Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar przepływu wody - niekontrolowany wyciek w instalacji

19 Maj 2013 13:03 2604 5
  • Poziom 13  
    Witam.

W zakładzie w którym pracuje chcemy zabezpieczyć się przed niekontrolowanym wyciekiem wody. Pomysł jest taki aby zamontować jakiś przepływomierz wody z możliwością programowania. Trochę szukałem i nie znalazłem modelu z możliwością aktywacji wyjścia przekaźnikowgo które załączyło by się po przekroczeniu ustawionej ilości wody pobranej w ciągu godziny. Może któryś z kolegów spotkał się z takim problemem. Rura zasilająca z tego co wiem to DN100.

Pozdrawiam i z góry dzięki za jakiekolwiek sugestie.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Istnieją przepływomierze z wyjściami impulsowymi (odpowiednie impulsowanie w stosunku do przepływu). Można coś takiego zastosować z jakimś niedrogim przekaźnikiem programowalnym. Na wejście przekaźnika można podawać ilość impulsów z przepływomierza, jakąś małą aplikację w środku, która uaktywniała by wyjście (alarm) po przekroczeniu. Przekaźników programowalnych można szukać u Moellera (seria Easy).
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    lefik napisał:
    Witam.

W zakładzie w którym pracuje chcemy zabezpieczyć się przed niekontrolowanym wyciekiem wody. Pomysł jest taki aby zamontować jakiś przepływomierz wody z możliwością programowania. Trochę szukałem i nie znalazłem modelu z możliwością aktywacji wyjścia przekaźnikowgo które załączyło by się po przekroczeniu ustawionej ilości wody pobranej w ciągu godziny. Może któryś z kolegów spotkał się z takim problemem. Rura zasilająca z tego co wiem to DN100.

Pozdrawiam i z góry dzięki za jakiekolwiek sugestie.

Ma być tanio czy budżet przeznaczony jest dość spory?? Bo to ważne przy wyborze opcji. Drogo to sterownik np LOGO i jakiś przepływowmierz za xxxx złotych ,a tanio np. przepływomierz taki jak w instalacji wody pitnej kontaktron(bypass z takim przepływomierzem) i elektronika która to obrabia może być jakiś scalak lub mikrokontroler.
  • Spec od Falowników
    janeczekkk napisał:
    Istnieją przepływomierze z wyjściami impulsowymi (odpowiednie impulsowanie w stosunku do przepływu). Można coś takiego zastosować z jakimś niedrogim przekaźnikiem programowalnym. Na wejście przekaźnika można podawać ilość impulsów z przepływomierza, jakąś małą aplikację w środku, która uaktywniała by wyjście (alarm) po przekroczeniu. Przekaźników programowalnych można szukać u Moellera (seria Easy).

Dokładnie takie rozwiązanie kiedyś zastosowałem. Był tam jakiś licznik pozwalający na dosyć duży przepływ chwilowy (napełnianie zbiornika), ale po przekroczeniu pewniej liczby impulsów, odpowiadającej powiedzmy 1000litrów) urządzenie zgłaszało alarm. Jeśli ta objętość nie była przekroczona, to co godzinę licznik był kasowany i w następnym przedziale czasowym można było znowu pobrać 1000 litrów. Rozwiązanie prote, łatwe w modyfikacji i parametryzacji, a istnieją też sterowniki tańsze od Logo i Easy - np. SG2.
  • Poziom 13  
    Dzięki panowie za podpowiedź. Czyli rozumiem, że raczej kierowac się w kierunku przepływomierz + logo i odpuścic sobie szukania przepływomierza z taką funkcją.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Ja do opryskiwacza zastosowałem zwykły wodomierz z dodanym kontaktronem i magnesem : http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/292100-przeplywomierz-w-opryskiwaczu/ dziś w wykonanym kolejnym wykorzystuję magnes z sprzęgła wodomierza, ja odczytuję przepływ w zakresie 0-10 l/min (więcej pewnie też można ale nie mam takiej potrzeby.

Zapewne można wykonać układ który po przekroczeniu danego progu zamknie dopływ lub powiadomi o przekroczeniu.