Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja głośnika Tonsil GDN 25/40/3.

27 Lut 2005 22:14 2639 14
  • Poziom 15  
    Witam mam pytanie odnosnie tego glosniczka poniewaz posiadalem takie glosniczki nieco zniszczone (zawieszenie) i postanowiłem je zregenerowac. W jednym wystarczyło zmienic zawieszenie górne natomiast w drugim trzebabyło zmienic również zawiesznie dolne. Po wymianie okazało się że jeden głośnik ma głębszy bass mianowicie ten w którym nie zmieniałem zawieszenia dolnego. Nie robilem tego wczesniej, to byl pierwszy raz kiedy regenerowalem glosnik. Obawiałem się tego ze zamontuje na zlej wysokosci cewke ale nie jestem pewien czy obnizenie cewki spowoduje ze glosnik bedzie mial glebszy bass. Prosiłbym o radę co zrobic bo nie chce grzebac w glosniku niepotrzebnie.
    Pozdro
  • Poziom 31  
    No i sprawa kiepska bo dolny resor jest odpowiedzialny za ogólną sztywność głośnika i po jego wymianie na inny drastycznie zmieniły się parametry :( jest możliwym że cewka została zamontowana za nisko lub za wysoko w szczelinie co spowodowało spadek efektywności.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Oryginalne cześci- ciekawe skąd???
    Tonsil nie sprzedaje takich rzeczy wiec wszystko co kupisz będzie jakąś chinską podrubą - nawej jak sprzedawca sie bedzie zaklinał ze to z tonsilu.
    I ciekaw jestem za którym razem ci sie uda trafic na cos o godnych parametrach:)
  • Poziom 17  
    Nie wiem czy uda Ci sie zrobic tak jak bylo wczesniej, identycznie to chyba nawet nie jest mozliwe... Ja nie wiem co mozna by bylo zrobic.
  • Poziom 15  
    Chodzi mi o to czy oplaca sie odklejac glosnik zeby probowac cos korygowac. Starałem się aby cewka była na odpowiedniej wysokosci i zanim zabralem sie do pracy przeczytalem pare artykułów na ten temat.
    A co do elementow to oryginalne one napewno nie sa bo takich nie moglem dostac i pewnie nie dostane. W serwisie tonsila tylko sie usmiechneli i powiedzieli ze nie maja i ze raczej nie dostane takich czesci.
    Jestem tylko ciekaw czy np przesuniecie cewki o 1mm w dol czy w gore cos da bo jezeli niewiele to nie bede niepotrzebnie odklejal glosnika.
    Ten glosnik ma dosc dobry bass ale ten drugi ma slyszalnie lepszy (głębszy).
  • Poziom 17  
    W przypadku głosnika niskotonowego przesuniecie cewki 1 mm w góre lub w dół nic nie da. Wiec nie warto próbować.
    Mysle ze resor który kupiłeś ma za małą podatność ( jest za sztywny)
    i dlatego masz za mniej basu.
    Zostaw tak jak jest!!!
    pozdr.
  • Poziom 15  
    ok wiec zostawie to tak jak jest. W sumie to i tak bass jest potezny jak na moj maly pokoik :)
    Dzięki i pozdro
  • Poziom 17  
    A nie pomyslales moze cos ze zmiana w obudowie jezeli jest mozliwa? Bo jesli chodzi ze gra inaczej niz wtedy to wiadomo ze on juz jest zupelnie inny niz wtedy, to byc moze wystarczy zrobic cos z obudowa ktora bedzie lepiej dopasowana pod ten glosnik.
  • Poziom 31  
    Chodzi o to że te dwa głośniki mają inne parametry od siebie i tutaj jest pies pogrzebany :( dlatego nigdy jak ma się dwa głośniki stereo to nie regeneruje się jednego tylko obydwa że jak już nawet części będą inne bo nieoryginalne to będą w obydwu głośnikach a nie w jednym.Wiesz co jeszcze możesz zrobić? weż ten głośnik gdzie jest oryginalne zawieszenie(szkoda ale cuż) i kup takie samo nieoryginalne co kupiłeś do tego drugiego głośnika i wstaw do tego z oryginalnym-przynajmniej będziesz miał dwa głośniki o identycznych(mniej więcej) parametrach
  • Poziom 12  
    A ja bym na jakiś czas zostawił tak jak jest i poczekał aż głośnik sie troche "rozegra" czyli tak jakby dotrze się to dolne zawieszenie. A ten jakiś czas to około kilkadziesiąt godzin grania, bo z tego co się oriętuje tyle mniej wiecej wynosi tzw. docieranie nowego głośnika.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 15  
    Na pewno nie bede niszczyl tego glosnika z oryginalnym zawieszeniem dolnym gdyz po co to robic. Ten głośnik gra bardzo dobrze i nie mam zamiaru robic z niego czegos gorszego juz predzej spokojnie poszukam sobie drugiego takiego głośnika w ktorym regeneracji bedzie wymagac tylko zawieszenie gorne, tak jak bylo w przypadku tego glosnika. Podejrzewam ze koszt takiego glosnika bedzie nieco wiekszy niz koszt ponownego kupienia zawieszen. Kolumny sa w dobrym stanie i chyba nie ma po co tworzyc specjalnie jakies obudowy. Jezeli tak bede chcial zrobic to juz predzej bede myslal zeby wykorzystac je do subwoofera. A własnie, probowal ktos z nich zrobic taka kolumne niskotonowa??
  • Poziom 31  
    Też dobre rozwiązanie(z kupieniem drugiego głośniczka z oryginalnym zawieszeniem dolnym) tylko jak już to szukaj takiego ze sprawną membraną co byś nie musiał jakiejś taniej chińskiej podróbki montować.Z tego GDN 25\40\3 możesz zrobić subwoofer (ja zrobiłem i gra wspaniale) tylko nie spodziewaj się że ten głośnik zejdzie bardzo nisko bo nie zejdzie ale za to będzie pięknie nadrabiał efektywnością w zakresie tych średnich basów czyli powyżej 40 hz :)
  • Poziom 15  
    No to wniosek z tego ze zawieszenie dolne bylo jakies do d... za malo elastyczne bo zeczywiscie wygladalo paskudnie jak jakas tandeta. A moze jest jakis srodek do "zmiękczania" :P resoru bo qumpel cos mi gadal ze glosniki JBLa maja zawieszenie dolne impregnowane jakims srodkiem. A probowal ktos wstawic dolny resor od innego glosnika nie tonsilowskiego??
  • Poziom 31  
    Niestety nima żadnych środków do zmiękczania dolnego zawieszenia :( A co do wymiany go na jakiekolwiek inne to absolutnie bo nawet jakbyś wstawił nowe zawieszenie oryginalne od tonsila to ten głośnik miałby inne parametry od drugiego takiego samego który posiadasz a to dlatego że resor dolny to praktycznie najważniejszy element w głośniku ustalający sprężystość i sztywność oraz częstotliwość układu rezonansowego więc jakiekolwiek zamianki oryginalnego tonsilowskiego dolnego zawieszenia na inne nie powinno mieć tu miejsca.