sygnału wyjściowego bo ..... akurat taki miałem kaprys. Po prostu miałem ochote wypróbować, jak będzie działał taki śmieszny, prościutki prostownik (zazwyczaj bawie się w AD637 itp).

0
  • #8 16 Mar 2005 01:23
    ZonX
    Poziom 22  

Mam pytanie co do schematu ktory zamiescił tomeeh - tam gdzie sa znaki zapytanie chodzi o mase i +12V, do ktorych do nozek układu trzeba podłaczyc?

0
  • #9 16 Mar 2005 09:42
    john_t
    Poziom 29  

A po co tak przemyślna elektronika do wykonywania tak prostego zadania ?
    "Jeśli chcesz przekroczyć rzekę możesz promem, ale wystarczy kajak."
    Jest cała gama produkowanych przez np: "tomic" bimetalowych zabezpieczeń termicznych w tym przypadku typu: B14 (styk NO czyli taki jak potrzeba w tym przypadku) na temperatury od 50 do 150°C
    Czujnik posiada autoreset to zn. może włączać i wyłączać wentylator.
    (prąd styku przy cosφ=0,6 wynosi 4A, przy cosφ=1 ; 6,3A)
    Czujnik posiada aluminiową blaszkę do zamocowania na radiatorze.
    Zalety:
    1 - prostota układu
    2 - małe gabaryty czujnika Φ15mm i h=7mm
    3 - koszt ok. 2...3zł.

0
  • #10 16 Mar 2005 14:17
    tomeeh
    Poziom 23  

ZonX napisał:
    Mam pytanie co do schematu ktory zamiescił tomeeh - tam gdzie sa znaki zapytanie chodzi o mase i +12V, do ktorych do nozek układu trzeba podłaczyc?

To w pewnym sensie zależy od tego, jakiego układu użyjesz. Jeśli będzie to standartowy pojedynczy wzmacniacz operacyjny (µA741, itp.), to zasilanie +12V masz na nożce 7, a ujemne (tutaj masę) na nożce 4.
    Jeśli natomiast użyjesz rasowego komparatora, najprawdopodobniej +12V na nóżkę 8, a masę na 4.

W każdym przypadku odsyłam jednak do datasheetów - to sprawdzona w 100% metoda.

0
  Szukaj w 5mln produktów