Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega - "Kontroler" wzmacniacza

ciarek15 17 Maj 2013 17:09 1323 2
  • #1 17 Maj 2013 17:09
    ciarek15
    Poziom 16  

Witam. Własnie zaczynam swoją przygodę z mikrokontrolerami. Do tej pory zajmowałem się tylko elektroniką analogową, ale czas wejśc na wyższy stopień trudnośći. Zbudowałem już kilka wzmacniaczy, a teraz przymierzam się do kolejnego. Za to chciałbym by ten był wyposażony w wyświetlacz, czujniki temperatury które sterowały by obrotami wentylatorów, oraz wyświetlał aktualne temperatury radiatorów oraz oddawaną moc wyjściową. Bardzo bym prosił o wzkazówki co do podobnego układu. Najlepiej było by gdyby ktoś miał gotowe schematy i wsady. Układy jakie byście polecali nie muszą być zgodne z założeniami które podałem. Mogły by być też inne funkcje, zależy mi tylko na wykorzystanie mikrokontrolera w swoim kolejnym wzmacniaczu. Najlepiej gdyby miał taki ukłąd wbudowany cyfrowy przedwzmacniacz. Podaje schemat z któego budował będę końcówki mocy.

Atmega - "Kontroler" wzmacniacza

0 2
  • #2 17 Maj 2013 17:30
    zbychmg
    Poziom 28  

Jeśli zaczynasz, to może na początek prosty zestaw z wyświetlaczem LCD
    ładnie wygląda niebieski, w przyszłości możesz użyć tych z zimną katodą.
    Atmega 8 spokojnie wystarczy. Kostkę przełączania wejść (LC78212) i cyfrowy potencjometr możesz sterować po I2C a czujniki temperatury albo po 1wire typu 1620, albo na wejścia analogowe LM35 wejść jest 6, więc powinno wystarczyć, no a regulacje wentylatorów z użyciem PWM.
    Specjalnie piszę hasłowo, te terminy znajdziesz w sieci i pewnie kilka przykładowych aplikacji również.

Temat jest bardzo obszerny, więc może zacznij od pomiaru i wyświetlania temperatury i sterowaniem silników wentylatorów. A może nawet od załącz wył przekaźnika opóźniającego załączenie kolumn.

W kitach dostępnych na allegro (płytka + wyświetlacz za ok. 100zł) dodawane są przykładowe wsady.
    Programy typu Bascom są dla takich rozmiarów programu darmowe.
    Musisz zakupić programator.
    Jeśli uda ci się zaprogramować atmege, uruchomić prostą aplikację
    i wyświetlić tekst na wyświetlaczu, to dalej jest już tylko z górki.

0
  • #3 17 Maj 2013 17:40
    ciarek15
    Poziom 16  

Dziękuję za szybką odpowiedź i wskazówki ;) A jak można bybło by rozwiązać kwestię pomiaru mocy na wyjściu? Na tym mi też zależy.

Dodano po 1 [minuty]:

No właśnie najgorzej jestt ruszyć :) Dlatego najpierw chce pozbierać jaknajwiecej rad co do sposoby wykonania założonego projektu.

0
  Szukaj w 5mln produktów