Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

attiny2313/atmega328 + USBasp - mkAVR Calculator nie widzi USBasp

radroid 16 Maj 2013 13:52 4155 9
  • #1 16 Maj 2013 13:52
    radroid
    Poziom 2  

Witam!

Takich problemów zostało już wiele poruszonych, ale żaden nie zadziałał u mnie. WinAVR wyrzuca

Cytat:
    avrdude -p attiny2313 -P com1 -c usbasp -U flash:w:led.hex
    avrdude: error: could not find USB device "USBasp" with vid=0x16c0 pid=0x5dc
    make.exe: *** [program] Error 1

mkAVR Calculator po kliknięciu chceck connected AVR "AVRDUDE error!" i poniżej w pasku stanu "Error! AVRDUDE - not ready or unconnected".

Procki podłączam ze wszystkimi kondensatorami itp. tak jak nakazuje minimalne podłączanie pinów, połączenia sprawdziłem wielokrotnie po czym kupiłem zupełnie nowy mikroprocesor, pożyczyłem nowy USBasp, nowa płytka stykowa, profilaktycznie pozmieniałem wszystkie przewody. Dodatkowo sprawdziłem na dwóch komputerach, jeden z Win7 drugi XP, kombinowałem nawet pod Linuksem ale tam problemy zaczęły się nawarstwiać i na razie dałem sobie spokój. Testowałem również różne sterowniki.

Kieruję się głównie tym kursem na stronie xyz hobby.

Ze względu na to, że z dużym prawdopodobieństwem wyeliminowałem wszystkie sprzętowe problemy domyślam się, że ja robię coś źle, ale jako początkujący już nie mam pomysłu gdzie może leżeć przyczyna...

Prób połączeń było wiele, ale generalnie wygląda to tak na tą chwilę tutaj akurat z atmegą 328
    attiny2313/atmega328 + USBasp - mkAVR Calculator nie widzi USBasp

Będę bardzo wdzięczny za pomoc, bo już od kilku tygodni siedzę nad kupą fajnego sprzętu ale nie mogę nawet zrobić mrugającej diody...

0 9
  • #2 16 Maj 2013 16:18
    Józef18
    Poziom 32  

Świecą się diody przy programatorze ?
    Z błędu wynika że programator jest nie wykrywany.
    Sprawdź czy jest w ogóle widoczny w serwisie.
    To na początek

0
  • #3 17 Maj 2013 00:09
    radroid
    Poziom 2  

Diody świecą, menedżer urządzeń też wykrywa...

0
  • #4 17 Maj 2013 06:08
    Józef18
    Poziom 32  

Czy wszystkie sygnały masz dobrze podłączone ? Mówię tu o MISI, MOSI, SCK, RESET, GND oraz VCC

0
  • #5 17 Maj 2013 10:19
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

radroid napisał:
    Procki podłączam ze wszystkimi kondensatorami itp. tak jak nakazuje minimalne podłączanie pinów ...

Jest pewna niekonsekwencja w Twoim postępowaniu - podłączasz kondensator do AREF (który dla samego zaprogramowania nie ma znaczenia), ale nie podłączasz Avcc :) Zdecyduj się więć czy stosujesz wszystkie zasady, czy żadną: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html

Skoro masz problem, to radzę stosować się do wszystkich i podłączyć AVcc, choć zapewne to nie rozwiąże problemu, ale nauczy stosowania zasady: Skoro mam problem, to by znaleźć przyczynę robię wszystko poprawnie.

radroid napisał:
    ...połączenia sprawdziłem wielokrotnie po czym kupiłem zupełnie nowy mikroprocesor, pożyczyłem nowy USBasp, nowa płytka stykowa, profilaktycznie pozmieniałem wszystkie przewody. Dodatkowo sprawdziłem na dwóch komputerach, jeden z Win7 drugi XP, kombinowałem nawet pod Linuksem ale tam problemy zaczęły się nawarstwiać i na razie dałem sobie spokój. Testowałem również różne sterowniki.
    ...
    Ze względu na to, że z dużym prawdopodobieństwem wyeliminowałem wszystkie sprzętowe problemy domyślam się, że ja robię coś źle, ale jako początkujący już nie mam pomysłu gdzie może leżeć przyczyna...

To zapewne jakiś tzw. "czeski błąd" na przykład jesteś przekonany, że kabelek MISO to MISO a okaże się, że to MOSI. Aby to sprawdzić trzeba zdjęć pokazujących połączenia do programatora.

Przy okazji zaglądnij jeszcze do zebranych przypadków problemów z zaprogramowaniem: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/problemy-z-zaprogramowaniem.html

EDIT:
    A może tym czeskim błędem, jest naklejenie stickera odwrotnie?

0
  • #6 17 Maj 2013 11:38
    krzycho123
    Poziom 31  

Wywal te wszystkie kondensatory , cewki itd .

Podłącz piny ISP czyli MOSI , MISO ,SCK , RESET ,zasilanie VCC do 7pinu a masę GND do 8pinu .

Musi działać ,no chyba że masz tą naklejkę źle naklejoną.

0
  • #7 17 Maj 2013 11:39
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

krzycho123 napisał:
    Wywal te wszystkie kondensatory , cewki itd .

Dlaczego miałby "wywalać" kondensatory skoro ma je prawidłowo podłączone (patrz zdjęcie)? W czym według Ciebie przeszkadzają?
    Gdzie tam widzisz dławik (cewka)?

Jedyny kondensator, który może przeszkadzać, to ten na RESET - i ten na czas programowania można/należy odłączyć:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/isp-co-to-takiego.html

Ten rezystor to na pewno 10K, a nie przypadkiem 120Ω?

0
  • #8 17 Maj 2013 13:35
    radroid
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedzi, a więc dziś od początku złożyłem sobie wszystko od początku z attiny 2313. Sprawdziłem "pikawką" w multimetrze po kolei każde połączenie od początku taśmy do nóżki uC. Przerobiłem jeszcze raz tematy o problemach z programowaniem na wyżej podanym blogu i też wygląda wszystko ok. Na źle naklejoną naklejkę nie wpadłem, ale to "niestety" nie to. Rezystor to na 100% 10K (dodatkowo zmierzone). Tak jak mówiłem testowane na dwóch programatorach, dwóch płytkach, dwóch komputerach i 3 systemach.

Czy to możliwe, że trafiłem na dwa pechowe programatory? Czy uszkodzony firmware czymś by się objawiał, czy wykrywało by urządzenie normalnie?

Będę dziś jeszcze walczył na Debianie, albo innej czystej dystrybucji. W poniedziałek może przejdę się do mojego wykładowcy od programowania, może on na coś wpadnie, bo już opadam z sił :P

Wrzucam jeszcze zdjęcia z attiny:
    attiny2313/atmega328 + USBasp - mkAVR Calculator nie widzi USBasp attiny2313/atmega328 + USBasp - mkAVR Calculator nie widzi USBasp

0
  • Pomocny post
    #9 17 Maj 2013 14:00
    435758
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 17 Maj 2013 14:11
    radroid
    Poziom 2  

No nawet nie wiem jak Ci dziękować :D
    Opiszę mniej wiecęj co i jak było dla przyszłych pokoleń.

Najpierw wyrzucił:

Cytat:
    > "make.exe" program
    avrdude -p attiny2313 -P usb -c usbasp -U flash:w:led.hex

avrdude: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude: Device signature = 0x000000
    avrdude: Yikes! Invalid device signature.
    Double check connections and try again, or use -F to override
    this check.

avrdude done. Thank you.

make.exe: *** [program] Error 1

> Process Exit Code: 2
    > Time Taken: 00:01

Chwila przeszukania forum i znalazło się rozwiązanie, po prostu układ nie miał zasilania, założyłem zworkę na VCC na programatorze i śmiga aż miło.

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc :)

0