Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewody zasilające obok sygnałowych, ekranować?

tommi_88 16 May 2013 10:44 2334 4
 • #1
  tommi_88
  Level 10  
  Witam,  Mam dylemat dotyczący prowadzenia kabli na maszynie produkowanej przez firmę w której od niedawna pracuję.
  Na odcinku ok 1.5m kabel zasilający motoreduktor z hamulcem elektromagnetycznym (dane silnika: asynchroniczny 3fazowy 1.1kW - bez falownika) biegną w plastikowym korytku (przez 0.5m) oraz w plastikowym peszlu fi30mm (przez pozostały dystans) obok przewodów sygnałowych od dwóch krańcówek oraz przewodu od nadajnika kurtyny świetlnej. Przewód od odbiornika kurtyny (sygnały 2xOSSD) biegnie obok przewodu zasilającego silnik na długości ok 0.5m - jednak w osobnych peszlach plastikowych oddalonych od siebie o ok. 7cm.
  Długości całkowite kabli od skrzynki sterowniczej do danego komponentu wynoszą ok:
  - zasilający do silnika ok 2m,
  - przewód do pierwszej krańcówki ok 3m,
  - przewód do drugiej krańcówki ok 1.5m,
  - przewód do nadajnika kurtyny ok 6m,
  - przewód do odbiornika kurtyny ok 4m,

  Mam pytanie czy powienienem w takim wypadku ekranować kable?

  Dodam, że do tej pory firma wypuściła już ok 200 maszyn w ciągu kilku lat i nie było żadnych problemów.
 • #2
  Steryd3
  Level 33  
  Na liście nie ma czułych na zakłócenia sygnałów analogowych ani jakichś sygnałów "typu PWM" o dużych prądach więc bez ekranowania powinno wszystko działać i jak pokazało życie w postaci 200 szt. maszyny rzeczywiście tak jest. Odcinki na których prowadzone są wspólnie przewody w niewielkiej odległości też nie są duże więc i to jest kolejny argument by zaniechać ekranowania. Jedyną przesłanką która mogła by mówić, że ekranowanie jest konieczne to złe wyniki badań kompatybilności elektromagnetycznej i wymogi jakichś norm.

  Pytanie do Ciebie: czym spowodowane było pojawienie się dylematu odnoście ekranowania skoro do tej pory bez tegoż maszyna spisywała się świetnie??
 • #3
  tommi_88
  Level 10  
  Steryd3 wrote:
  Pytanie do Ciebie: czym spowodowane było pojawienie się dylematu odnoście ekranowania skoro do tej pory bez tegoż maszyna spisywała się świetnie??


  Maszyna miała niedawno robioną analizę bezpieczeństwa z wykorzystaniem Sistemy. Jednym z wymagań, aby maszyna spełniała pewien poziom bezpieczeństwa jest zapewnienie kompatybilności elektromagnetycznej, pytanie właśnie czy takie prowadzenie kabli ją zapewni.
 • #4
  Steryd3
  Level 33  
  By stwierdzić czy zostaną spełnione normy kompatybilności elektromagnetycznej najlepiej jest poddać urządzenie badaniu w odpowiedniej firmie która się tym zajmuje. Można co prawda autorytarnie stwierdzić, że moje urządzenie spełnia normy CE bez podparcia się jakimikolwiek badaniami ale stwierdzenie takie łatwo jest obalić badaniami jeżeli okaże się, że urządzenie jednak nie spełnia norm. Więc najlepiej nie gdybać tylko zapłacić i zbadać.
  Oczywiście odpowiednie ekranowanie (zgodnie ze sztuką) pomoże spełnić normy ale nie jest powiedziane, że w obecnym stanie urządzenie ich nie spełnia. Może dojść nawet do takiej sytuacji, że przy źle wykonanym ekranowaniu przewodów możemy sprawę pogorszyć.
 • #5
  Rysiek_XL
  Level 14  
  Cześć.
  Tak jak kolega powyżej napisał.
  Nie ma potrzeby ekranowania tego typu instalacji.
  Nawet jeśli będą jakieś zakłócenia to naprawdę będą i mają znikomy wpływ na pracę urządzenia.