Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar natężenia oświetlenia

28 Lut 2005 11:50 2072 4
 • Poziom 19  
  Musze zrobic projekt urządzenia mierzącego natężenie oświetlenia w zakresie 0 do 100 lux.Urządzenie ma porównywać wartość między dwoma czujnikami a różnicę przetwarzac na napięcie 0 - 10 V.Myśle o zastosowaniu fotodiód. Może macie jakieś pomysły/ schematy a moze istnieje jakiś scalak realizujący taką funkcję ?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 18  
  Mysle ze element o liniowej ch-ce bedzie lepszy. Wtedy wystarczy 1 lub 2 op-amp'y i latwiej to wszystko bedzi epoliczyc.
 • Poziom 19  
  Witam,

  w luksomierzach uzywa sie wlasnie fotodiod lub fotoogniw (róznica jest subtelna, z punktu widzenia elektrycznego jest to złącze p-n). Aby uzyskac liniowosc wskazan pracują one 'na zwarcie', tzn ich rezystancja obciazenia jest równa zero. W praktyce wygląda to tak, że np. A diody podawane jest n '-' wamacniacza operacyjnego (WO), a K diody na '+' WO. Dodatkowo '+' WO podłączony jest do masy układu, a w ujemnym sprzężeniu zwrotnym siedzi R (pomiedzy '-' a wyjsciem WO).

  Nap. wyjsciowe Uwyj = - k* R, gdzie k jest czułością diody (trudną do okreslenia, dla uzywanych kiedys przeze mnie bylo to ok 3 nA/lx.

  Do tego dochodzi potencjometr do zerowania. WO mus miec b. male prądy polaryzacyjne (wejscowe).

  Inną kwestią jest tzw. korekcja spektralna, dostosowująca czulosc spektralna fotodiody do czulosci oka ludzkiego V(λ), tzn do zakresu 380-780 nm, z maksimum czulosci ok. 555 nm (światlo żólto-zielone). W warunkach amatorskich jest to niemożliwe do zrobienia, z b. duzym przyblizeniem wystarczy zielona szybka. Chodzi o to, ze dioda widzi az do bliskiej podczerwieni.

  To tyle w skrocie.

  Dalszą czesc ukladu mozna zrobic na wzm. operacyjnych.

  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Oto schemat układu:
  Jako fotodiody wybrałem te wymienione w powyższym poście.
  Prąd fotodiod jest przetwarzany na napiecia (0-10 V), które następnie są od siebie odejmowane za pomocą układu odejmującego na wzmacniaczu operacyjnym.
  Ponieważ ma być to układ dość precyzyjny pozostaje mi teraz dobrać odpowiednie Opampy.Co byście zastosowali ? Układ ma być zasilny napięciem +/- 12V (+/- 0,5 V) i odporny na zmiany temp.