Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja oryginalnej zwrotnicy 2.5 drożnej w MA RX6

sybic 19 Maj 2013 08:05 1623 2
  • #1 19 Maj 2013 08:05
    sybic
    Poziom 10  

Mam kolumny Monitor Audio RX6, czuje że mają duży potencjał, ale też i jestem przekonany, że zwrotnica do nich została spartolona.
    Głównie chodzi o okolice 1 kHz, które jest kluczowe dla ludzkiego ucha, niejako tworzy pewną podstawę.
    Otóż ten 1 kHz jest bardzo przytłumiony porównując owa kolumnę z innymi zestawami.
    Wykres częstotliwości wykonanych przez jakieś testowe lab zdaje się to potwierdzać.

Pytanie, czy modyfikując zwrotnice można to jakoś skorygować?
    +2 dB dla 1 kHz i jestem uszczęśliwiony :)

Do kolumn nie zaglądałem (na razie daleki jestem od tego) ale ze zdjęć z zewnętrznych serwisów wiem, że zwrotnica wygląda tak :

przy odrobinie samozaparcia mógłbym zwrotnice wyciągnąć i dokładnie przeanalizować, ale czy jest ktoś kto by mi dalej pomógł?
    Czy w ogóle warto sobie tym głowy zawracać czy odpuścić?

• #2 20 Maj 2013 09:46
    Arkadyo
    Poziom 29  

Bez obrazy ale kompletnie nie masz pojęcia o czym piszesz. Kompletnie nie masz... i daj sobie spokój z jakimikolwiek przeróbkami. Okolice 1khz nie są przytłumione tylko wyeksponowane są niższe częstotliwości - po to własnie buduje się 2,5 drożny zestaw. Pozwala on lepiej zrekompensować spadek skuteczności kolumny na niskich częstotliwościach i przez to mamy "więcej basu". Może to sprawiać wrażenie wycofania średnicy bo ale to właśnie 2,5 way ma równiejszą char-kę w dół na dłuższym odcinku częstotliwości w stosunku do 2 way. Przeróbka jak piszesz podważyłaby sam sens budowania 2,5 way. Pomijam tu fakt posiadania umiejętności i sytemu pomiarowego do takiego czegoś a od tego trzebaby zacząć.
    Zostaw jak jest a jak Ci nie pasuje to poszukaj innych kolumn - być może zwykłe 2 way bardziej Cie zadowoli chociaż osobiście uważam, że będzie Ci brakować znowu basu.
    Może pomyśl nad zakupem 3 way :)

• #3 20 Maj 2013 16:23
    398216
    Usunięty  

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson