Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Clarus V51 - Działają tylko 2 z 6 wyjść głośnikowych, brak pilota.

viper512 16 May 2013 17:28 3744 7
 • #1
  viper512
  Level 11  
  Witam.

  Kuzyn miał wyrzucać kino domowe Clarus V51, ale jednak postanowił podarować mi je. Niestety nie ma do niego pilota, bo gdzieś zginął. Instrukcji tez nie.

  Problem jest taki, że po podpięciu kina do TV i wpięciu głośników, okazało się że działają tylko 2 frontowe wyjścia na głośniki, a pozostałe 4 w tym subwoofer nie działają.
  Na tym forum wyczytałem gdzieś, że pewnie jest ustawione na stereo i trzeba przełączyć, ale ja niestety nie mam pilota. Czy jest możliwe, aby zrobić to bez niego?
  Ewentualnie, czy możnaby dokupić gdzieś takiego pilota? Szukałem na allegro - żaden tani pilot nie obsługuje tej marki. Próbowałem jakoś ustawić pożyczonego pilocika Vivanco UR12, ale nie udało się zrobić, by to działało.
  Czy jest możliwe, że piloty programowalne będą z tym sprzętem działać? Szkodaby wyrzucić kasę w błoto.
  Zna ktoś może jakiś sposób na uruchomienie 5.1 ?

  Za wszystko z góry dziękuję,
  Pozdrawiam.
 • #3
  deejaykari96
  Level 9  
  Mam pewną koncepcję na to. Jeśli nie zależy Ci na 5.1 możesz spróbować połączyć tak, jak w załączonym rysunku (mistrzem painta nie jestem, ale wiadomo o co chodzi) W ten sposób podasz sygnał 2.0 na 6 gniazd, i wszystkie głośniki będą grać. Ale niech inni się wypowiedzą, być może mają lepszy pomysł. Jest też druga opcja, Nokia z symbianem, oraz podczerwienią i oprogramowanie iRemote, być może znajdziesz pilot do swojego zestawu.
  Clarus V51 - Działają tylko 2 z 6 wyjść głośnikowych, brak pilota.
 • #4
  viper512
  Level 11  
  Nie ma raczej wejścia 5.1, bo jest albo przez coaxial (którego nie mam w TV, albo przez złącze euro, albo przez chyba 2x chinch.

  Nie bardzo jest gdzie tego JACKa wpiąć.. Ew na chinche.

  A możnaby zrobić tak, żeby pod 1 wyjście wpiąć 2 głośniki + sub, a pod drugie 2 głośniki +front, czy nie bardzo? Mogłoby coś paść?
 • #6
  viper512
  Level 11  
  No tak. Mam podłączone przez eurozłącze pod TV, ale idzie tylko dźwięk 2.0, reszta kanałów nie działa. Z tym że to chyba nie ma wejścia 5.1 tylko jakby on go konwertuje pod 5.1. Ale może się mylę..
 • #7
  wolek14
  Level 31  
  Clarus V51 - Działają tylko 2 z 6 wyjść głośnikowych, brak pilota.
  Jeśli to ten sam amplituner, to masz odpowiedź.

  Olek II, jak chcesz przesłać 5.1 za pomocą Scart?

  Tutaj nie ma wielośladowego 5.1, tylko sztuczne poszerzenie panoramy za pomocą jakiegoś procesora. A pewnie aktywować go można tylko z pilota. Być może nawet tego nie ma, i tylne kolumny są "dla picu", a dźwięk z tylnych i przednich kolumn jest identyczny. Fakt faktem jest taki, że dobrze by było sprawdzić końcówki mocy dla tych kanałów. Chyba że jest tam jakaś czterokanałowa hybryda, wtedy złączyć równolegle wejścia.
 • #8
  Olek II
  Moderator
  wolek14 wrote:
  Olek II, jak chcesz przesłać 5.1 za pomocą Scart?


  Normalnie, poczytaj trochę na ten temat. Jeśli dźwięk z telewizora będzie 5.1, to z gniazda scart będzie zakodowany 5.1 w lewym i prawym kanale. Dekoder 5.1 jest w Clarusie.

  viper512 wrote:
  Mam podłączone przez eurozłącze pod TV, ale idzie tylko dźwięk 2.0, reszta kanałów nie działa


  Pisałem wyżej, brak dźwięku 5.1 z telewizora. Z tego co wiem, żadna stacja nie nadaje programów z dźwiękiem przestrzennym, w stereo i owszem. Kiedyś TVN nadawał filmy z dźwiękiem przestrzennym, a odpowiednia informacja była pod logo stacji.

  Jeśli w sygnale brak informacji o przestrzenności dźwięku, to skąd mają kolumny wiedzieć co przetwarzać? to tak jakby ktoś chciał odbierać I program radiowy na długich w stereo.

  Proponuję tak, podłączyć z odtwarzacza DVD przewodem chinch lewy i prawy kanał, odtwarzać jakikolwiek film, którego dźwięk jest 5.1. Jest tego mnóstwo, a informacja o dźwięku jest na krążku. Dźwięk będzie przestrzenny na wszystkich głośnikach.