Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

toytota corolla, podłączenie wyrwanego radia

kacperw29 17 Maj 2013 16:08 3663 30
  • #1 17 Maj 2013 16:08
    kacperw29
    Poziom 6  

Witam, mam problem z zainstalowaniem ponownie radia w toyota corolla 97. Problem wygląda następująco: Kiedyś było w niej radio lecz moja mama zapomniała zdjąć panelu i radio zostało skradzione. Co za tym idzie pourywane kable. Teraz kupiłem nowe radio kruger and matz i chciałbym je zamontować. Przeprowadziłem już pewną selekcję. Wiem które kable są parami do poszczególnych głośników (było to trudniejsze bo kable nie mają standardowych kolorów! (takich jak zawsze jest napisane do kostki iso). Znalazłem też 3 kable +12 oraz jeden kable masy.
    Podsumowując:
    1. Mam poucinane kable ale wiem od czego są.
    2. Mam radio i kostkę iso która była w zestawie
    3. Nie wiem co dalej mam zrobić z tym fantem.

Proszę was o pomoc, bo naprawdę zależy mi żeby to działało i żeby nic nie zepsuć.

0 29
  • #2 17 Maj 2013 16:26
    sebaoo2
    Poziom 16  

Skoro wiesz od czego są kable to lutownica w dłoń i działaj

popatrz dalej może jest kostka to wtedy wypinasz ucięte kable i montujesz nowe z kostką ISO

0
  • #3 17 Maj 2013 16:33
    kacperw29
    Poziom 6  

Problem właśnie w tym, że nie ma żadnej kostki tylko same kable. Jeżeli dobrze rozumiem to do tej kostki iso którą dostałem z radiem muszę tylko dolutować kable i bedzie ok? kable były ucięte za kostką, wiec jedyne co mam to wystające kable.

Proszę o potwierdzenie:
    do tych wystających kabli dolutowuje nowe które wsadzam poprawie w kostkę iso podłączam do radia i powinno działać?

Pytanie jeszcze jedno:
    mam dwa kable które mają napięcie cały czas 12V i jeden kabel który ma napięcie 12V gdy stacyjka nie jest przekręcona(włączona), natomiast gdy przekręce stacyjkę to napięcie na tym kablu jest bardzo małe. Tak powinno być?

0
  • #4 17 Maj 2013 16:50
    sebaoo2
    Poziom 16  

skoro masz wystające kable z auta i wiesz do czego są to lutujesz każdy do kabla od kostki ISO do radia
    Plus z auta do plusa z radia
    Minus z auta do minus z radia
    Głośniki plus z auta lewy do kabla plus lewy z kostki i tak dalej...wszystkie kable

0
  • #5 17 Maj 2013 16:54
    kacperw29
    Poziom 6  

A powiedz mi jeszcze jedną rzecz, a mianowicie chodzi mi o te 3 kable, plis

0
  • #6 17 Maj 2013 16:58
    sebaoo2
    Poziom 16  

kacperw29 napisał:
    a mianowicie chodzi mi o te 3 kable, plis

Na tych kablach jest +12?

0
  • #7 17 Maj 2013 17:00
    kacperw29
    Poziom 6  

2 kable zawsze maja 12v niezależnie od stacyjki, ale ten jeden ma 12 jak kluczyk nie jest przekręcony, jednaj jak przekręce stacyjkę to napięcie jest znikome

0
  • #8 17 Maj 2013 17:03
    sebaoo2
    Poziom 16  

To podłącz napięcie do tego co jest zawsze 12V

0
  • #9 17 Maj 2013 17:10
    kacperw29
    Poziom 6  

Ale tylko do jednego z nich?

Dodano po 2 [minuty]:

Bo znalazłem taką strone: http://www.audiobas.pl/opis_kostki_iso.html i tam jest opis

Dodano po 1 [minuty]:

mogę podłączyć tak jak na schemacie? czy jakoś inaczej?

Dodano po 1 [minuty]:

Bo chyba ta kostka zasilająca ma 4 kable :(

0
  • #10 17 Maj 2013 17:10
    sebaoo2
    Poziom 16  

Z auta do jednego zasilającego, a od kostki (od radia) połącz czerwony z żółtym żeby pamięć trzymało

0
  • #11 17 Maj 2013 17:23
    kacperw29
    Poziom 6  

Sory, ale treraz to juz nic nie kapuje :( Napiszesz mi proszę, krok po kroku co powinienem zrobić i jakie części mieć? Prosze, to bardzo ważne..

Dodano po 7 [minuty]:

Już chyba kapuje:
    Kupuje kostkę iso która z jednej strony ma kable a z drugiej kostkę, lutuje do swoich kabli, czyki głośniki normalnie a potem jeden zasilający +12 i masa wystarczą, potem do tej kostki doczepiam tę kostkę którą kupiłem wraz z radiem i działa?

0
  • #13 17 Maj 2013 17:52
    kacperw29
    Poziom 6  

;) dzięki wielkie. Tylko wytłumacz mi jak z tym prądem mam zrobić. Czy bede musiał coś zmieniać w tej kostce od radia, czy tylko w tej z samochodu. czy mogę podłączyć tak jak na tym schemacie: http://www.audiobas.pl/opis_kostki_iso.html wytłumacz mi to plis

Dodano po 11 [minuty]:

w tej co dostałem z radiem muszę wetknąć do jednej dziury czerwony z zółtym a po przeciwnej stronie od tej dziury wetknąć jeden z zasilających co cały czas jest prąd?

Dodano po 6 [minuty]:

A może być tak że jeden z tych co cały czas ma 12v podłącze co czerwonego, a do żółtego podłącze drugi co ma 12v i cały czas jest takie napięcie, a luzem pozostawie ten kabel co zmienia się napięcie po przekręceniu. bedzie dobrze?

0
  • #14 17 Maj 2013 18:37
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na studio24 (strona polecana przez forum) znajdziesz opis kostki ISO i kostki od toyoty. Teraz tylko połączyć ze sobą poszczególne przewody i załatwione.
    Radio było oryginalne? Bo chyba nie, skoro był ściągany panel. Więc możliwe, że gdzieś głębiej jest kostka toyoty z podłączoną przejściówką.
    A jeśli nie ogarniasz, to przyjedź, zrobię.

0
  • #15 17 Maj 2013 19:55
    kacperw29
    Poziom 6  

Sprawdzałem i nie ma żadnej kostki, prawdopodobnie jak radio było kradzione kable zostały wycięte za kostką i w ten sposób się jej pozbyłem. Sprawdź proszę, czy dobrze rozumuję.
    1. Kupuję kostkę iso która ma z jednej str kostkę a z drugiej kable
    2. Lutuje odpowiednio wszystkie kable z kostki do dobrych kabli od auta.
    -mam 3 kable prądowe +12V (przy wyłączonej stacyjce) i jedną masę. Z tym że po przekręceniu kluczyka jest znikome napięcie na jednym kablu +12. Jak włączę światła to takie samo znikome napięcie pojawia się na drugim kablu i zostaje tylko jeden kabel na którym jest cały czas +12.
    i nie wiem co dalej..

0
  • #16 17 Maj 2013 20:26
    sebaoo2
    Poziom 16  

Podłącz radio gdzie masz cały czas +12,czyli jeden kabel napięcie i drugi masa.
    Od kostki iso co kupisz bądź masz w zestawie z radiem wychodzą kable czerwony i żółty.
    Te kable połącz razem w ten sposób jak na zdjęciu i będzie Ci radio trzymać pamięć,czyli ustawienia equalizer czy zapisane stacje radiowe
    https://obrazki.elektroda.pl/7303602300_1368815184.jpg

Jak coś jeszcze potrzebujesz to pisz

0
  • #17 17 Maj 2013 20:51
    kacperw29
    Poziom 6  

A będzie podświetlenie?

0
  • #19 17 Maj 2013 21:05
    kacperw29
    Poziom 6  

Bardzo dziękuję za zdjęcie tylko mi jeszcze powiedz jak mam podłączyć te kable wystające z samochodu do tej kostki co na zdjęciu. Dzięki, że masz do mnie cierpliwość :D

Dodano po 1 [minuty]:

Kruger and matz KM0101

Dodano po 8 [minuty]:

Czy dobrze myślę, że muszę kupić jeszcze jedną kostkę iso i odciać z jednej strony żeby były gołe kable i przylutować do nich te z samochodu. Jak już bedzie wystawała kostka z samochodu to wepnę ją do kostki ze zdjęcia, a potem to do radia i gtowe?

0
  • #21 17 Maj 2013 21:14
    kacperw29
    Poziom 6  

Dobra, dziękuję, teraz na pewno sobie poradzę! jak coś by mi nie grało przy montowaniu to się odezwę :)

0
  • #22 18 Maj 2013 20:15
    Błażej

kacperw29 napisał:
    Z tym że po przekręceniu kluczyka jest znikome napięcie na jednym kablu +12.

kacperw29 napisał:
    Jak włączę światła to takie samo znikome napięcie pojawia się na drugim kablu i zostaje tylko jeden kabel na którym jest cały czas +12.

I to pojawia się brak umiejętności posługiwania się miernikiem, interpretowania odczytów i wiedzy o tym, że miernik kłamie i nie zawsze nadaje się do określonych zadań.

sebaoo2 napisał:
    Te kable połącz razem w ten sposób jak na zdjęciu i będzie Ci radio trzymać pamięć,czyli ustawienia equalizer czy zapisane stacje radiowe
    https://obrazki.elektroda.pl/7303602300_1368815184.jpg

Dlaczego każesz mu podłączać radio z ominięciem stacyjki? Często rodzi to problemy. Na forum można poczytać, jakie.
    kacperw29 napisał:
    A będzie podświetlenie?

Radio ma funkcję podświetlania kiedy jest wyłączone, a ty załączysz światła pojazdu? Jeśli nie, to zapomnij o tym.
    Człowieku! Potrzebujesz DWIE kostki ISO. Dwa wtyki - głośnikową i zasilania. Głośniki podłączasz nie zapominając o ich poprawnym fazowaniu. A do zasilającej podłączasz masę, stałe zasilanie, zasilanie po stacyjce. I już wystarczy do poprawnej pracy radia. Ewentualnie, jeśli masz aktywny system antenowy podłączasz REMOTE, a jeśli radio ma podświetlenie, to także ten sygnał.

0
  • #23 18 Maj 2013 23:48
    kacperw29
    Poziom 6  

Podłączyłbym ten ze stacyjki ale on jakoś dziwnie działa.. jak Stacyjka jest na off to jest normalnie napięcie 12v, ale jak już przekręcę stacyjkę to napięcie znika i jest 0,1v. Jak ktoś wie o co chodzi to proszę o pomoc. Myślałem żeby zrobić tak jak mówił poprzednik i podłączyć normalnie tylko jeden kabel napięcia a potem od radia połączyć żółty z czerwonym razem żeby było równolegle i jak wiadomo wtedy na jednym i na drugim jest 12v tylko natężenie bedzie się dzielić.

Dodano po 2 [minuty]:

To powiedz dlaczego miernik ma kłamać w tej sytuacji :D bo to trochę śmieszne jest..

Dodano po 5 [minuty]:

Czyli Błażeju mówisz, że miernik kłamie jak włączę stacyjkę albo przekręcę światła? Dobra, zrobię tak:
    Podłączę tak jak jest na zwykłych opisach kostki, mianowicie tak:
    Kostka prądowa:
    Podłączę ten co cały czas jest 12v
    Podłączę ten co jest 12v a jak przekręce stacyjkę to prawie nie ma i miernik kłamie
    Podłącze ten co jest 12v a jak włączę światła to też jest małe napięcie i miernik kłamie
    Podłączę masę.
    Jeżeli chodzi o kostkę od głośników to wiem jak, tylko zastanawiam się jak zlokalizować plus i minus, żeby nie grały w przeciwnych fazach..

0
  • #24 19 Maj 2013 00:47
    Błażej

A ty w ogóle masz masę w tej kostce? Ja właśnie nabrałem pewnych podejrzeń, ale nie jestem tego w stanie potwierdzić na odległość.

0
  • #25 19 Maj 2013 01:02
    kacperw29
    Poziom 6  

Stary, gdybyś dokładnie czytał forum to byś wiedział że kostki jeszcze nie przylutowałem i mam na razie same kable od auta, Ale tak, mam masę w jednym z kabli.

Dodano po 1 [minuty]:

A co uważasz?

Dodano po 3 [minuty]:

Głośnikowe kable są oddzielone. Zostają 4 kable:
    Jeden co ma +12 cały czas, niezależnie od świateł i stacyjki
    Jeden co ma +12 ale się zmienia na bardzo mały jak przekręce stacyjke
    Jeden co ma +12 ale zmienia się na bardzo mały jak włączę światła
    I jeden co podejrzewam jest masą bo zamykam na nim obwód za każdym razem.

0
  • #26 19 Maj 2013 01:37
    Błażej

Właśnie czytam i dochodzę do wniosku, że błądzisz, jak pijane dziecko we mgle.
    Opis kostki toyoty do znalezienia w kilka chwil. ISO podane wielokrotnie na tacy. O fazowaniu głośników sam kiedyś pisałem.
    Jesteś pewien tej masy?

Dodano po 57 [sekundy]:

kacperw29 napisał:
    Jeden co ma +12 cały czas, niezależnie od świateł i stacyjki
    Jeden co ma +12 ale się zmienia na bardzo mały jak przekręce stacyjke
    Jeden co ma +12 ale zmienia się na bardzo mały jak włączę światła
    I jeden co podejrzewam jest masą bo zamykam na nim obwód za każdym razem.

Szczególnie ostatnie stwierdzenie...

0
  • #27 19 Maj 2013 10:21
    kacperw29
    Poziom 6  

Stary, jak radio kiedyś było to ten kabel który uważam za masę, musi być masą. nie ma innej możliwości. o fazowaniu pisałes ale nie w jaki sposób to robić. Powiedz mi jak mam podłączyć te kable od stacyjki i świateł które wg. Ciebie sprytnie oszukują miernik.

Dodano po 11 [minuty]:

Jakoś nie mogę znaleźć opisu kostki fabrycznej do toyoty corolli.

Dodano po 3 [minuty]:

Masa musi mi zamknąć obwód, wiec jak możesz Twierdzić ze nie znalazłem masy.. No i dalej nie wiem jak miernik został oszukany przez stacyjkę albo światła.

0
  • #28 19 Maj 2013 12:44
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

kacperw29 napisał:
    Stary, jak radio kiedyś było to ten kabel który uważam za masę, musi być masą. nie ma innej możliwości.

Możliwości jest wiele, a Ty niestety masz całkowity brak podstaw a to jest wymagane aby próbować pomagać. Podjedź do pierwszego lepszego warsztatu gdzie zamjmują się elektroniką samochodową to Ci to podłączą bez obaw, że auto stanie kiedyś w płomieniach.
    kacperw29 napisał:

Dodano po 11 [minuty]:

Jakoś nie mogę znaleźć opisu kostki fabrycznej do toyoty corolli.

Dodano po 3 [minuty]:

Masa musi mi zamknąć obwód, wiec jak możesz Twierdzić ze nie znalazłem masy.. No i dalej nie wiem jak miernik został oszukany przez stacyjkę albo światła.

jw.

0
  • #29 19 Maj 2013 12:55
    kacperw29
    Poziom 6  

Wojtku, piszę na tym forum żeby się czegoś dowiedzieć, zrobić to sam, zdobyć jakieś umiejętności, a Ty zachowujesz się jak byś zjadł wszystkie rozumy. Pisząc, że możliwości jest wiele trochę się ośmieszasz udając znawce wszystkiego a waląc samymi ogólnikami. Powtarzam: Pozostałość po skradzionym radiu to są te kable które wymieniłem, zakładali je elektronicy z toyoty którzy pewnie mają wieksze doświadczenie od Ciebie. Zastanów się przy okazji czy zmierzyłbym napięcie gdybym nie zamknął obwodu masą. Jeżeli mówisz ze możliwości jest wiele to wymień kilka, tak dla ścisłości..

0
  • #30 19 Maj 2013 13:06
    Wojtek.zse
    Poziom 31  

Przestań się tu unosić dobrze? pisząc, że podczas pomiaru "zamknąłeś obwód" i dlatego uważasz, że to na pewno musi być masa sam się ośmieszasz bo nie masz zielonego pojęcia o wykonywaniu pomiaru. I dlatego jeszcze raz powtarzam, że elektroda to nie miejsce do uczenia podstawowych podstaw a tym bardziej nie mam obowiązku do uczenia Ciebie tych podstaw.

I ponownie piszę, jedź do specjalisty bo jak podłączysz to nieprawidłowo i auto stanie w płomieniach to potem będziesz tylko płacz i zgrzytanie zębów. A temat raportowałem i mam nadzieję, że moderator go zamknie.

A skoro już tak bardzo chcesz to podłączyć to podłącz. Skoro masz wiązkę przewodów po skradzionym radiu i rozszyfrowałeś miernikiem zasilania oraz głowśniki to nie wiem czego jeszcze nie wiesz, że ciągle o coś pytasz.

0