Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indesit WITP 102 - Uszkodzenie modułu, prośba o identyfikację elementów SMD.

grze7 18 May 2013 17:06 6033 5
Relpol
 • #1
  grze7
  Level 10  
  Witam. Aktualnie zajmuje się naprawą pralki Indesit WITP 102. Objawy uszkodzenia to wyłączający się silnik pralki - po pobraniu wody, silnik pralki rozpoczyna pracę. Po ok. 2-4 sekundach zostaje rozłączony przez przekaźnik następnie po kilkunastu do 30 sekund silnik zostaje załączony z powrotem i znowu po kilku sekundach przerywa pracę. Zachowanie silnika jest bardzo chaotyczne przerwy w pracy nie są równe czasowo. Moje pierwsze podejrzenie padło na uszkodzenie silnika tym bardziej że komutator był w opłakanym stanie - został przetoczony, szczotki w stanie bardzo dobrym, licznik tachometryczny bez zarzutu. Te działania nie przyniosły żadnego skutku. Następnie zająłem się elektroniką - został wymieniony triak oraz kondensator 100nf, to też niczego nie zmieniło. Przyjrzałem się więc dokładnie płytce w jasnym świetle i znalazłem upalone elementy SMD (zaznaczone na czerwono). Prawdopodobnie trzy rezystory, 1 dioda Zenera lub jakaś inna oraz kondensator. Profilaktycznie wymienię też widoczny tranzystor, z jego identyfikacja nie ma problemu lecz pozostałe elementy są uszkodzone w stopniu nie pozwalającym sczytać z nich wartości. Proszę wiec o pomoc w identyfikacji tych elementów. Poniżej umieściłem zdjęcia modułu elektronicznego.

  Indesit WITP 102 - Uszkodzenie modułu, prośba o identyfikację elementów SMD. Indesit WITP 102 - Uszkodzenie modułu, prośba o identyfikację elementów SMD. Indesit WITP 102 - Uszkodzenie modułu, prośba o identyfikację elementów SMD.
 • Relpol
 • Helpful post
  #2
  niebieski55
  Level 17  
  Może Ci się przyda :arrow: Link. Moduł w tym temacie wygląda bardzo podobnie.
 • #3
  grze7
  Level 10  
  Witam ponownie. Pralka po podmianie trzech rezystorów zaczęła prać. Jednak teraz pierze w zwolnionym tempie - silnik można zatrzymać ręką obraca się za wolno. Nawet podczas odwirowywania na początku nabiera szybkich obrotów by po chwili znacznie zwolnic. Po minucie takiej pracy zaczyna wirować z dobrą prędkością lecz w miejscu styku szczotek z komutatorem bardzo mocno się nagrzewa i zaczyna śmierdzieć. Prawdopodobnie silnik też jest uszkodzony. Dziękuje za pomoc w identyfikacji elementów. Pralka pójdzie raczej na złom, chyba że jeszcze ktoś ma jakiś pomysł.
 • Helpful post
  #4
  agdrtv
  Level 16  
  Witam, przegrzane uzwojenie wirnika, wymień najlepiej cały silnik niekoniecznie nowy, moźe być od innej pralki byle mocowanie pasowało i był na 6 konektorów, porównaj rozkład wyprowadzeń i ewentualnie poprzekładaj męskie konek. w kostce silnika tak źeby pasowały, najwaźniejsze są wyprowadzenia prądniczki tacho reszta jest mniej ważna, w razie omyłki nic się nie powinno uszkodzić
 • Helpful post
  #5
  JacaP30
  Level 16  
  Oczywiście ośkę możesz olać, jak będzie inna, to też nic się nie powinno stać. :)
 • #6
  grze7
  Level 10  
  Witam po dłuższej przerwie. Stwierdziłem że pralka pójdzie na złom, pomimo prawdopodobnej naprawy po wymianie silnika. Pozdrawiam i dziękuje wszystkim za pomoc.