Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8] [Bascom] [Rc5] Odbiornik/Nadajnik-IR

Tomas818 18 Maj 2013 20:31 6384 12
  • #1 18 Maj 2013 20:31
    Tomas818
    Poziom 8  

Witam !
    Zbudowałem 2 układy --> gotowce (nadajnik/odbiornik podczerwieni w standardzie Rc5) z książki Marcina Wiązania "Programowanie mikrokontrolerów w języku Bascom" Zaprogramowałem je tez wg gotowych programów.
    W układzie odbiornika jest zamontowany wyświetlacz LCD który ukazuje nr komendy i adresu. Niestety mi ukazuje stale adres 255 i komendę 127.
    O to schematy:
    [Atmega8] [Bascom] [Rc5] Odbiornik/Nadajnik-IR [Atmega8] [Bascom] [Rc5] Odbiornik/Nadajnik-IR

Programy:
    Nadajnik:

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Odbiornik:

Jedyne różnice to:
    -odbiornik TFMS5360 --> TSOP31236 (oba działają na 36kHz)
    -Potencjometr 10 kOhm --> 6 kOhm
    -Tranzystor BC328-->BC327 (pasujący zamiennik)

Poza tym:
    -dioda IR = Dioda LD 271
    -kwarce oba 8 MHz (konstrukcja - jeden wysoki drugi niski)
    -fuse bity to zaprogramowałem w Avr Studio po prostu przestawiając częstotliwość z Int Rc Osc. 1 MHz--> na Ext. Crystal/Resonator Medium Freq.

Połączenia w układach sprawdzałem kilkakrotnie, wszystko jest połączone dobrze. Programy przepisane słowo w słowo sprawdzałem. Więc nie rozumiem czemu nie ukazują mi się poprawne nr komend i adresów sygnałów IR na LCD?

Nadajnik wydaje się działać dobrze, sprawdzałem aparatem i poprawnie widzę migający sygnał na diodzie IR gdy włączam przycisk

Sprawdzałem napięcie wyjściowe TSOP'a wzglądem masy i nie jest tak ze wgl on nie reaguje. Gdy pada na niego sygnał IR napięcie wyj spada o ok. 0,4V gdy nadajnik przestaje nadawać napięcie wyj TSOP'a od razu powraca do wcześniejszej wartości. Diodę i TSOP'a już raz wymieniałem

Oto zdj układów jeżeli kogoś by interesowały (wyświetlacz z którego korzystam wbudowany jest w inny układ do nauki programowania)
    [Atmega8] [Bascom] [Rc5] Odbiornik/Nadajnik-IR [Atmega8] [Bascom] [Rc5] Odbiornik/Nadajnik-IR

Z problemem walczę już od bardzo, bardzo długiego czasu, będę ogromnie wdzięczny za pomoc. :)

0 12
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 18 Maj 2013 22:50
    yokoon
    Poziom 28  

Ja używam takiego kodu - odbiornika. Config LCD dostosuj do swoich potrzeb.
    Działa na każdym pilocie RC5. Instrukcję Lowerline wyrzuć.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 19 Maj 2013 00:18
    Tomas818
    Poziom 8  

wrzuciłem twój program yokoon i.. działa :D tzn działa i nie działa bo w większości przypadków muszę albo dłużej przytrzymać przycisk bądź wciskać ze 2,3 razy i komenda z adresem dopiero zaskoczy, a zdarzają się momenty ze tak jakby odbiornik wogóle przestał odbierać sygnał wtedy wgrywam jeszcze raz program i działa z powrotem, nie wiem czemu tak jest myślę ze jest to wina sprzętu nie programu ani podłączenia. W każdym bądź razie zobaczyłem poprawny nr komendy i adresu na wyświetlaczu i jestem wielce zadowolony z tego powodu :D dzięki bardzo

Widzę twój program yokoon trochę różni się od tego w książce ale działa, być może błąd w książce ? jutro przeanalizuję czym się różni dzisiaj już jestem zbyt zmęczony.

piotrva napisał:
    A fusebity ustawione tak, aby obie Atmegi chodziły na 8MHz?

Raczej tak do obu atmeg jest przyłączony kwarc 8 MHz i jak napisałem w obu przestawiłem fuse bity po przez Avr Studio dzięki zmianie w opcjach uC z Int Rc Osc. 1 MHz (...)--> na Ext. Crystal/Resonator Medium Freq (...)

0
  • #5 19 Maj 2013 05:48
    yokoon
    Poziom 28  

U mnie działa na 100%.
    Czy sprawdzasz na oryginalnym pilocie z kodem RC-5 ?.
    Pytam dlatego, ponieważ pisałeś o wykonaniu własnego pilota.

Rozumiem, iż w odbiorniku masz zewnętrzny kwarc 8MHz.

Waitms ustawiłem na 200ms po to aby można było dokładniej odczytać kod.

Przed naciśnięciem kolejnego przycisku musisz odczekać aż pojawi się napis "Oczekiwanie ........ ".
    Jeżeli chcesz można zmniejszyć Waitms.

W książce nie ma błędu, po prostu inny kod.

0
  • #6 19 Maj 2013 10:12
    Tomas818
    Poziom 8  

Wstałem dziś i nie wiem czemu odbiornik działa o wiele lepiej, od razu odbiera sygnał (komenda 12, adres 0) natomiast przy innych komendach i adresach nie zawsze działa tak sprawnie zdarza się ze parę razy muszę wcisnąć przycisk.

Tak jest kwarc zewnętrzny 8 MHz. Sprawdzam na własnym nadajniku (gotowiec z książki)

Jeśli w książce nie ma błędu w programie odbiornika to nie wiem czemu nie działa.

0
  • #7 19 Maj 2013 12:25
    yokoon
    Poziom 28  

Nie masz pewności, iż pilot wykonany (nadawczy) jest w pełni sprawny, stabilny.

Sprawdź na oryginalnym pilocie fabrycznym np. od TV Philipsa.

Zasilania 5V obu urządzeń masz dobrze filtrowane ?.

0
  • #8 19 Maj 2013 14:10
    miszczo997
    Poziom 27  

Kolego yokoon przerobiłem Twój kod pod mege644pa, jednak nic nie odbieram.

Kod: Basic4GL

Odbiornik podłączony wg tego schematu https://obrazki.elektroda.pl/9980875900_1362138697.png i raczej działa, bo jak bawiłem się w c to wywoływał przerwnie na icp. Fusebity ustawione fabrycznie. Nie mam już pojęcia co może być nie tak.

0
  • #9 19 Maj 2013 14:58
    yokoon
    Poziom 28  

Po co to ?

Config Rc5 = Pind.2 , Timer = 2

0
  • #11 19 Maj 2013 18:33
    yokoon
    Poziom 28  

Nie rozumiem po co chcesz stosować mikrokontroler 64 Kbajty kiedy wystarczy np.Attiny 2313 2Kb.

0
  • #13 19 Maj 2013 20:44
    Tomas818
    Poziom 8  

yokoon napisał:
    Nie masz pewności, iż pilot wykonany (nadawczy) jest w pełni sprawny, stabilny.

Sprawdź na oryginalnym pilocie fabrycznym np. od TV Philipsa.

Zasilania 5V obu urządzeń masz dobrze filtrowane ?.

Masz racje nie mam pewności i to tez może być przyczyną.

Niestety nie posiadam żadnego pilota nadającego w standardzie Rc5.

Czy zasilanie jest dobrze filtrowane, tego to nie wiem. Do procesorów żadnych kondensatorów nie dawałem, do Tsop'a jest przyłączony kondensator 100uF tak jak w schemacie. A korzystam zasilania 5,1 V bezpośrednio od zasilacza Sony Ericsson (standard charger CST-13, model AA21990) w internecie o tym zasilaczu ciężko mi coś znaleźć.

1