Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IBM X41 - dysk ssd slaby transfer

T.I.R. 17 May 2013 15:54 2979 16
Computer Controls
    T.I.R.
    Level 14  
    Witam !!

Mam problem z laptopem IBM X41 z zamontowanym dyskiem SSD Toshiba THNSNC128GAMJ i zainstalowanym Win XP SP3. Laptop przez pierwszy tydzien po montazu SSD chodzil jak rakieta transfery w HDTune na poziomie 117MB/s. Dysk zapelniony byl do polowy. XP ładowal sie w ciagu 8 sekund. Obecnie mam transfer na poziomie 2,3 MB/s, czasami cos sie odblokowuje i dysk osiaga ponoenie 117MB/s. Walcze juz z tym od 2 miesiecy i zewro rezultatow. Sterownik wgralem najnowsze jakie byly, ale to nic nie pomaga. Czasem jest ok mam po 117MB/s, a czasem cigle 2,3MB/s. Nie wiem co juz robic. Moze ktos z forum ma jakis pomysl. Zalaczam zrzut z HD Tune.

Pozdrawiam T.I.R.
  • Computer Controls
    speedy9
    Helpful for users
    Windows XP nie obsługuje funkcji TRIM, która w zasadzie jest niezbędna dla dysków SSD. Dzięki niej zerowana jest przestrzeń, z której usunięto pliki. Jeśli takie "czyszczenie" nie będzie wykonywane, to spowoduje to degradacje wydajności i charakterystyczne zacięcia w pracy systemu.
    Musisz więc wyręczyć system operacyjny i robić to manualnie lub w zaplanowany zadaniu.
    1. Pobierz to narzędzie: http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897443.aspx
    2. Uruchom: sdelete -z -c c:
    3. Możesz zrobić powtarzalne zaplanowane zadanie w systemie i odpalać tą komendę raz na 2 tygodnie - raz na miesiąc w zależności od intensywności używania komputera.

P.S. Umieść obrazek w prawidłowy sposób: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    Argennto_1
    Level 33  
    Jeżeli laptop ma chociaż 2 GB ramu proponuję zainstalować Win7. Problemy znikną. XPSP3 to bardzo dobry system niestety już trochę leciwy, niedługo już nie będzie wspierany przez Microsoft.

Dodano po 3 [minuty]:

Nigdy nie widziałem dysku SSD firmy Toshiba chociaż bardzo sobię cenię ta firmę. Czy to standardowy dysk wielkośći 2.5 cala?
    T.I.R.
    Level 14  
    Witam !!!

Sdelete nic nie pomogl komp jak wolno chodzil tak dalej transfery na poziomie 2,3 MB/s. Co ciekawe jak usune z Menedzera urzadzen kontroler Intel Ultra ATA, kontroler DMA oraz streowniki chipsetu Intel, laptop przyspiesza na jakies 3-4 uruchomienia, transfery mam wtedy na poziomie 120MB/s.

Jesli chodzi o Win7 zastanawiam sie nad tym jednak nie wiem czy wystarczy mi ramu, bo posiadam 1,5GB. Po drugie bardzo sie przyzwyczailem do Win XP.

Pozdrawiam T.I.R.
    Argennto_1
    Level 33  
    1.5 GB Spokojnie wystarczy jeżeli przełączysz widok na klasyczny XP. Będzie wyglądać jak XP. Plus w tym że Win7 ma pełne wsparcie dla dysków SSD. Sam miałem ten problem w mojej Toshibie A200 jak dołożyłem 2 dysk. Drugim dyskiem był SSD 64GB tylko na system. W XP miałem problemy podobne do twoich. Ale jak zainstalowałem 7 te problemy zniknely. Z ciekawości bym zobaczył screen z HDTune ale w opcji "File Benchmark". Są dosyć wiarygodne.
  • Computer Controls
    T.I.R.
    Level 14  
    Witam !!!

Tak mam najnowsze sterowniki. Ale nic to nie daje.

Pozdrawiam T.I.R.
    T.I.R.
    Level 14  
    Witam !!!

Zainstalowalem Win7, jest o wiele lepiej. Mam teraz jednak inny problem, przy odczycie lub zapisie na SSD, dysk sie wiesza i zatrzymuje caly system. Po ok minucie odwiesza sie i przez pewien czas jest ok. Powtarza sie to nieregularnie co pewien czas. Dysk skanowalem HD Tune i Victoria HDD, obydwa pokazaly ze wszystko jest ok. Nie wiem co moze byc przyczyna. RAM tez testowalem i jest ok. TRIM dla dysku jest uruchomiony.

Co to moze byc ??

Pozdrawiam T.I.R.
    T.I.R.
    Level 14  
    Witam !!!

Wg. tego opisu i programu intel ssd toolbox Trim jest dostepny dla tego dysku, HD Tune tez pokazuje ze moj dysk obsluguje Trim. W Win7 Trim tez mam odblokowane.

Pozdrawiam T.I.R.
    T.I.R.
    Level 14  
    Witam !!!

Nie przyszlo mi to do glowy. W logu systemowym mam bledy dotyczace bledu kontrolera Identyfikator 11.

Czas wystapienia pokrywa sie z zacieciami.

Tylko co ten blad 11 oznacza ??

Pozdrawiam i dzieki za pomoc

T.I.R.
    T.I.R.
    Level 14  
    Witam !!!

Nie zainstaluje gdyz nie moge znalezc odpowiedniego sterownika. Laptop orginalnie posiadal zlacze IDE. Zostal wylutowany kontroler IDE -> SATA i bezposrednio podlaczony dysk SSD SATA. W BIOSie nie mam mozliwosci zmiany tryby na AHCI. Windows korzysta ze sterownika ATAPI. Obecnie zainstalowalem sterownik Standardowy podwojny korntroler PCI IDE i jest o wiele lepiej system zacina sie rzadziej.

Orginalnie Win7 instalowal sterownik Intel 82801FBM Ultra ATA Storage Controller -2653 na tym sterownik zacinal sie caly czas.

Nie wiem juz co dalej z tym robic, moze ma ktos z kolegow jakis pomysl jeszcze??

Pozdrawiam i dziekuje

T.I.R.
    T.I.R.
    Level 14  
    Witam !!!

Wlasnie testuje laptopa, wszystko smiga az milo. Sprawdzilem sterowniki wszystkie, RAM, dysk SSD. Winnym okazal sie przewod "A-" w zlaczu mSATA, zwieral do masy, czasami.

Mam nadzieje ze bedzie juz wszystko ok.

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.
    T.I.R.
    T.I.R.
    Level 14  
    Witam !!!

Po 2 dniach testow moge powiedziec ze wszystko jest ok.

Pozdrawiam i dziekuje wszystkim za pomoc

T.I.R.