Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kingston Data Traveller 111 32 - Format RAW, czy można odzyskać strukturę plików

LeniVietz 19 Maj 2013 00:21 2007 6
  • #1 19 Maj 2013 00:21
    LeniVietz
    Poziom 16  

Witam,

Na zajęciach przenosiliśmy pliki z użyciem pendrive'a znajomego (model w temacie). W pewnym momencie okazało się, że format plików to RAW. System plików przed awarią musiał być FAT32/NTFS/exFAT (kolega nie jest pewien).
    Uprzedzając pytania (przejrzałem kilkanaście tematów zanim napisałem) - pendrive nie jest podróbą i rzeczywiście ma pojemność nominalną.
    Eksplorator widzi pendrive jako RAW i pokazuje zerową pojemność.
    W zarządzaniu dyskami widać rozmiar partycji RAW jako 29,20 GB.

Nie próbowałem formatować, miałem nadzieję, że może się uda naprawić partycję/dobrać do struktury plików, a format może to utrudnić. Innymi słowy nie wiem, czy jest to możliwe.

Poza tym znajomy powiedział, że pendrive był parę dni temu czyszczony i nie wiem czy odzysk po formacie nie odzyska i plików, które zostały usunięte i plików, które były tuż przed awarią.

Najważniejsze jest odzyskanie danych w z jakąś hierarchiczną strukturą, a przynajmniej nazwami plików. Chyba, że da się przywrócić całą partycję do stanu sprzed awarii.
    Kwestią drugorzędną jest dalsze postępowanie z urządzeniem. Czy będzie się nadawać do użytku?

Próbowałem:
    - odzysku danych kilkoma programami, jeden ZADZIAŁAŁ! Niestety był to PhotoRec, który odzyskuje pliki bez nazw i bez struktury katalogów, efekt - ponad 300 folderów, w każdym po 500 plików o nazwach, że człowiek może najwyżej szukać po rozszerzeniu i po kolei sprawdzać, czy otwarty plik to ten szukany.
    - zmiany identyfikatora partycji spod linii komend programem MbrFix (niepowodzenie), poniżej szczegóły i efekty mojego eksperymentowania z MbrFix:

Code:
    T:\TEMP\System\HBCD>mbrfix /drive 3 driveinfo

Drive 3
    Cylinders = 3811
    Tracks (heads) per cylinder = 255
    Sectors per track = 63
    Bytes per sector = 512
    Disk size = 31346542080 (Bytes) = 29 (GB)

T:\TEMP\System\HBCD>mbrfix /drive 3 listpartitions
    # Boot Size (MB) Type
    1        692344  216  CP/M-86
    2        882117  157  Unknown
    3         75057  206  reserved for DRDOS/secured (FAT16, LBA)
    4       2058070   75  Unknown

T:\TEMP\System\HBCD>mbrfix /drive 3 readsignature
    DECC016D

T:\TEMP\System\HBCD>mbrfix /drive 3 /partition 4 setpartitiontype 7
    You are about to Set partition type,
    are you sure (Y/N)? y
    Partition 4, type before: 75 Unknown
    Partition 4, type after: 7 NTFS or HPFS
    Function failed. Error 19: Noťnik jest zabezpieczony przed zapisem.

Ciekawe jest to w powyższym, że MbrFix widzi 4 partycje, a nie jedną. Wątpię, by znajomy miał więcej niz jedną partycję na tym pendrivie.

Jeśli ktoś może doradzić jakiś program do odzysku, który sobie poradzi z w/w problemem lub przywróci partycję do stanu używalności będę wdzięczny.

0 6
  • #4 19 Maj 2013 23:43
    LeniVietz
    Poziom 16  

DMDE tak mi się spodobał, że wsparłem producentów inwestując w wersję Professional - pewnie jeszcze nieraz się przyda :) Sprawdził się wspaniale odzyskując pliki razem ze strukturą katalogów z kopii posektorowej.
    Na wszelki wypadek jeszcze nie zmieniałem nic na pendrivie, za parę dni spróbuję przywrócić go do stanu używalności więc nie zamykam jeszcze tematu.

Tymczasem - co mogło być przyczyną usterki?

0
  • #5 20 Maj 2013 07:20
    linuks
    Spec od komputerów

Mogło być przyczyną wyjęcie pena z usb w trakcie zapisu MFT. Trudno coś więcej powiedzieć.

0
  • #6 21 Maj 2013 20:13
    LeniVietz
    Poziom 16  

DMDE spisał się nieźle, za wyjątkiem kilku plików (dokumenty programu Word), które są uszkodzone. Te same pliki odzyskane wcześniej z użyciem PhotoRec działają dobrze.
    Znalazłem ten sam plik odzyskany oboma programami i porównałem:
    Kingston Data Traveller 111 32 - Format RAW, czy można odzyskać strukturę plików

Ponieważ wszystkie istotne pliki odzyskałem, spróbowałem jeszcze raz PhotoRec i plik też działa. Wykluczam więc pogorszenie stanu pendrive'a w trakcie odzysku (a przynajmniej sektorów, w których ten plik był). Czy można jakimiś parametrami poprawić jakość odzysku DMDE?

0
  • #7 24 Maj 2013 14:52
    Vollkow
    Poziom 11  

Nadal zależy ci na przywróceniu partycji na tym Pendrive. Jeżeli tak to spróbuj programem TestDisk to drugi program z PhotoRec

0