Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosba o rade dot. przeszkadzającej sieci sąsiada

sicilpol 17 Maj 2013 14:28 6525 60
    sicilpol
    Poziom 10  
    Dzięki Wam serdecznie, problem w tym, ze ta sama konfiguracja, sprzęty w poprzednim domu działały super, tutaj zaczyna szwankować, a że blok jest trzypiętrowy, sąsiedzi z ostatniego piętra nie maja netu, więc odpowiedź nasuwa mi się sama ;)
    Mam Neta z Włoskiego Telecomu ogólnie jest 6Mb, ale sygnał nam dają do 10Mb, bo ponoć mamy jakieś nowe łącza i fakt, po kablu śmiga ponad 6, beznadzieja jest w Wifi...
    Model jest taki, ale niestety specyfikacji tu nie ma:
    http://www.telecomitalia.com/tit/en/sustainab...italia-green/products/modem-adsl-wi-fi-n.html

Dzięki za rady, czyli ogólnie to kicha, popatrzę na kanały a jak to nie już nie wiem...

O AP pomyślałam widząc te wszystkie AP sąsiada...
    voitek1
    Poziom 39  
    W takim razie wystarczy Netgear DGND3700 v.2. Podstawiasz go za obecny, przepisujesz ustawienia i już. Ale sprawdź, czy karty w kompie działają na 5GHz. Jest to router o bardzo dużym wzmocnieniu i oczywiście posiada również 2.4GHz (używasz wtedy tej częstotliwości np. w telefonach kom.). Z kompami nie będzie żadnego problemu (jeśli karty mają 5GHz).

Pozdrawiam :)
    jurek.adam
    Poziom 43  
    W obecnym układzie możesz jedynie zmieniać kanał i wybrać taki, na którym są najmniejsze zakłócenia.

Inne wyjście - wyłączyć wifi w urządzeniu operatora i kupić własny router z mocnym modułem bezprzewodowym. Można ewentualnie podmienić na DGND3700, ale po uprzednim upewnianiu się, że dostawca nie ma nic przeciwko i masz dostęp do danych, które trzeba ustawić na nowym urządzeniu.
    sicilpol
    Poziom 10  
    Słuchajcie, pytanie laika, a on jest Adsl?
    voitek1
    Poziom 39  
    Tak wynika z linku, który załączyłaś. Jeśli jest podłączony do gniazdka telefonicznego - to jest ADSL.
    sicilpol
    Poziom 10  
    nono, mnie chodzi o Netgear
    voitek1
    Poziom 39  
    Tak - ADSL. Netgear DGND3700 - ale koniecznie v.2 (nie v.1 i nie v.3), bo wersja druga ma najmocniejszy procesor...

Pozdrawiam :)
    sicilpol
    Poziom 10  
    Wieeelkie podziękowania, póki co zatrzymam się na badaniu kanałów, ściślej mąż je przebada, bo mnie na miejscu nie ma, jak będę coś wiedzieć, uaktualnię :)
    To trochę może potrwać, bowiem utrzymać męża w weekend w domu bez żony, przy tej pogodzie i to w sumie 4godziny (4 kanały do sprawdzenia) to chyba niewykonalne ;)
    voitek1
    Poziom 39  
    Niech sprawdza, jak jest w domu - "jedno sprawdzenie" na dzień. Wiele kłopotu z tym nie będzie, ani nie zxajmie tak dużo czasu. Akurat przez weekend się sprawdzi.
    Ale przede wszystkim niech sprawdzi, czy karta w kompie ma 5GHz. Jeśli tak - to kupuj Netgear. Na pewno pomoże...
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    voitek1 napisał:
    deus.ex.machina napisał:
    Będzie ciężko - masz możliwość wymiany anten w AP?
    :?: :?:

Kolega się pyta czy chodzi o coś innego?

Problemem jest wysoki poziom sygnałów zakłócających, poza budowaniem klatki Faradaya czy kładzeniem absorbera EM (tudzież dogadaniem się z sąsiadem) raczej nie widzę innej szansy niż zastosowanie anten zapewniających większy zysk w AP.

http://www.enterprisenetworkingplanet.com/net...ne-Minimum-SNR-Values-for-Signal-Coverage.htm

W praktyce SNR powinien być w granicach 20 - 25dB minimum.

Wydaje się być możliwe uzyskanie relatywnie dobrych parametrów transmisji na kanale 5 i 13. Również technologia MIMO może tu pomoc (802.11n).
    voitek1
    Poziom 39  
    Co by miała dać wymiana anteny? Większy zysk niestety nie zmniejszy (najwyżej niezauważalnie) zakłóceń...
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    voitek1 napisał:
    Co by miała dać wymiana anteny? Większy zysk niestety nie zmniejszy (najwyżej niezauważalnie) zakłóceń...

Większy zysk oznacza większą moc wypromieniowana... bilans mocy ze strony interferencji jest znany i stały - każdy dB więcej poprawi SNR. Problemem może być zakres dynamiczny LNA w karcie i AP ale zazwyczaj jest tam VLNA wiec powinno dąć rade. Sąsiad jest zdaje się zwolennikiem mocy wiec nie widzę innego wyjścia jak albo zwiększyć moc własną albo obniżyć moc sąsiada - tu się cudów nie wymyśli kanały 5 i 13 najlepiej rokują bo maja średni poziom zakłóceń w obu pokazanych lokacjach.

Oczywiście opieram się na tym opisał autor wątku - nie znam szczegółów dotyczących sprzętu i być może można byłoby zrobić jeszcze coś innego.

Nie wiem np jak wygląda sytuacja w zakresie 5 GHz - być może migracja (czyli wymiana sprzętu o ile nie pracuje w 5GHz) byłaby najsensowniejsza. Poza tym jeśli RSSI nie kłamie to moim zdaniem sąsiad chyba nadaje z mocą większą niż dopuszczona czyli więcej niż 100mW EIRP.

http://www.cisco.com/en/US/docs/wireless/wlan...er/win_ce/2.3/configuration/guide/CE_appD.pdf

Tak, w wypadku ETSI to 100mW EIRP - tylko ze np jak bym nie chciał mieszkać w takim domu gdzie ktoś instaluje sektorówke tylko po to by mieć bezprzewodowy dostęp do sieci.
    sicilpol
    Poziom 10  
    Ehh skoro to prawda, to nic tylko nakopać do tyłka takiemu! Jesli chce napromieniowywać swoja córeczke i całą rodzine to prosze bardzo, nawet mnie jesli lubi, ale mam małego synka i za niego to chyba nie wytrzymam...
    My tu malego z dala od wifi i telefonow e sasiad nam taki "raj" funduje
    voitek1
    Poziom 39  
    Akurat z WiFi nie masz o co się obawiać ;)
    jurek.adam
    Poziom 43  
    Wifi to promieniowanie mikrofalowe.
    sicilpol
    Poziom 10  
    To dlaczego sa te zakazy odnosnie mocy sygnalu?
    Przepraszam, maz nie kontroluje kanalow, ostatni weekend bez zony i go wynioslo ;)
    jurek.adam
    Poziom 43  
    Na przekroczenie 100mW trzeba mieć pozwolenie. W Polsce takimi amatorami zwiększonej mocy na poważnie zajmuje się UKE, po zgłoszeniu kontrola murowana. Nie wolno też używać kanału 14 bez pozwolenia. Niby drobnostki, ale jak sąsiad napisze pismo, gdzie trzeba, to będzie niewesoło.
    voitek1
    Poziom 39  
    1. Zakazy mocy dotyczą właśnie tego, żeby nie zakłócać innych sieci.
    2. Zakazy kanałów dotyczą kanałów używanych przez różnego rodzaju służby (ratownicze, mundurowe, itd.).
    3. Generalnie nie ma się o co martwić. Użyj kanału 5 lub 13. I kup router 5GHz Netgear DGND3700 v.2
    jurek.adam
    Poziom 43  
    voitek1 napisał:
    Generalnie nie ma się o co martwić.
    Tu nie byłbym takim optymistą, bo we Francji oraz Austrii są ograniczeni używania tel. komórkowych oraz wifi w szkołach, przedszkolach, żłobkach, bibliotekach itp. U nas cisza, a całkiem niedawno czytałem newsa, że rząd Niemiec przestrzega swoich obywateli przed nadużywaniem sieci bezprzewodowych i zaleca stosowanie kabla w pierwszej kolejności. Oby zachwyt nad wifi nie odbił się po czasie czkawką. Ale to już nieco około tematu, także nie będę rozwijał myśli nadmiernie.
    voitek1
    Poziom 39  
    To dodatkowo wyłączmy wszystko co nadawane jest falami elektromagnetycznymi: nie tylko WiFi, ale SAT, TV, radio, CB, komórki, itd.

Wpływ tych urządzeń może być szkodliwy (niestety nie udowodnione naukowo/medycznie, choć było wiele artykułów, ale tylko w pismach popularnych, a nie naukowych) jedynie przy dłuższym kontakcie z krótkiej (kilka cm.) odległości - co jak np. twierdzą niektórzy, długie rozmowy przez tel. komórkowy. Natomiast to, że fale elektro-mag. są dookoła nas WSZĘDZIE to nie ma znaczenia (oczywiście mówimy o natężeniu dopuszczalnym, lub przekroczonym o nie więcej niż 5-10% ustanowionych)
    jurek.adam
    Poziom 43  
    voitek1 napisał:
    Natomiast to, że fale elektro-mag. są dookoła nas WSZĘDZIE to nie ma znaczenia (oczywiście mówimy o natężeniu dopuszczalnym, lub przekroczonym o nie więcej niż 5-10% ustanowionych)
    voitek1 napisał:
    Wpływ tych urządzeń może być szkodliwy (niestety nie udowodnione naukowo/medycznie, choć było wiele artykułów, ale tylko w pismach popularnych, a nie naukowych)
    W drugą stronę - brak upublicznionych badań naukowo/medycznych dokumentujących nieszkodliwość tego wpływu. Jeśli takie są to proszę o link (do wyników badań, a nie wzmianki o nich), bo nie znalazłem, a długo szukałem.
    voitek1
    Poziom 39  
    jurek.adam napisał:
    ...W drugą stronę - brak upublicznionych badań naukowo/medycznych dokumentujących nieszkodliwość tego wpływu. Jeśli takie są to proszę o link, bo nie znalazłem, a długo szukałem.
    8-O
    Artykuły pisze się o szkodliwości a nie o nieszkodliwości :idea: .
    Wg Ciebie nie mogę powiedzieć, że jestem człowiekiem, a muszę udowadniać, że nie jestem wielbłądem :?: , skoro brak na to badań ?!?! Jakie linki?! Do czego??? Podaj mi linki do artykułów naukowych, w których jest napisane, że:
    - picie wody nie jest szkodliwe
    - spacerowanie nie jest szkodliwe
    - przebywanie w temp.20 o przeciętnej wilgotności nie jest szkodliwe.
    itd., itd...
    jurek.adam
    Poziom 43  
    voitek1 napisał:
    Artykuły pisze się o szkodliwości a nie o nieszkodliwości
    Artykuły mnie nie interesują, a badania. Przed wprowadzeniem nowych technologii takie są robione, ale nie zawsze publikowane.

Na wiarę przyjmujesz, że coś jest nieszkodliwe i chcesz, aby inni też równie optymistycznie do tego podchodzili. Ja jestem bardziej sceptyczny, koleżanka ma małe dziecko i pewnie ją zainteresuje fakt, że w niektórych krajach małych dzieci nie pozwalają wystawiać na takie promieniowanie w rożnych instytucjach. (post #49). Ciekawe czemu takie odmienne podejście i to w samej UE.

Reszty nie komentuję, bo nie ma czego.
    voitek1
    Poziom 39  
    Bo są to ewentualne działania zapobiegawcze. Dowodów brak.
    Poza tym - co koleżanka może zrobić :?: No OK, może napisać do (hiszpańskiego?) UKE. Ale wcale nie jest powiedziane, że sąsiad ma wzmocnienie sygnału ponad ustawę. (Przeniesiesz się gdzie indziej i będziesz miała to samo ;) )

Wracając do tematu:
    Tak jak pisałem wcześniej - Netgerar DGND3700 v.2. ...i sąsiadem przestaniesz się przejmować... Co do małych dzieci - niech nie siedzą przy samym routerze - odległość 1m jest wystarczająco bezpieczna.
    jurek.adam
    Poziom 43  
    Tak sobie tłumacz i swoje dzieci sadzaj. Koleżankę-autorkę tematu zachęcam do szukania informacji także poza tym forum oraz samodzielnego myślenia.
    sicilpol
    Poziom 10  
    jurek.adam napisał:
    Tak sobie tłumacz i swoje dzieci sadzaj. Koleżankę-autorkę tematu zachęcam do szukania informacji także poza tym forum oraz samodzielnego myślenia.

Czuję się wyrzucana.... ;) plus który moj post wskazuje, iż samodzielnie nie myślę?

No to ja sie wypowiem
    1. Dowiemy się zapewne za paredziesiąt lat, jak już będziemy "skutkować"
    2. Jeśli ktoś na tym zarabia- nie dowiemy się pewnie nigdy, a już z pewnością nie dowiemy się całej prawdy i tylko prawdy
    3. Wolny wybór, wybór każdego, więc wkurza mnie gdy ktoś mi te wolność wyboru zabiera ( dotyczy to też samego tematu wątku)
    4. Niby nic, ale mi w szpitalu (intensywna) zakazywano a podczas ciąży zalecano ograniczać wifi, lapki w okolicach brzucha czy telefony... Pewnie w formie zapobiegawczej, no ale przecież znikąd się takie przykazy nie biorą

:)
    Obserwuję netgeara i jak tylko mąż przejrzy kanały (a raczej ja po powrocie) to będę działać :)
    jurek.adam
    Poziom 43  
    sicilpol napisał:
    Czuję się wyrzucana.... :wink:
    Nie, nie takie były moje intencje, po prostu pewne rozważania są szybko ucinane na tym forum. Koleżanka wyciąga prawidłowe wnioski, a więc jestem spokojny.
    sicilpol
    Poziom 10  
    Oki doki :) bardzo dziękuję za porady, zastosuje wszystkie i dam znać o wynikach, moze to potrwać az sama nie wrócę i sie tym zajmę bowiem mężowi opadły skrzydelka ;)
    voitek1
    Poziom 39  
    sicilpol napisał:
    ...4. Niby nic, ale mi w szpitalu (intensywna) zakazywano a podczas ciąży zalecano ograniczać wifi, lapki w okolicach brzucha czy telefony...
    Dokładnie tak:
    voitek1 napisał:
    ... Co do małych dzieci - niech nie siedzą przy samym routerze - odległość 1m jest wystarczająco bezpieczna.
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    voitek1 napisał:
    1. Zakazy mocy dotyczą właśnie tego, żeby nie zakłócać innych sieci.
    2. Zakazy kanałów dotyczą kanałów używanych przez różnego rodzaju służby (ratownicze, mundurowe, itd.).
    3. Generalnie nie ma się o co martwić. Użyj kanału 5 lub 13. I kup router 5GHz Netgear DGND3700 v.2

Ad1. Sąsiad tego chyba nie wie - RSSI na poziomie -40dBm w innym mieszkaniu wskazywać moze na to ze nadaje z poziomem powyżej 100mW EIRP (np używa anten 12dBi i zmodyfikowanego oprogramowania żeby przekroczyć poziom 20dBm - korzystając z tego ze lepsze AP mogą dać 24 - 26dBm co po uwzględnieniu zysku anteny może dać 2 - 4W EIRP).

Ad2. Niekoniecznie - dość jasno określa się np dopuszczalne moce wyjściowe w wypadku urządzeń ISM takich jak WiFi - problemem jest to ze w USA dopuszcza się większe moce wyjściowe i wiele urządzeń jest uniwersalnych, max moc wyjściową kontrolowana jest oprogramowanie - wystarczy modyfikacja oprogramowania by cieszyć się np 4x większą mocą wyjściową, wystarczy łatwo wymienialna antena o większym zysku by znów podnieść moc wypromieniowana np 4x i już możemy mówić o 16x przekroczeniu norm.

Ad3. Pozostaje jeszcze jedna (trochę desperacka) możliwość jaką jest oklejenie ścian od strony sąsiada folia (perforowana) aluminiowa a jeszcze lepiej dedykowana mikrosiatka stosowana w celu redukcji emisji EM.
    Tylko ze to trochę szalone w domowych warunkach robić klatkę Faradaya.

http://www.lessemf.com/fabric.html