Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Temometr analogowy na C.O

16 Maj 2013 08:08 1197 4
  • Poziom 16  
    Witam.

Ostatnimi czasy zauważyłem, że sterownik odmawia posłuszeństwa, to znajomy ma założyć mi na piecu C.O termometr analogowy. Problem w tym, że pokazuje on złą temperaturę o jakieś 10-15°C. NA sterowniku jest 50°, na analogowym 38°. Termometr jest dobry, bo sprawdzałem mierząc nim wodę i porównując z innym termometrem cyfrowym, pokazywały identyczną temp.
    Zauważyłem, że ta kieszeń, do którego się wsadza termometr analogowy jest trochę zimniejsza niż kieszeń, do której się daje termometr cyfrowy, od sterownika? Może to być spowodowane tym, że pomiędzy kieszenią na termometr a wyjściem z pieca C.O jest zastosowana redukcja (termometr->kieszeń->redukcja-piec)? Wszystko połączone na pakuły? Może to izoluje?
  • Poziom 32  
    Jeżeli czujnik lub termometr zamontowany jest w miejscu gdzie woda go bezpośrednio nie omywa(nie ma przepływu) a tylko stanowi połączenie punktu pomiarowego z układem (woda stoi stanowiąc odcinek przewodzący ciepło) o to błędy pomiarów są relatywnie duże. W układnie pomiaru pojawiają się bezwładności które właściwie są nie do wyeliminowania bez zmian w ulokowaniu punktu pomiarowego temperatury. Punktem pomiarowym dającym dość dobre wyniki i nie przysparzającym problemów z montażem jest rurka wyjścia z pieca-najlepiej przytwierdzić tam czujnik temperatury stosując pastę termo-przewodzącą. Co do termometru -można albo się pogodzić z tym błędem wiedząc ile wynosi, można przerabiać piec (chyba bez sensu) lub zrezygnować z tego punktu pomiaru i termometru stosując dogodniejszy punkt wraz z zastosowaniem czujnika (termometru) elektronicznego.
  • Poziom 16  
    Oba termometry są zamontowane w tej rurce która wychodzi z pieca( u mnie są 2).
  • Poziom 32  
    Druga opcja jest taka, że oszukuje czujnik elektroniczny (pomiar elektroniczny w sterowniku). Włóż wszystkie czujniki i termometry do jednego naczynia z wodą (dużej objętości by uzyskać stabilność temperatury i wyeliminować wpływ bezwładności czujników i termometrów) i sprawdź jaką wskazują temperaturę.
  • Poziom 14  
    Cześć.

Jeżeli oba punkty pomiaru są w tym samym miejscu i wskaźnik analogowy temperatury działa właściwie to oznacza, że czujnik sterownika Cie oszukuje. Znajdź instrukcja od sterownika zapoznaj sie jakie sa zastosowane czujniki temperatury, zakup nowy i sprawdź (jeśli to NTC/PTC to koszt 1zł). Możliwe, że sterownik udostępnia opcję kalibracji czujnika, wtedy kalibrujesz i sprawdzasz co wskazuje dla różnych temperatur.

Pozdrawiam.