Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ADG 6600 - Nie grzeje wody

Mad Bekon 16 Maj 2013 09:38 3861 8
  • #1 16 Maj 2013 09:38
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Witam kolegów.
    Posiadam zmywarkę Whirlpool ADG 6600. Przypadłość wydzarzyła się taka, że przestała grzać wodę. Zlokalizowałem grzałkę i omomierzem wydedukowałem przerwę.

Zastanawiają mnie dwie rzeczy.

Czy tak grzałka ma jakiś wbudowany termostat? (Może tutaj jest problem)
    Co mogło spowodować, że grzałka nie działa? (Zmywarka ma mniej niż 2 lata i żeby nie skłamać, była użyta może z 30-40 razy)

Pozdrawiam
    Krzysztof

1 8
  • Relpol
  • #2 20 Maj 2013 23:48
    artfal
    Poziom 12  

Witam. Jeżeli zmywarka (ma mniej niż 2 lata) topowinna być jeszcze na gwarancji a wtedy wymiana grzałki w ramach gwarancji. Grzałka ma 2 zabezpieczenia, prawdopodobnie poszła bez wody i się przegrzała, możliwe że usterka leży po stronie pompy. Mogło coś pompę przyblokować i zabdziałało zabezpieczenie termiczne na grzałce. Być może będzie konieczna wymiana pompy oraz grzałki.

1
  • Relpol
  • #3 22 Maj 2013 11:05
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Witam,
    dzięki za odpowiedź.

Pompa jest sprawna (zmywarka sika wodą, tylko że zimną).

Problem polega na tym, że papiery od zmywarki się zagubiły.
    Na pewno jest młodsza niż 2 lata (data produkcji grzałki wskazuje na czerwiec 2011).
    Można w jakiś sposób zrealizować gwarancje bez tych papierów?

Pozdrawiam
    Krzysztof

0
  • #4 19 Cze 2013 19:19
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Znalazłem iż uszkodzony był jeden z termików na grzałce.
    Po zwarciu, wyskakuje mi rezystancja ok 30om całości.
    Niestety dalej coś jest nie halo. Zmywarka pracuje normalnie ale steronik nie załącza przekaźników od grzałki (brak napięcia 230V na stykach).
    Zajrzałem do sterownika, a tam bardzo prosty układ, 2 przekaźniki, 2 tranzystory kluczujące. Nie wierzę, że to się zepsuło.

Gdzie mogę szukać przyczyn, tego, że nie jest podawane napięcie na styki grzałki?

Usiłuję znaleźć więcej informacji, jakąś instrukcję serwisową, ale zdaje się, że kiepski model zmywarki mi się trafił, bo nie wielę udaje mi się znaleźć.

Dziwna ta zmywarka. Odpialem jej czujnik temperatury i nawet nie zaprotestowala, jak w przypadku odpiecia czujnika przeplywu.

Moderowany przez movzx:

Zwieranie bezpieczników termicznych grzałki jest co najmniej lekkomyślne i niebezpieczne.

0
  • #5 11 Sie 2013 10:30
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Wcając do tematu nieszczęsliwej zmywarki.
    Jako że nie miałem już czasu bo musiałem wyjechać, tato zlecił naprawę fachowcowi.

Fachowiec stwierdził: Uszkodzony sterownik.

Kłopot w tym, że przejrzałem całą płytkę i sprzętowo wszystko jest sprawne. Jedyne co to sterownik nie wystawia sygnału na przekaźnik grzałki. Czy możliwe jest, że po awarii pompy (przepaleniu termika) sterownik zablokował grzanie?

1
  • Pomocny post
    #6 11 Sie 2013 10:40
    movzx
    Poziom 39  

Mad Bekon napisał:
    Fachowiec stwierdził: Uszkodzony sterownik.
    Sam napisałeś że układ jest bardzo prosty - i masz rację.
    Tym razem wezwij fachowca który zna sprzęt - wymieni grzałkę i odblokuje sterownik.

0
  • #7 12 Sie 2013 04:31
    Mad Bekon
    Poziom 23  

To trochę przykre, że wezwanie kompetentnej osoby to strzelanie w ślepo.
    No ale tak właśnie spróbuję zrobić, bazująć na symptomach, znaleźć kogoś kto powie, tak, znam ten magiczny trik którego nie da się znaleźć w internecie, chętnie do Pana przyjadę i usunę ustarkę.

Niestety poprzedniego Pana wezwał mój tato, który jest zwykłym zjadaczem chleba i cóż mógł więcej Panu powiedzieć niż "zmywarka nie grzeje wody".

Nie mniej jednak uważam to za świństwo, że po mimo usunięcia przyczyny niedziałania grzałki (spalonego jednego z dwóch termików), blokada jest gdzieś w programie.

0
  • Pomocny post
    #8 12 Sie 2013 09:28
    movzx
    Poziom 39  

Mad Bekon napisał:
    po mimo usunięcia przyczyny niedziałania grzałki (spalonego jednego z dwóch termików)
    Nie usunąłeś przyczyny a tylko ostatni, ostateczny skutek.
    Przyczyną było zakamienienie grzałki.
    Tego przyczyną z kolei było używanie tabletek, co każdemu zawsze odradzam.
    A zmostkowanie bezpiecznika termicznego jest rozwiązaniem nieodpowiedzialnym i niebezpiecznym.

0
  • #9 12 Sie 2013 18:04
    Mad Bekon
    Poziom 23  

No może ja mam jakieś inne pojmowanie słowa przyczyna.
    Dla mnie przyczyną nie działania grzałki, jest przepalony termink.
    Przyczyną przepalenia termika, problem z wodą / kamieniem / pompą.
    Mniejsza o to, gierki słowne mnie nie interesują.

Odnośnie bezpiecznika, uważam, że posiadanie drugiego i zmostkowanie pierwszego w celu sprawdzenia czy urządzenie będzie działać, nie jest niczym złym. Nigdzie nie powiedziałem, że jesli by wszystko działało zostawiłbym to w tym stanie.

Radę odnośnie tabletek wezmę pod lupę, dzięki wielkie.

0