Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napięcia - pytanie

high voltage science 19 Maj 2013 12:06 2877 12
  • #1 19 Maj 2013 12:06
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Buduje generator WN i mam pytanie, a mianowicie czy mógłbym nawinąć trafo z rdzeniem otwartym i jako przerywacz zastosować przekaźnik ? Jaki to będzie miało efekt ?

Pozdrawiam :D Generator wysokiego napięcia - pytanie

0 12
  • Relpol
  • #3 19 Maj 2013 13:02
    high voltage science
    Poziom 9  

Wiem, ale przecież można równolegle do styków podłączyć kondensator, który stłumi iskrę. Ten sposób wykorzystuje się w aucie i w cewce Ruhmkorffa.

0
  • Relpol
  • #4 19 Maj 2013 21:49
    kaka0204
    Poziom 28  

Zamiast przekaźnika daj tranzystor (najlepiej MOSFET). Styki przekaźnika mogą się z czasem wypalić. Poza tym, według mnie lepszym rozwiązaniem byłby ZVS.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 20 Maj 2013 17:11
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Przecież mówie że można stłumić iskrę kondensatorem !!!
    Pozdrawaim

0
  • #6 20 Maj 2013 22:23
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Przecież mówie że można stłumić iskrę kondensatorem !!!

Nie tyle można, co trzeba, za prostotę płaci się kompromisem - iskrę po stronie wtórnej też osłabia, po co pytasz jak wszystko wiesz.
    Cytat:
    Ten sposób wykorzystuje się w aucie...
    Przerywacz został wyparty przez układy tranzystorowe więcej niż 20 lat temu, nawet w naszej krajowej zacofanej motoryzacji, która wtedy jeszcze istniała.

0
  • #7 20 Maj 2013 22:41
    kaka0204
    Poziom 28  

Po co kombinujesz? Zrób ZVS-a, a efekt będzie dużo razy lepszy, niż z tego twojego cuda :)

0
  • #8 21 Maj 2013 14:29
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Kaka0204 twoja porada też nie jest lepsza :( układy ZVS są "wybredne" i mogą niedziałać, a ja potrzebuję czegoś NIEZAWODNEGO.

Pozdrawiam : D

0
  • #9 21 Maj 2013 14:34
    kaka0204
    Poziom 28  

high voltage science napisał:
    Kaka0204 twoja porada też nie jest lepsza :( układy ZVS są "wybredne" i mogą niedziałać, a ja potrzebuję czegoś NIEZAWODNEGO.

Nie wiem skąd masz taką informację, że mogą nie działać? Robiłem go kilka razy i za każdym działał od pierwszego kopa. Prawidłowo zmontowany układ musi działać.

0
  • #10 22 Maj 2013 17:15
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Wpadła mi do głowy pewna myśl, a mianowicie czy niemożna by zrobić generator HV używając samego przekaźnika (nie do inicjowania łuków) ?

0
  • #11 22 Maj 2013 18:29
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wpadła mi do głowy pewna myśl, a mianowicie czy niemożna by zrobić generator HV używając samego przekaźnika (nie do inicjowania łuków) ?

Uparłeś się na ten przekaźnik, przyznam że zrobiłem kiedyś generator WN taki jak opisałeś w pierwszym poście, fakt że działał, ale ale później robiłem tranzystorowe i działały lepiej, dlatego nie polecam przekaźnika.

Sam przekaźnik ma ograniczenia, niewielką szybkość rozwierania styków, przy pracy jako generator maksymalna odległość styków też nie będzie duża i to ogranicza możliwości generatora, bez transformatora nie będzie więcej niż kilkaset V. Szybkość narastania i napięcie musisz ograniczyć kondensatorem, tak żeby nie zapalał się łuk na stykach, bo oprócz tego że łuk wypali styki, to zmniejszy napięcie wyjściowe, jak kondensator będzie za duży to za bardzo zmniejszy napięcie więc trzeba go dobrać.

0
  • #12 23 Maj 2013 13:27
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Wiem że się uparłem na ten przekaźnik, ale mam tego powód - wolę nie mówić jaki bo jest on naprawdę poważny. :( Chcę zrobić coś z przekaźnika, ponieważ (jak sam mówiłeś) działa przyzwoicie, a iskrę można stłumić kondziołkiem ( JEST !!! WRESZCIE KTOŚ ZAUWAŻYŁ KONDENSATOR NA SCHEMACIE !!!). A i jeszcze jedno; czy mógłbym podłączyć do tego trafo z rdzeniem otwartym? (cewka zapłonowa to też takie trafo, tylko zastanawiam się nad samoróbką). Czy kondensator można dobrać eksperymentalnie? Jaki był efekt twojego GWN?

Pozdrawiam i z góry dziękuję. :D

0
  • #13 06 Cze 2013 14:28
    high voltage science
    Poziom 9  

Witam

Zbudowałem już generator z dwóch otwartych trafek domowej roboty. Napięcie mierze poprzez długość iskry- 1mm=1kV. Największa iskra miała 2cm ,ale chwilowo bo coś się "zrobiło" we wtórnym obu traf i nagle spadło do 1 cm. Mam nadzieje że nie przebicie :P Wiecie ile musiałem nawijać te trafa, mało tego to moje pierwsze samoróbki z traf , które działają !!!

Pozdrawiam i zamykam temat :D
    DZIĘKI WSZYSTKIM ZA POMOC !!!

0