Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbudujmy: DIY Horn "KIRISHIMA" na bazie FOSTEX FE-206EN lub innego prz

zjj_wwa 16 Maj 2013 10:22 2820 4
  • #1 16 Maj 2013 10:22
    zjj_wwa
    Poziom 8  

Witam.

Zainteresował mnie dobrze udokumentowany projekt wysokoskutecznych horn'ów: "KIRISHIMA"

http://p10hifi.net/FH/downloads/SpawnHorn-v2-planset-070412.pdf

W sieci / google jest więcej informacji o tym projekcie - fotki z realizacji itp.

Czy ktoś z Was tutaj w Polsce już zbudował może taki zestaw DIY hornów KIRISHIMA, (... lub któryś z tych mniejszych: 'KONGO' lub 'HARUNA') ?

Jeśli tak, to czy na bazie przetwornika FOSTEX FE-206EN ( ....FE-166EN, FE-106EN) ?

A może próbowaliście, eksperymentowaliście z innym szerokopasmowym przetwornikiem w tej konstrukcji ?

Czy ktoś zbudował to w wersji uzupełnionej o "dodatkowy" tweeter ?
    Jeśli tak - to gdzie i jak go dokleiliście (od frontu nie bardzo jest miejsce aby go wstawić) ?

No i pytanie praktyczne: Jak Wam to "gra" ?
    Jaka jest powierzchnia / kubatura / kształt pomieszczenia w którym to "gra" i jakie są możliwe do uzyskania poziomy głośności ?

Ze wzmacniacza lampowego o jakiej maksymalnej mocy muzycznej ?
    Czy np. uciągnę te giganty ze wzmacniacza o mocy np. 2 Waty ? 5 Wat ?

Intencją założenia niniejszego jest zdobycie możliwie najszerszej informacji, opinii i wiedzy (teoretycznej i praktycznej) o tym projekcie i jego walorach odsłuchowych - jeszcze ZANIM utopię sporą kasę na jego realizację "w ciemno".

Pozdrawiam,
    zjj_wwa

• #2 16 Maj 2013 11:46
    marian133
    Poziom 37  

Słyszałem parę konstrukcji na Fostexie na AudioShow, i muszę przyznać że tylko te mniejsze mi się podobały, grały bardziej uniwersalnie niż duże. Duże wiadomo, miały więcej basu i niskiego środka, ale miały straszną kierunkowość co dla mnie i dla wielu moich znajomych było nie do przyjęcia. Mniejszych można było słuchać godzinami nie zważając za bardzo na kierunkowość, nie trzeba było siedzieć na środku żeby móc posłuchać sobie normalnie muzyki, nawet siedząc lekko z boku muzyka grała przyjemnie.

Jeśli chodzi o ogólną jakość, to oba modele grały bardzo dobrze, lecz charakter tego brzmienia jest jak na razie nie dla mnie, chyba jestem jeszcze za młody :)

• #3 16 Maj 2013 12:47
    zjj_wwa
    Poziom 8  

Podobno przy tego typu konstrukcjach krytyczny jest układ samego "labiryntu" w środku obudowy i sposobu "wyprowadzenia" fali z komory / przestrzeni za membraną do "gardła" kanału, .. .. a dalej sposób jak ta fala jest dalej prowadzona przez kanał, długość kanału, oraz ukształtowanie wylotu. Sam kanał robi ponoć za drewnianą "zwrotnicę / filtr" .... no i oczywiście jest niebanalnym zadaniem odpowiednie jego ukształtowanie.
    Dlatego też pomyślałem, żeby spróbować bazować na dokładnie opisanej / udokumentowanej konstrukcji - właśnie pod względem dokładnych rozmiarów każdej pojedynczej deseczki ... Tak wpadłem na temat "KIRISHIMA". Wyglądać - to ona wygląda ... ale jak "zagra" ?
    Czy wiemy coś na temat jaka jest konstrukcja wewnętrzna / przekrój / układ kanału dla tego zestawu, co przedstawiłeś na fotografii ?
    (zapewne tajemnica firmy.. ?)

Jeśli chodzi o moje gusta muzyczne, to szerokie spektrum: jazz, pop, new age, instrumentalne, wokale kobiece, rock. Parę ulubionych to: Diana Krall, Chris Botti, AC/DC, Keith Jarret, Metallica, Tsuyoshi Yamamoto, Yoyoma, Chuck Mangione, Chuck Loeb, Keiko Matsui, J.M.Jarre, Andreas Vollenweider, Eric Clapton, Sara K., Secret Garden, Acoustic Alchemy, Fourplay, Sarah Brightman, Chet Baker, Mark Knopfler, Led Zeppelin, Oscar Peterson, Grant Green, Kenny Burrell, Ayakayo Hosokawa, Wes Montgomery, Pink Floyd, Vangelis, Sting, Santana, Lisa Stansfield, Norah Jones, Peter White, Anouar Brahem, Pat Metheny, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Jimmy Brickman, Stan Getz ...

Kirishima - przykładowa realizacja: (photo) Zbudujmy: DIY Horn "KIRISHIMA" na bazie FOSTEX FE-206EN lub innego prz

• #5 16 Maj 2013 18:42
    vanissh
    Poziom 22  

Może się przyda, obudowa sugerowane przez producenta dla FE-206EN Link,
    dla FE-206ES-R Link
    Innych gotowych projektów jest w sieci na pęczki.
    Projekt tego, które wstawiłeś na zdjęciu też jest, szukaj w pdf-ie po nazwie głośnika.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME