Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem

ADI-mistrzu 18 Maj 2013 13:26 18360 27
  • USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem

Podczas programowania mikrokontrolerów AVR korzystam z programatora USBasp, ale jak pewnie większość wie, jest dość powolny oraz potrafi czasem się zawiesić.

Postanowiłem coś z tym zrobić, więc przeprojektowałem oryginalny schemat oraz zmodyfikowałem wsad.

Hardware:
    Jak widać zasilanie mikrokontrolera odbywa się za pośrednictwem rezystora R4 oraz dodatkowo energia jest gromadzona w kondensatorze tantalowym, zaś sam mikrokontroler ma ustawiony system BOD na wartość 4V.
    W efekcie zapobiega to zawieszaniu się mikrokontrolera w programatorze w trakcie pracy jak i podczas podłączania urządzeń zewnętrznych.

Jak widać został dodany także buffor wyjściowy w wersji LVC, czyli z tolerancją sygnałów wejściowych 5V podczas zasilania go niższym.
    Wykorzystałem go w kilku celach:
    1. zapewnienie separacji podczas zakończonego programowania (stan wysokiej impedancji)
    2. Bufory tak ustawione aby było możliwe przeprogramowanie programatora bez potrzeby wylutowywania układu czy dolutowywania dodatkowych przewodów.
    Teraz odbywa się to przez to samo złącze co sam programuje.
    3. Możliwość regulacji poziomu staniu wysokiego sygnału wyjściowego przy pomocy wbudowanego regulowanego stabilizatora.

W efekcie po zakończeniu programowania programator staje się niewidzialny, więc nie wprowadza niepotrzebnych zakłóceń oraz istnieje możliwość programowania układów pracujących przy innych napięciach niż 5V (na testach działa w przedziale 1.8 do 5V).
    Dodatkowo w razie konieczności można go przeprogramować innym programatorem bez potrzeby rozkładania, lutowania itd.

Sam stabilizator zbudowany jest z mosfera o niskim RDS, sterowanego przez pojedynczy wzmacniacz operacyjny działający w układzie różnicowym.
    Jako źródło odniesienia zastosowałem TL431 w obudowie SOP23.
    Regulacja napięcia wyjściowego stabilizatora odbywa się za pomocą miniaturowego potencjometru R16.

Sterowanie programatorem odbywa się za pomocą poczwórnego przełącznika typu DIP gdzie poszczególne przełączniki służą do:

Jak widać istnieje możliwość wyłączenia możliwości zasilania urządzenia programowanego z programatora oraz wygodna funkcja do przechodzenia pomiędzy zakresami napięcia wyjściowego.
    Zakresy te to wybór pomiędzy napięciem na złączu USB a ustawionym, tak więc dla przykładu można jednym przełącznikiem przestawiań napięcie wyjściowe pomiędzy np. 3.3V a 5V.

Software:
    Modyfikacja oprogramowania miała polegać na tym aby programowanie odbywało się szybciej.
    Po przestudiowaniu kodu postanowiłem dodatkowo wyposażyć go w jedną, moim zdaniem przydatną i wygodną, funkcję. Mianowicie jest nim automatyczny wybór prędkości programowania.

Wprowadziłem także nieco innych zmian w kodzie jak np. aktualizacja V_USB do najnowszej wersji (planuje wstawić obsługę CRC), co w efekcie pozwoliło uzyskać możliwość szybkiego programowania bez konieczności wymuszania zwolnienia zegara o danym wyborze zakresów:

Code:
    1   // 500 Hz

2   //   1 kHz
    3   //   2 kHz
    4   //   4 kHz
    5   //   8 kHz
    6   //  16 kHz
    7   //  32 kHz
    8   //   46.875kHz
    9   //  93.75 kHz
    10   // 187.5  kHz
    11  // 375 kHz
    12  // 750 kHz
    13  // 1.5 MHz
    14   // 3 MHz
    15   // 6 MHz

Poniżej zdjęcia w przeprowadzonych testów na starym oraz nowym sofcie przy różnych częstotliwościach (1MHz, 12MHz oraz 20MHz):
    USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem

Zdjęcia:
    Wszystko zostało zamknięte w transparentnej obudowie:
    USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem

W załączniku maski TOP i BOTTOM płytki oraz wsad.
    UWAGA!
    Z kodu usunąłem cześć która odpowiadała za przestawiane wyjść w stan wysokiej impedancji, więc w programatorach bez bufforu może różnie działać.

Pozdrawiam

----- Aktualizacja 23 maj 2013r -----
    Dodałem nową wersje softu, poprawiłem niewielki szczegół w wyborze prędkości programowania.

Fajne!
  • Sklep HeluKabel
  • #3 18 Maj 2013 15:19
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

W innej sztuce mam jedynie wywiercony otwór niewielki:
    Ale z racji że tam nie mam jeszcze wyciętego otwory na przełączniki, to nie dawałem zdjęć.

Daje to możliwość regulacji bez konieczności otwierania obudowy, a jak wiadomo pewnie po pewnym czasie zatrzaski by się połamały.

• Sklep HeluKabel
  • #5 18 Maj 2013 15:33
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Nie, to obudowa produkowana masowo przez jedną z podwarszawskich firm.

Co do potencjometru - nigdy nic nie wiadomo, teraz tym nie kręcę ale kto wie czy w przyszłości się nie przyda ;)

• #7 18 Maj 2013 15:57
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Hm...
    Atmege chyba za 5zł kupowałem, obuwa jakieś 3.5zł, buffor chyba 75gr, płytka po 5zł a reszta drobnicy chyba z 7zł (złącze USB nie pamietam).

Więc z zaokrągleniu z 25zł ?

• #8 19 Maj 2013 11:18
    seba_x
    Poziom 31  

ADI-mistrzu napisał:
    Nie, to obudowa produkowana masowo przez jedną z podwarszawskich firm.

Może podasz linka do tej obudowy.

• #10 19 Maj 2013 11:56
    Brivido

Poziom 28  

A soft jest kompatybilny z oryginalnym programatorem?

• #11 19 Maj 2013 12:01
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Tak, jedynie ta uwaga że po zakończeniu programowania nie ustawia wyjść w stan wysokiej impedancji, tym zajmuje się tutaj buffor.

• #12 19 Maj 2013 12:20
    446657
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 19 Maj 2013 16:41
    leonow32

Poziom 29  

Wszystko wykonane bardzo pięknie i niezwykle starannie :) cześć i chwała ;) Życzyłbym sobie żeby wszystkie programatory sprzedawane na Allegro były tak starannie wykonane. Niedawno kupiłem podróbę polskiej produkcji (nie wymienię jakiej firmy, żeby nie robić jej siary) a potem okazało się, że nóżka scalaka jest wygięta do góry i prowizorycznie przylutowana w powietrzu do innej nóżki :) oprócz tego kilka innych prowizorek i błędów projektowych. Co za dziadostwo :)

• #15 19 Maj 2013 20:48
    popek9
    Poziom 10  

a masz może możliwość aby sprawdzić czy działa ten programator na windows 8? bo miałem parę programatorów i żaden nie działał.

• #16 19 Maj 2013 21:10
    maciek_90
    Poziom 12  

Programator usbasp bez problemu działa na win8

• #17 19 Maj 2013 23:06
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Nie mam możliwości sprawdzenia na Win 8, ale znajomy ode mnie odkupił sztukę i działa mu bez problemów.

Co do projektu, trochę się namęczyłem aby wszystko było dobrze, chodź nie uchroniłem się przed błędem (pomyliłem MOSI z MISO za buforem).

W Nowej wersji dodam diodę informującą o działaniu regulowanego stabilizatora oraz ten błąd z SPI.
    Myślałem także aby dodać przełącznik którym wybiera się źródło zasilania buffora (z programatora lub z zewnątrz) ale nie wiem czy zmieszczę na płytce, i tak jest ciasno....

Miałem plany jeszcze dopisać JTAG oraz debuging, ale nie wiem jak z dokumentacją do tego, w sumie nawet nie zaglądałem za bardzo w to.

• #18 22 Maj 2013 23:13
    Owen27
    Poziom 10  

Ja bym jeszcze prosił o schemat montażowy oraz modele obudów bo niektóre są dziwaczne. Płytka w załącznikach nie ma problemu z MOSI/MISO?

• #19 23 Maj 2013 08:49
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Nie, błąd jest poprawiony.

Poniżej miejsca montażowe:
    USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem USBasp - Udoskonalona wersja programatora z reg. stabilizatorem

Pojawiają się także pytania czy bym nie odsprzedał sztuki, odpowiadam że są wystawione na znanym portalu aukcyjnym.
    Model obudowy to KM-205.

• #22 05 Sie 2013 12:46
    cybermech
    Poziom 7  

Czy ten programator ma już wgrane sterowniki?

• #24 07 Sie 2013 16:54
    cybermech
    Poziom 7  

Witam, jeśli jest taka możliwość to proszę o zdjęcie z rozpisanymi pinami.

• #25 07 Sie 2013 16:59
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Którymi pinami ?

• #28 07 Sie 2013 17:27
    cybermech
    Poziom 7  

Bardzo dziękuje, trochę mi się pomyliło. :)