Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarki, a różnicówki - kto ma rację

Piotrek_71 16 Maj 2013 21:15 5100 29
  • #1 16 Maj 2013 21:15
    Piotrek_71
    Poziom 14  

Witam,
    na SEPie mówili, że gniazda zasilające spawarki zabezpieczamy m.in. różnicówkami 300, 500mA, ponieważ podczas spawania występują upływności.
    Tymczasem inne źródła mówią, że nie musimy stosować aż tak wysokoprądowej różnicówki (wystarcza normalne 30mA), gdyż podczas spawania operujemy przecież na obwodzie wtórnym trafo, a więc jest izolacja galwaniczna i to nie ma nic do rzeczy.

Kto w tym przypadku ma rację? Występują te upływności czy nie? Niskoprądowe różnicówki wyłączają podczas pracy? (nie miałem nigdy do czynienia ze spawarkami)

Dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
    Piotr

0 29
  • #2 16 Maj 2013 21:24
    Akrzy74
    Poziom 39  

Kolega zajrzy do skryptu i wyjaśni nam o jakie spawarki chodzi (moc, prąd znamionowy), do jakich gniazd mają one być przyłączone i w jakim "środowisku".
    Wrzucanie wszystkiego do jednego wora uważam za nieporozumienie.
    Spawarki jak i inne tego typu urządzenia posiadają filtry- kondensatory na zasilaniu i w obwodach wtórnych.

Roszer napisał:
    chyba chodzi ci o wolty nie miliampery.

Czyli?

0
  • #3 16 Maj 2013 21:38
    BILGO
    Poziom 38  

Piotrek_71 napisał:
    Niskoprądowe różnicówki wyłączają podczas pracy?

Posiadam różne spawarki... transformatorową, invertorową o prądach rzędu 260A i gniazda do których są podłączone, zabezpieczone są RCD 30mA i nie mam żadnych problemów... wszystko dobrze działa.
    Tak jak piszesz spawarka ma izolację galwaniczną i RCD nie kontroluje strony wtórnej spawarki...

0
  • #4 16 Maj 2013 21:40
    Piotrek_71
    Poziom 14  

Akrzy74 napisał:
    Kolega zajrzy do skryptu i wyjaśni nam o jakie spawarki chodzi (moc, prąd znamionowy), do jakich gniazd mają one być przyłączone i w jakim "środowisku".
    Wrzucanie wszystkiego do jednego wora uważam za nieporozumienie.
    Spawarki jak i inne tego typu urządzenia posiadają filtry- kondensatory na zasilaniu i w obwodach wtórnych.

Chodzi o zwykłe spawarki transformatorowe takie jak np. Migomat. Użycie w środowisku "budowlanym", przyłączone do gniazd 1-f lub 3-f na ścianie :)

0
  • #5 16 Maj 2013 22:38
    Akrzy74
    Poziom 39  

Piotrek_71 napisał:
    Użycie w środowisku "budowlanym", przyłączone do gniazd 1-f lub 3-f na ścianie

A na tym "SEPie" nie mówili jakimi wyłącznikami różnicowoprądowymi zabezpieczamy obwody gniazd ogólnego przeznaczenia o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 20 A przeznaczone do użytkowania przez laików (osoby niewykwalifikowane, osoby postronne), obwody odbiorcze do zasilania urządzeń przenośnych o prądzie znamionowym nieprzekraczającym 32 A- w instalacjach na terenach robót budowlanych ? - odpowiem- RCD I∆n = 0,03A, ale to jest obwód gniazd ogólnych a nie do spawarki...
    Było coś o obwodach selektywnych, obwodach z RCD p.poż I∆n np. 0,3A?

0
  • #6 17 Maj 2013 12:59
    Piotrek_71
    Poziom 14  

Akrzy74 napisał:
    Było coś o obwodach selektywnych, obwodach z RCD p.poż I∆n np. 0,3A?

Było - stosowanie wysokoprądowych róznicówek (300, 500mA) dla zachowania selektywności oraz jako zabezpieczenie przeciwpożarowe. Właśnie przy tej okazji podawali też zastosowanie w/w różnicówek do zabezpieczenia obwodów gniazd dla spawarek.

0
  • #7 17 Maj 2013 13:27
    kkas12
    Poziom 41  

Na pewno nie było, ponieważ nie ma "wysokoprądowych różnicówek".
    Są natomiast wyłączniki różnicowoprądowe
    -wysokoczułe – IΔn nie większy od 30 mA,
    -średnioczułe – IΔn pomiędzy 30 a 500 mA,
    -niskoczułe – IΔn powyżej 500 mA.
    I tego nazewnictwa proszę się trzymać.

0
  • #9 17 Maj 2013 14:26
    2222198
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 17 Maj 2013 14:32
    BILGO
    Poziom 38  

Krzysztof Reszka napisał:
    Niech mnie kolega moderator poprawi bo ja znam inne określenia ;

Ale tam nic nie pisze o "wysokoprądowych różnicówkach" tylko o wyłącznikach różnicowoprądowych

0
  • #12 17 Maj 2013 14:47
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Za leniwy jestem więc skopiowałem
    - bezzwłocznego o I IΔn = 30 mA,

- krótkozwłocznego G o IΔn = 30 mA,

- zwłocznego S o I IΔn = 300 mA.

0
  • #13 17 Maj 2013 14:52
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego czy tak trudno zauważyć różnicę pomiędzy czułością (wyłącznika) a zwłoką?
    Przecież to są dwa odrębne zagadnienia.
    Tak samo odrębne jak selektywność i stopniowanie (zabezpieczeń).

Nie po raz pierwszy chciał kolega błysnąć a niestety wyszło jak gmatwanie tematu.

0
  • #14 17 Maj 2013 15:01
    Krzysztof Reszka

A który to parametr określa czułość jaka jest jego jednostka.Czy kolega potrafi wskazać takowe określenie w fachowych periodykach ?Tam pod tym tematem podpisali się goście poważni. Szukając po katalogach firm nie potrafiłem na takowe określenia natrafić dlatego moje pytanie .

0
  • #15 17 Maj 2013 15:07
    kkas12
    Poziom 41  

A może kolega "zaopiniuje" określenie wysokoprądowa różnicówka.

Nie interesują mnie "różne" periodyki.
    Interesuje mnie to co piszą na ten temat autorytety.
    Np: tu Link
    A w ich opracowaniach taki podział jest uwzględniony.
    Kolega natomiast z premedytacją wskazuje tylko tego co jest mu w danej chwili potrzebne.
    A ów "parametr" określający czułość aparatu zamieściłem w jednym z poprzednim postów. Pod wskazanym linkiem również jest o nim mowa.

0
  • #16 17 Maj 2013 15:12
    .Jack
    Specjalista elektryk

Piotrek_71 napisał:
    Kto w tym przypadku ma rację?

Ano rację ma zawsze producent i w instrukcji montażu i eksploatacji powinien znaleźć się zapis jakie aparaty zastosować.
    Jeżeli producent nie określi typu i charakterystyki RCD dla zabezpieczenia swojego produktu wówczas jest dowolność w wyborze i nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować wyłącznik RCD wysokoczuły krótkozwłoczny ( 30mA, ozn. np. G ) o charakterystyce AC. Czyli czułość a zwłoka to dwa różne parametry.

0
  • #17 17 Maj 2013 15:46
    Krzysztof Reszka

No i jesteśmy w domu potoczne określenia (tych samych osób i w twoim linku i w moim )spowodowały że piszemy o tym samym tylko z innej perspektywy,ja znalazłem jeszcze inne określenia (czuły ,selektywny).Ale powinniśmy się trzymać oznaczeń katalogowych co zresztą nasi panowie (E.M i S.CZ )uczynili poniżej artykułu .

0
  • #18 17 Maj 2013 15:56
    2222198
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 17 Maj 2013 16:03
    kkas12
    Poziom 41  

Dalej pianę bijesz kolego.
    Nie rozmawiamy o wyłącznikach selektywnych w których wyzwolenie jest opóźnione mimo tego że prąd upływowy przekroczył wartość prądu wyzwalającego, ale o klasyfikacji aparatów według ich znamionowego prądu różnicowego.
    Pomiędzy czułością wyłącznika a celową zwłoką w jego reakcji znaku równości stawiać nie wolno.
    I nie pisz, że w doktor używa potocznych określeń.

0
  • #20 17 Maj 2013 22:47
    Piotrek_71
    Poziom 14  

giepetto napisał:
    8 postów i żadnej jasnej odpowiedzi ?

Piotrek_71 napisał:
    Kto w tym przypadku ma rację? Występują te upływności czy nie?

Wyobraź sobie najzwyklejszy, goły transformator jednofazowy, prąd płynący przez L jest równy prądowi płynącemu przez N przy sprawnej izolacji. Kiedy zadziała wyłącznik RCD ? Kiedy te prądy zaczną się od siebie różnić o odpowiednie wartości. Co zrobić na uzwojeniu wtórnym transformatora aby wpłynąć na zróżnicowanie L i N po stronie pierwotnej ? Nic, prócz zwarcia uzwojeń - i w następstwie skierowania części prądu z uzwojenia pierwotnego przez zwarcie do wtórnego które ma gdzieś kontakt z ziemią, czy uziemionymi elementami.

A więc przy normalnym spawaniu raczej nie powinna zadziałać różnicówka (jakakolwiek), co najwyżej może się to stać przy zwarciach w transformatorze (do obudowy itd.) ?

0
  • #21 17 Maj 2013 22:54
    BILGO
    Poziom 38  

Podczas spawania sprawną spawarką nie zadziała RCD... zadziała tylko wtedy kiedy ulegnie uszkodzeniu strona pierwotna spawarki...

0
  • #22 17 Maj 2013 22:57
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego niekoniecznie.
    Już samo załączenie spawarki może spowodować zadziałanie wyłącznika mimo iż spawarka jest sprawna.

Kolega Jacek podał kryteria które należy brać pod uwagę.
    Ponadto arkusz (norma) 4-41dokładnie precyzuje gdzie i jaki wyłącznik RCD w obwodach gniazdowych stosować należy.

Gniazda (obsługiwane przez laików) o wartości do 20A muszą być w/g wspomnianej normy chronione przez wysokoczuły (30mA) wyłącznik różnicowoprądowy.
    W linku który wcześniej podałem znajdziesz więcej informacji na ten temat.

0
  • #23 18 Maj 2013 07:28
    BILGO
    Poziom 38  

Miałem doczynienia z dużą ilością spawarek, i naprawdę nigdy mi się nie zdarzyło aby zadziałał wyłącznik RCD 100mA a nawet 30mA.... Problem czasami miałem z wylacznikami nadpradowymi, niekiedy podczas spawania jak i startu spawarki potrafiły zadziałać, jak wiadomo spawarka to urządzenie o znacznej mocy więc nie ma co się dziwić...

0
  • #24 18 Maj 2013 12:17
    Piotrek_71
    Poziom 14  

BILGO napisał:
    Podczas spawania sprawną spawarką nie zadziała RCD... zadziała tylko wtedy kiedy ulegnie uszkodzeniu strona pierwotna spawarki...

Rozumiem, a więc porady pana z kursu SEP nie znajdują pokrycia w rzeczywistości :)

kkas12 napisał:
    Kolego niekoniecznie.
    Już samo załączenie spawarki może spowodować zadziałanie wyłącznika mimo iż spawarka jest sprawna.

Ale to raczej wyłącznika nadprądowego niż różnicowoprądowego (z powodu jakiegoś dużego prądu udarowego)?

0
  • #25 18 Maj 2013 12:21
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego było wiele tematów dotyczących budowy i zasady działania RCD.
    Skoro zwarcie L-N może wyzwolić RCD to dlaczego transformator w momencie załączania nie może?
    Więc zabezpieczenie nadmiarowe zostaw w spokoju.

Podałem Ci kierunek w jakim powinieneś się poruszać.
    Kolega BILGO również podał.
    Wnioski sam wyciągnij.

0
  • #26 18 Maj 2013 12:48
    Piotrek_71
    Poziom 14  

kkas12 napisał:
    Skoro zwarcie L-N może wyzwolić RCD to dlaczego transformator w momencie załączania nie może?

Rozumiem - przy dużych prądach (zwarcia, załączanie trafo) występują przez niesymestrię budowy RCD prądy różnicowe na tyle duże, że może spowodować to jego błędne wyłączenie i dlatego należy stosować RCD wolniejsze, aby prąd udarowy podczas załączania transformatora mógł zmaleć do wartości ustalonej dla danej pracy, tak?

0
  • #27 18 Maj 2013 13:54
    elektryk413
    Poziom 9  

Zabezpieczenie w RCD zadziała najczęściej podczas złączania transformatora spawarki. I niekoniecznie muszą to być prądy upływowe.

0
  • #28 18 Maj 2013 14:37
    2222198
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 18 Maj 2013 22:58
    Piotrek_71
    Poziom 14  

kkas12 napisał:
    Co oznacz zwrot nie powinna?

RCD nie zadziała na pewno, czy może zdziałać?

To znaczy, że może zadziałać, ale raczej nie powinniśmy się tego spodziewać, bo nic na to nie wskazuje (chyba, że nastąpi awaria).

0