Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewiercony przewód elektryczny

kurdziej 18 Maj 2013 16:05 3432 5
  • #1 18 Maj 2013 16:05
    kurdziej
    Poziom 1  

Witam, nie wiem czy dobrze wybrałem forum do swojego problemu, jeśli nie to prosiłbym o przeniesienie we właściwe miejsce, gdyż dopiero zaczynam swoją przygodę z ta strona, nie będę przedłużał i opiszę swój problem, mianowicie:
    Przy wierceniu w suficie otworu pod żyrandol, trafiłem na przewód elektryczny, światło zgasło, korek poszedł. Wymieniłem korek i wszystko jest w porządku, tzn żarówka świeci. Moje pytanie: czy muszę kuć i izolować przewód? Domyślam się, że jest naruszony, bo korki jednak poszły, ale żarówka się pali więc chyba wszystko w porządku. Jakie mogę mieć konsekwencję jeśli zostawię sprawę tak jak jest, czy jest możliwe jakieś spięcie, spalenie lub coś groźnego? Dodam, że jest to przewód tylko pod żarówkę więc chyba żadne duże napięcie przez ten przewód nie przechodzi np żelazko itp.

1 5
  • #2 18 Maj 2013 16:13
    voitek1
    Poziom 39  

Nie ten temat - to nie sieci komputerowe.

Kabel zawsze powinno się zaizolować - a teoretycznie spiąć go w miejscu zerwanej izolacji kostką i kostkę zaizolować.
    Możesz ewentualnie rozciąć i założyć koszulkę termoizolacyjną.

Tyle teoria.
    W praktyce - jak nie chcesz nic robić i dalej działa - to już Twoja własna odpowiedzialność

0
  • #3 18 Maj 2013 16:28
    jurek.adam
    Poziom 43  

voitek1 napisał:
    Możesz ewentualnie rozciąć i założyć koszulkę termoizolacyjną.
    Do izolowania przewodów tego typu, to podobno średnie rozwiązanie. Tak mnie pouczył pewien elektryk.
    kurdziej napisał:
    Jakie mogę mieć konsekwencję jeśli zostawię sprawę tak jak jest, czy jest możliwe jakieś spięcie, spalenie lub coś groźnego?
    Nie zostawiaj tak tego tylko wezwij elektryka.

0
  • #4 18 Maj 2013 18:29
    TWK
    Specjalista elektryk

kurdziej napisał:
    Moje pytanie: czy muszę kuć i izolować przewód?
    Być może nawet więcej - trzeba będzie wymienić fragment przewodu.
    kurdziej napisał:
    Jakie mogę mieć konsekwencję jeśli zostawię sprawę tak jak jest, czy jest możliwe jakieś spięcie, spalenie lub coś groźnego?
    Możliwe konsekwencje to pożar, porażenie prądem elektrycznym, niesprawność instalacji. Nie muszą one nastąpić, ale mogą i niekoniecznie od razu, mogą się pojawić po jakimś czasie. Nikt nie wie, co się dzieje w tym suficie, z jakiego materiału jest wykonany, jaką część przewodu przewierciłeś itp, więc nie odpowie jednoznacznie na to pytanie..
    voitek1 napisał:
    Kabel zawsze powinno się zaizolować - a teoretycznie spiąć go w miejscu zerwanej izolacji kostką i kostkę zaizolować.
    A co potem zrobić z kostką?
    jurek.adam napisał:

Nie zostawiaj tak tego tylko wezwij elektryka.
    Zadawane pytania świadczą o tym, że to najlepsze rozwiązanie.

0
  • #5 24 Maj 2013 00:46
    ticker
    Poziom 10  

Czasem, jeśli nie da się założyć koszulki lub nawet taśmy izolacyjnej można po odkuciu uszkodzonego przewodu (jeśli uszkodzona jest TYLKO izolacja) zaizolować klejem typu glut z pistoletu do klejenia na gorąco.

-1
  • #6 24 Maj 2013 11:24
    1044571
    Użytkownik usunął konto