Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Airlive G.Duo - Słaba szybkość internetu.

18 Maj 2013 17:49 3672 24
  • Poziom 9  
    Witam. Panowie i Panie mam taki dziwny problem z routerem Airlive G.Duo. Router jest ustawiony w konfiguracji WISP + AP. Połączony jest z liveboxem neostrady. Łącze internetowe mam do 10MB/s... Zaznaczę, że dawniej wszystko było w porządku a ostatnio zaczęły się problemy i ponowne konfiguracje nic nie dają... Otóż jeżeli Airlive ma zasięg od liveboxa w granicach 35-40% to rozsyła internet max 4-5MB/s (później opiszę dlaczego max), natomiast jeśli ma 80% to rozsyłą internet do max 8MB/s... Max dlatego iż jeżeli komputer jest połączony z G.Duo i ma zasięg 100% to wtedy osiąga max, natomiast zasięg np. 40% daje już osiągi 1MB/s (jeżeli max jest 4-5MB/s), albo 3MB/s(jeżeli max jest 8MB). Dla mnie to dziwne ponieważ łącząc się z liveboxem nie ważne czy mam 20% czy 80% zasięgu wyciąg 10MB/s... Ale dla mnie większym problemem jest to dlaczego G.Duo przy słabszym zasięgu od Liveboxa, aż tak ogranicza łącze (dawniej tego nie było), a niestety musi stać w miejscu w którym ma właśnie taki słaby zasięg, z tym, że ja wtedy praktycznie zawsze będę z komputerem (czy telefonem) blisko niego, więc zasięg będzie idealny (co znaczy, że jeden problem można by pominąć)...

Teraz opiszę dokładną strukturę ustawień Liveboxa oraz G.Duo, abyście w razie chęci pomocy mieli wszystkie dane.

G.Duo
    - działa na oryginalnych antenkach (jak pisałem jakiś czas temu przy zasięgu 30% było ok... Ale dopiszę, że był okres kiedy livebox się troszkę restartował i może od tego coś się pomieszało...
    - pasmo Radia 1- 802.11b/g
    - zabezpieczenie pasma pierwszego - WPA-PSK (TKIP), było WPA2-PSK (AES), ale zmiana minimalnie pomogła...
    - w ustawieniach radia pierwszego pisze, że "channel 1" - w liveboxie również jest ustawiony kanał - 1
    - poniżej przedstawię jeszcze konfigurację zaawansowaną radia 1
    - pasmo Radia 2- 802.11b/g
    - "chanel 7"
    - szyfrowanie radia drugiego WPA2 (AES)
    - konfiguracja zaawansowana również poniżej
    - próbowałem na kanale 2 zmniejszyć decybele na 13dB, ale nic nie dało

Airlive G.Duo - Słaba szybkość internetu. Airlive G.Duo - Słaba szybkość internetu.

Tyle na razie z mojej strony. Będę wszystkim bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam serdecznie :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Do kompletu przyda się skan z inSSIDer-a.
  • Poziom 9  
    Screen z insSIDer'a:

Dodam jeszcze, że obecnie G.Duo ma sygnał z liveboxa równy "32", a ja wyciągam max 3MB/s

I jeszcze pytanie co oznacza "signal" w insSider'ze? Ponieważ jak ruszam antenką to bywa, że jest nawet 30-40, a router jest w pokoju co mam komputer...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zmień kanał nadawania G.Duo na 6 lub 11 - uzyskasz optymalne rozłożenie kanałów.

Signal to poziom sygnału, router Neo kiepsko wypada pod tym względem.

Czy jest możliwość połączenia obydwu routerów kablem?
  • Poziom 9  
    Hmm. Poprawa jest o to dwukrotna, bo obecnie mam 5,5B/s czyli już dużo, dużo lepiej...

Niestety kablem nie da rady, są to inne kondygnacje i nie mój dom, a teściowa się nie zgodzi hehe.

A spróbować w tym signal zrobić, aby Airlive było około 30, a nie 60?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wojcieszko1 napisał:
    Poprawa jest o to dwukrotna, bo obecnie mam 5,5B/s czyli już dużo, dużo lepiej...
    Sprawdziłeś na obydwu kanałach, tzn. 6 oraz 11? Możesz jeszcze zobaczyć na 13.
    Wojcieszko1 napisał:
    A spróbować w tym signal zrobić, aby Airlive było około 30, a nie 60?
    Problemem wydaje się być słaby sygnał routera z Neo. Przydałoby się go wzmocnić.

Inna alternatywa do przetestowania:
    http://airliveblog.pl/routery/konfiguracja-g-duo-client-ap-na-przykladzie-z-obrazkami
  • Poziom 9  
    Sprawdziłem oba, wielkiej różnicy nie było, także jest dobrze :) Jutro spróbuję tą alternatywną metodę, zobaczymy co z tego będzie, ale mam nadzieję, że nawet troszkę lepiej, chociaż już teraz jest dobrze, także bardzo bardzo dziękuję za pomoc :) Pozdrawiam.

Jeszcze przed chwilką sprawdziłem, że na inSSIDer'ze znajduje jeszcze 4 inne sieci dochodzące do domu na kanałach 1 (tak jak livebox), 11, 13, oraz przez moment i znikło na kanale 2... Czy może to mieć jakiś wpływ i spróbować jeszcze zmienić jakoś kanały?
  • Poziom 43  
    Wojcieszko1 napisał:
    Jeszcze przed chwilką sprawdziłem, że na inSSIDer'ze znajduje jeszcze 3 inne sieci na kanałach 1 (tak jak livebox), 2, oraz 13... Czy może to mieć jakiś wpływ i spróbować jeszcze zmienić jakoś kanały?
    Daj zrzut. Oczywiście dobór kanałów powinno się dostosować do konkretnego układu, ale potrzebna jest jeszcze informacja o sile sygnału poszczególnych sieci.
  • Poziom 9  
    O teraz znalazło jeszcze więcej... Ale co ważne tych sieci nie widzę w pomieszczeniach w których jest Livebox i G.Duo, a właściwie są tylko widoczne w 2 innych pomieszczeniach w których nie mam zamiaru korzystać (póki co) z sieci dawanej przez G.duo.

• Poziom 43  
    Wojcieszko1 napisał:
    tych sieci nie widzę w pomieszczeniach w których jest Livebox i G.Duo, a właściwie są tylko widoczne w 2 innych pomieszczeniach w których nie mam zamiaru korzystać (póki co) z sieci dawanej przez G.duo.
    A więc nie ma potrzeby nic zmieniać.
  • Poziom 9  
    W takim razie na ten moment bardzo, bardzo dziękuję... Jutro postaram się sprawdzić tą alternatywną metodę, którą podałeś mi we wcześniejszym linku, oraz zobaczę jak jest z prędkością gdy oddalam się od G.Duo, bo z tym również było problemy, chociaż nie wiem dlaczego... Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru :)
  • Poziom 9  
    Niestety problem ponownie wrócił... Wczoraj po próbie zmiany kanału na 11 na którym okazało się, że nie jest lepiej wróciłem do kanału 6... Od tamtej pory nie używałem laptopa, a dziś od rana znów to samo...

Np. w tym momencie jestem z laptopem obok G.Duo.
    - Komputer z Liveboxa wyciąga 10MB/s
    - Komputer z po WIFI G.Duo wyciąga max 4MB/s

Więc coś jest poważnie nie tak, bo przecież zasięg z G.Duo mam pełny, a samo G.Duo na pewno też powinno dać więcej, bo komputer w tym samym miejscu pobiera z Liveboxa 10MB/s. Nie mówię, że mam uzyskać pełne 10MB/s, ale w granicach 7MB/s powinno być (tak mi się wydaje)...
  • Poziom 43  
    Wojcieszko1 napisał:
    Niestety problem ponownie wrócił... Wczoraj po próbie zmiany kanału na 11 na którym okazało się, że nie jest lepiej wróciłem do kanału 6... Od tamtej pory nie używałem laptopa, a dziś od rana znów to samo...
    Za każdym razem sprawdzaj inSSIDer-em, czy ktoś akurat nie nadaje w tym czasie. Inna opcja to zakłócenia z innych źródeł (systemy alarmowe itp). Sprzęt też może być nie do końca sprawny. Opcji jest wiele.
  • Poziom 9  
    W tym miejscu w którym teraz jestem i do którego wysyła sygnał G.Duo insSIDer nic nie wykrywa... W domu nie ma żadnych systemów alarmowych, właściwie nie ma nic co mogło by dawać jakiekolwiek zakłócenia...

Nie wiem czy się nie zdecyduję na wysłanie sprzętu na gwarancję... No bo przecież dla mnie to jest bardzo dziwne... Tak jakby G.Duo nie radził sobie z rozsyłanie mocnego sygnału... Bo jak postawię go zaraz koło liveboxa to jest wszystko w porządku, ale przecież nie o to wym urządzeniu chodzi...
  • Poziom 43  
    G.Duo ma wgrane najnowsze firmware? Jeśli tak, to zrób reset do ustawień fabrycznych, skonfiguruj jeszcze raz i sprawdź. W ten sposób wykluczysz ewentualny błąd konfiguracji.
  • Poziom 9  
    Wersja oprogramowanie: V20.3.0.3.3_b17c

Nie wiem czy jest najnowsze, ale reset ustawień już robiłem i nie pomogło... Kurcze jeszcze bym z chęcią powalczył, bo nie chce odsyłać... Zazwyczaj piszą, że u nich jest dobrze, bo sprawdzą na pełnym zasięgu i tylko stracę pieniądze na wysyłkę sprzętu...

A wiesz może jaki powinien dać radę rozesłać sygnał (predkość) Airlive jeśli odbiera 10MB/s przy sygnale 32?
  • Poziom 9  
    Walczę i nic... Już tak przestawiłem routery, że teraz G.duo ma sygnał 50-55 z Liveboxa, a nie 32 jak wcześniej... Niestety prędkość internetu z G.Duo to max 4MB/s, ale zazwyczaj 2-3MB/s, natomiast na Liveboxie cały czas 10MB/s... Można jeszcze coś z tym zdziałać?

Dodano po 4 [godziny] 55 [minuty]:

Testuję dalej... i taka ciekawostka. Zabrałem G.Duo do dwóch innych domów w których jest internet 1MB/s i używany jest Livebox, oraz w drugim domu router który dodaje orange do internetu (czyli też coś pewnie jak livebox).

W obu domach G.Duo działa prawidłowo, odbiera internet 1MB/s i taki rozsyła bez względu na to czy ma sygnał od innych dekoderów równy 18, 30, 45, czy 75, oraz bez względu na to czy ja na laptopie mam pełny sygnał od G.Duo czy 1, bądź 2 kreski...

Więc teraz pytanie, czy może być coś nie tak u mnie w domu ze ścianami(w którym docelowo ma być G.Duo), bo są grube to fakt, ale skoro G.Duo ma sygnał 50 od Liveboxa, no to jednak ten sygnał dobiega... Jeszcze dzisiaj przetestuję G.Duo w innych domach gdzie jest mocniejszy internet, bo może w urządzeniu jest coś zepsute i nie może wysłać sygnału większego niż powiedzmy 3,4,5MB/s...

Dodano po 5 [godziny] 16 [minuty]:

Nikt się już nie zainteresuje moim problemem? Proszę pomóżcie, bo nie wiem co robić...

Sprawdziłem router po raz kolejny, tym razem w innym domu i również na 10MB/s... Tutaj również był problem i G.Duo rozsyłało max 3,5MB/s...

Będąc teraz w domu postanowiłem zrobić ostatnią próbę. Zrobiłem reset G.Duo i ku mojemu zdziwieniu po kolejnym ustawieniu G.Duo daje 10MB/s, ale... No właśnie żeby nie było za pięknie taki internet jest jak G.Duo stoi obok Liveboxa, natomiast jak jest u góry (czyli w docelowym pokoju), przy sygnale 50 internet znów spada do 2,5 - 4MB/s... Ale wystarczy, że samym laptopem oddalę się od G.Duo i już prędkość spada do bardzo małej...O co może chodzi? Ktoś pomoże?
  • Poziom 9  
    Przeczytam, a jesteś w stanie mi powiedzieć skąd mógłbym znaleźć jakieś oprogramowanie? Może jest jakieś co zwiększa moc anten? Może to pomoże...

Przeszkody? Dom jedno rodzinny - piętrówka. Dom ma 10 lat. Oprócz Liveboxa i G.Duo nic w domu bezprzewodowo nie działa, oczywiście oprócz telefonów komórkowych. Jak widać w inssiderze, nie ma właściwie również żadnych innych sieci mogących coś zakłócać... Więc nie widzę żadnych możliwych zakłoceń i przeszkód. Livebox jest na dole, natomiast G.Duo na górze, ale przecież o to w tym urządzeniu chodzi, aby przechwycało zasięg (w moim przypadku, aż 50%) i potrafiło to rozesłać. Jak pisałem dzisiaj byłem w innym domu i działało to dokładnie tak samo jak u mnie...
  • Poziom 10  
    A jak ustawiłeś antenkę odbiorczą w tym G.Duo?
    Jeżeli masz dwie kondygnację i np. livebox na dole a G.Duo na górze lub na odwrót to ustaw ją w poziomie.
    U mnie w WL-5460AP na standardowym patyku ustawionym poziomo przez 2 stropy 6Mbps spokojnie wyciągnę - więcej net nie da rady :)
    Albo mocniejszy patyk do odbioru, ewentualnie spróbuj może tym liveboxem pomanewrować, nie wiem jak on ma te anteny wbudowane może jako Tower go ustaw.
  • Poziom 9  
    Powiem Ci szczerze, że jak nie ustawie to i tak lipa... Teraz np. mam ustawione w poziomie i sygnał jaki odbiera od Liveboxa równa się 40 (czyli ustawienia "city survey" lub "skanowanie sieci"), a internet wyciąga 4MB/s (siedzę obok G.duo), natomiast internet z Liveboxa z którego mam 1 kreske zasięgu daje 10MB/s... A mógłbyś sprawdzić jaki masz właśnie sygnał od Liveboxa do G.Duo?
  • Poziom 10  
    U siebie nie mam ani liveboxa ani G.Duo tylko modem ADSL edimaxa i kablem dołaczony Ovislink WL-5460AP (radio ma identyczne jak w G.Duo tylko że jedno) i z niego 2 kondygnacje niżej odbieram laptopem siła sygnału dostateczna - 2 kreski, szybkość 36Mbps.
    Dlatego napisałem Ci o ustawieniu anten bo u mnie jest różnica, jak ją ustawie w pionie to ledwo łapie albo wcale.
    Konfigurowałem znajomemu G.Duo (jak dla mnie rewelacyjny sprzęt) antena zewnętrzna----G.Duo---> <--Laptop i działa bez problemów tylko, że od dostawcy ma 2Mbps, to trudno powiedzieć jak by się zachowywało przy wyższych prędkościach.
    Ale z drugiej strony to po co ustawiasz go jako router?
    Ja bym jeszcze sprawdził czy w trybie AP_Client + AP jest tak samo, jeżeli tylko Ty z tego korzystasz to włącz sobie na liveboxie serwer DHCP, adres na G.Duo ustaw z poza puli, na laptopie automatyczne uzyskiwanie adresu, jeżeli nie masz hackerów w okolicy to możesz nawet zrezygnować z szyfrowania, włączyć tylko kontrolę MAC na liveboxie i na AP, ewentualnie wyłączyć rozgłaszanie SSID (jak nie widać nazwy to trudniej się będzie komuś dołączyć).
    Takie przesyłanie sygnału w trybie Universal Repeater na pojedynczym AP powinno przecież dobrze działać, a przy dwóch radiach to śmigać aż miło.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem Client + AP i coś się ruszyło, ale...

Sygnał od liveboxa = 38...
    - Internet po kablu od G.Duo - wyciąga max do 9Mb/s (tyle mnie całkowicie zadowoli)
    - Internet po WIFI od G.Duo - wyciąga max do 4-5Mb/s

Ale ja jednak muszę mieć po kablu, i problem w tym, że z tym 4-5Mb/s, często się robi 2-3Mb/s...

I jeszcze jest drugi problem, ale to prędzej po rozwiązaniu tego, że jak na karcie sieciowej ustawię automatyczne IP, to łącząc się z G.Duo nie mam internetu, natomiast ze statycznym i podaniem bramy wszystko jest ok. Ale to raczej problem na później...
  • Poziom 9  
    No cóż. Wielkie dzięki za zainteresowanie, ale urządzenie zostanie wysłane na gwarancję... W dniu dzisiejszym wgrałem najnowsze oprogramowanie i to nie pomogło, a co gorsza taka sytuacja jest również w dwóch innych domach w których prędkość internetu wynosi 10Mb/s, bo w domach gdzie jest 1Mb/s wszystko działa, czyli odbiera 1Mb/s i tyle również wysyła...
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich ponownie... Otóż udało się rozwiązać problem... Oczywiście odesłałem G.Duo do naprawy i odesłano mi nowy :) Ale jak się okazało nic to nie dało... Problemem okazały się zakłócające anteny dodane w zestawie (a kręciłem nimi w kązdy możliwy sposób)... Kiedy spróbowałem wszystkiego i Internet dalej był słaby, udało mi się załatwić od kolegi inną antenkę na kablu i znów Internet z G.Duo ma 10Mb/s... Co ciekawe wystarczyło, że zamiast anteny nadawczej wkręciłem do G.Duo 30cm. kabel antenowy i internet już był dużo szybszy niż przy wkręconej antence w urządzenie...

I teraz mam do Was pytanie. Otóż muszę zakupić sobie nową antenę z kablem, bądź przedłużkę antenową w którą wkręcę standardową antenkę od G.Duo, a drugi koniec przedłużki już w samo w G.Duo. Taką przedłużkę dostanę za 20zł (2 metry). I mam pytanie czy dostanę na rynku w granicach 30zł antenkę z kablem, która będzie w stanie mi rozesłać sygnał wifi dalej niż ta standardowa antenka w G.Duo (ta którą podłączył bym z przedłużką)... Warto kupować nową antenę? Szczerze powiedziawszy przydałby się lepszy zasięg niż daje antenka G.Duo, ale w rozsądnej cenie, dlatego będę bardzo wdzięczny za Wasze propozycje co zrobić i jeśli kupować antenkę to konkretnie jaką... Pozdrawiam i z góry serdecznie dziękuję za pomoc :)