Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastąpienie przekaźnika układem elektronicznym

16 Maj 2013 22:16 3078 24
  • Poziom 22  
    Witam.
    Potrzebuję schematu układu, na którego wejście podawało by się 0V lub 5V (stan niski lub wysoki) a który posiadał by dwa wyjścia skonfigurowane w ten sposób, że na jednym pojawiał by się stan wysoki, gdyby na wejściu układu występowało 0V a na drugim, gdyby na wejściu układu występowało 5V.
    Chodzi mi o praktyczne zastąpienie przekaźnika tak jak na obrazku poniżej układem elektronicznym bezstykowym :
    Może układ 4013 nadawał by się do tego celu ?
    Jeśli tak to jak należy go podłączyć, czy trzeba dawać jakieś dodatkowe elementy?
    Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Jaka wydajność prądowa jest wymagana?
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Niewielka. Zasilane będą tylko 2 diody led informujące o pojawieniu się napięcia na jednym z wyjść.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jakie ma być obciążenie "przekaźnika" ?
  • Poziom 22  
    Być może do jednego wyjścia będą podłączone jednocześnie 2-3 diody ale to wszystko. Czyli jeśli się nie mylę maksymalnie jakieś 60mA na jedno aktywne w danym momencie wyjście.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Z całym szacunkiem, potrzebuję schematu a nie porad jakie to cuda na kiju można zrobić. Nie chcę się bawić w elektronika-odkrywcę, to nie moja dziedzina. Potrzebuję tylko wykonać układ, który będzie działał w miejsce przekaźnika, możliwie prosty i niezawodny.
    Jeśli ktoś może pomóc i ma jakiś gotowy schemacik to proszę o załączenie, będę wdzięczny i na pewno wklepię "pomógł" :)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Pierwszą diodę zasil z napięcia sterującego przez rezystor, drugą z inwertera na jednym tranzystorze: animacja układu
  • Poziom 22  
    Śliczne dzięki.
    Mam jeszcze prośbę. Czy mógłbyś przekonstruować schemat w ten sposób, by odseparować sygnał podawany na bazę za pomocą dodatkowego tranzystora ? Ten sygnał (0 lub 5V) jest podawany z wyjścia sterownika silnika. On powoduję zmianę kierunku jego obrotów. Po podłączeniu sygnału ze sterownika do układu, który podałeś zaczynają się problemy z prawidłowym działaniem (zmianą kierunku obrotów) silnika. To jest związane zapewne z pojawianiem się napięcia poprzez diodę. Może dało by się dodać jeszcze tranzystor odseparowujący, na którego bazę podawany byłby sygnał ze sterownika a wyjście tranzystora załączało by napięcie już na bazę i diodę tego układu, który załączyłeś ? Dodatkową zaletą takiego rozwiązania było by to, że na obie diody podawane było by napięcie zasilania.
    Byłbym wdzięczny za pomoc jeszcze w tej kwestii.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Wypróbuję dzisiaj ten układ.
    Wykombinowałem wcześniej coś takiego :
    Działa ale jedna dioda mocniej świeci (wyższe napięcie). Poza tym przy napięciu zasilania powyżej 7V nie przełącza się już na drugą tylko świeci ciągle.

Korzystając z okazji - czy mogli byście mi podpowiedzieć, z jakiego programu można skorzystać, by wykonać jakieś nieskomplikowane symulacje ?
    Pozdrawiam.
  • Użytkownik obserwowany
    Jak to ma działać? xD
  • Poziom 22  
    Haha, działa kolego.
    Widocznie musisz się jeszcze doszkolić u takich geniuszy jak ja :)
    A tak na poważnie. Do schematu wkradł się błąd, poprawiłem. Chodzi o pierwszy tranzystor z lewej, oczywiście dałem pnp.
    Kto ma dobre doświadczenia z jakimś prostym programem do symulacji układów elektronicznych ?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Dolce napisał:
    A tak na poważnie. Do schematu wkradł się błąd, poprawiłem. Chodzi o pierwszy tranzystor z lewej, oczywiście dałem pnp.

A także chodzi o diody, powinny być odwrotnie.
  • Poziom 22  
    Oj, kolega się czepia. Już poprawione.
    A tak z ciekawości - co jest nie tak z tym układem, że przy napięciu zasilania powyżej 7V zaczyna świecić tylko jedna dioda ? Dodam, że na wejście (DIR) jest podawane zawsze takie samo napięcie ze sterownika.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Dolce napisał:
    Kto ma dobre doświadczenia z jakimś prostym programem do symulacji układów elektronicznych ?

Według mnie bardzo dobrym programem do symulacji układów elektronicznych jest pspice.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Twój układ działa w realu, dzięki.
    Mam jednak pytanie. Podobnie jak w przypadku mojego układu tak i w twoim dioda podłączona do tranzystora pnp mocniej świeci, występuj na niej wyższe napięcie. Zmieniłem tranzystory na "zwykłe" (parę komplementarną) i jest tak samo. Poza tym przy napięciu zasilania powyżej ok. 6V dioda tranzystora pnp świeci ciągle, niezależnie od zmian sygnału na wejściu. Dokładnie to jest tak - przy napięciu zasilania 6V przy stanie wysokim na wejściu układu świecą obie diody (jednakowo), natomiast przy stanie niskim świeci tylko dioda tranzystora pnp ale wówczas bardzo jasno. Zauważyłem też, że zwiększanie napięcia zasilania układu "przenosi" się na zwiększanie napięcia na wejściu - zarówno w sanie niskim jak i wysokim. Nie są to wielkie zmiany, rzędu kilku dziesiątych wolta przy zwiększeniu napięcia zasilania o ok. 2V.
    Takie zakłócenia w działaniu układu nie są może wielkim problemem ponieważ napięcie zasilania mogę ustawić na te 5V jednakże jeśli była by możliwość, by napięcie zasilania nie wpływało na zakłócenia to byłbym wdzięczny za rozwiązanie tego problemu.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Dziękuję Ci za odpowiedź i nowy schemat.
    Sprawdzę ten układ. Przerobiłem go po swojemu w ten sposób, że na wyjściu zamiast diod dałem przekaźniki photo. Do ich wyjść można już podłączać obciążenie do 30V i 1A. Jest dobrze.
    Oczywiście wolał bym, żeby Twój nowy schemat "uciągnął" diody bez konieczności stosowania dodatkowych elementów. Sprawdzę i dam znać.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie pomyśleliście o czymś prostszym?
    Modyfikować to dość prosto można. Po co w prostym wskaźniku na kilka LEDów 30V i 1A wydajności wyjścia? Masz jakieś dodatkowe zastosowanie dla tego? Jak tak to powiedz, dopasuje się układ.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    fuutro napisał:
    Nie pomyśleliście o czymś prostszym?

Ja tu nie jestem od myślenia tylko lutowania. Musi być jakiś podział prac... :)
    O przekaźnikach photo pomyślałem dlatego, że układy działały przy podwyższonym napięciu zasilania w sposób który opisałem.
    Futuro, dziękuję za nowy układ. Wprawdzie i tutaj podwyższanie napięcia powoduje świecenie się diody tranzystora na którego wejście jest podawany sygnał ale to już nie problem. Układ uciągnie te 3 diody bez podwyższania napiecia.
  • Poziom 43  
    Nawet przy lutowaniu myśleć trzeba.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Problem był nie tyle w obciążalności wyjścia tranzystorów ale w świeceniu diody, która akurat nie powinna świecić.
    Panowie, wielkie dzięki za pomoc, już sobie poradzę, pomogliście mnie jak umieliście najlepiej co sowicie nagradzałem punktami. Dzięki Wam to forum się rozwija, zgłoszę to do moderatora :)