Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować układ sterownik (czujnik) temperatury?

KrisXP 17 Maj 2013 20:20 2262 6
  • #1 17 Maj 2013 20:20
    KrisXP
    Poziom 9  

Witam. Wymarzyłem sobie prosty układ do zbudowania ale nikt nie jest w stanie mi pomóc.
    Układ jest bardzo prosty:
    Ma mierzyć temperaturę zewnętrzną powietrza, jeśli jest poniżej 15*C układ ma podawać prąd do diody nr 1 jeśli temperatura jest powyżej 15*C ma być zasilona dioda nr2.
    I to w zasadzie wszystko, Układ zasilany 10 do 14.4V,(nie musi stabilizować napięcia), minimum 2A
    Bardzo proszę żeby ktoś mi pokazał jak mogę zbudować taki układ i skąd wziąć części.
    Z góry dziękuję

0 6
  • #2 17 Maj 2013 20:47
    ankowalik
    Poziom 24  

Termistor plus komparator, a nawet operacyjny jako komparator, plus przekaźnik i sprawa załatwiona. Części elektroniczne najlepiej kupować w sklepach z częściami elektronicznymi, względnie od osób prywatnych(może być taniej).
    salut
    andre

0
  • #3 17 Maj 2013 20:55
    Adik C
    Poziom 25  

http://www.electroschematics.com/5990/smart-heater-controller-circuit/ w linku masz najprostszy układ do pomiaru temperatury, musisz go zmodyfikować sobie lekko, żeby zamiast triaka wysterować przekaźnik , z stykiem NO i NC , pod który sobie potem podłączysz Diody LED, nie wiem czy da się prościej,

:arrow: "skąd wziąć części."

z każdej hurtowni elektronicznej np:

http://www.tme.eu/pl/
    http://www.lewandowscy.pl/sklep/index_html2.php

:arrow: "Bardzo proszę żeby ktoś mi pokazał jak mogę zbudować taki układ "

No tu już musisz posiadać jakieś minimalne pojęcie o elektronice, choćby i hobbistyczne, pozdrawiam.

0
  • #4 18 Maj 2013 16:13
    KrisXP
    Poziom 9  

No dobrze, zaczynam od termistora NTC? PTC? i mam przekaźnik.
    Co będzie sterowało odczytem z termistora, żeby zmieniać ustawienie przekaźnika?
    Jaka jest tego zasada działania?
    Jak odróżnić układy działające pod napięciem 220V~ a 12V DC?
    Mógłby ktoś pokusić się o prosty schemat w paincie?

0
  • #5 18 Maj 2013 21:28
    ankowalik
    Poziom 24  

Hmmmm. Raportować, czy tłumaczyć?
    OK.
    Termistor to element o zmiennej rezystancji zależnej głównie od temperatury.
    Jeśli na wejściu ujemnym komparatora będzie jakiś ustalony poziom napięcia, to zmiana w górę lub w dół, poziomu na wejściu dodatnim, względem owego poziomu na wejściu ujemnym, spowoduje na wyjściu komparatora zmianę stanu niski/wysoki.
    Oczywiście wejście dodatnie sterowane jest przez termistor.
    Z wyjścia komparatora sterowany jest przekaźnik.

0
  • #6 19 Maj 2013 01:24
    pawel_konin
    Poziom 20  

KrisXP napisał:

I to w zasadzie wszystko, Układ zasilany 10 do 14.4V,(nie musi stabilizować napięcia), minimum 2A

Po co koledze aż 2A??
    ankowalik napisał:
    Hmmmm. Raportować, czy tłumaczyć?
    OK.

Lepiej raportować gdyż to taka "wiedza" której uczy się w szkołach a nie na forum hehe.
    Jeśli ma mierzyć temperaturę to jakiś czujnik(np.LM35) i ma "sygnalizować" <15°C lub >15°C i ma coś robić w zależności od tych temperatur to jakiś komparator/wzmacniacz operacyjny. Jeśli ma ustawiać jakieś wyjście to albo tranzystor albo przekaźnik.

0