Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gericom Hummer - Wymiana procesora i ramu.

galante 21 Lis 2013 04:02 4944 43
 • #31
  kosmosek15
  Poziom 7  
  Właśnie poczytałem porównania Northwooda z Prescottem. Prescott miał ponoć większy cache żeby wyrównać spadek wydajności przez dłuższy pipeline. W zamierzeniu Prescott był bardziej rozwojowy, ale problemy z ciepłem zatrzymały go poniżej 4GHz, (3.4 na 478), a był co najwyżej porównywalny z Northwoodem przy tych samych herzach i chyba cieplejszy. Niemniej w wersjach desktop ostatnie Prescotty na 478 miały SSE3 (single instruction multiple data) oraz HT (wirtualna dwurdzeniowość). W dzisiejszych czasach te technologie mogą dawać większą różnicę.

  Z drugiej strony mobilny Northwood, jak z ebaya u kolegi wyżej, wspiera te technologie. Z trzeciej strony, jest jeszcze Prescott Extreme Edition, który był bardzo drogi, ale chyba na socket 478 nie miał sobie równych w 2004. Od strony wydajności dziś, po prawie 10 latach, co lepsze? Mobilny Northwood, mobilny Prescott czy Prescott w wersji Extreme?
 • #33
  dt1
  Moderator - Komputery Serwis
  Za 50 + nieznany koszt wysyłki to bardzo wysoka cena. Te procesory nie są warte więcej niż 20-25zł aktualnie. Trzeba też założyć najgorszy scenariusz, że procesor może nie zadziałać na tej płycie (chociaż nie widzę jakiegoś oczywistego powodu, dla którego by się tak miało stać).

  Moim zdaniem lepiej szukać cierpliwie niż kupić pierwszy z brzegu za dość wygórowaną cenę.
 • #35
  dt1
  Moderator - Komputery Serwis
  Ten procesor ma HT. Chipsety 845GE/GV obsługują HT, więc jest spora szansa że zadziała, ale głowy sobie uciąć nie dam.
 • #36
  iorum
  Poziom 14  
  A jak mogę jeszcze upewnić się, że moja płyta obsłuży ten HT?
  Czy zatem mogą być SL 726 z HT i bez HT?

  Czytałem, że to HT włącza/wyłącza się w biosie, zatem jest tam możliwość sprawdzenia obsługi tego HT?
 • #37
  dt1
  Moderator - Komputery Serwis
  Jedyny sposób upewnienia się, że procesor zadziała jest podłączenie go do płyty. Jakakolwiek dokumentacja od tego laptopa jest nieosiągalna (lub bardzo ciężko ją znaleźć - bo chwilę szukałem).

  Według intela SL726 to procesor z HT: http://ark.intel.com/search?q=sl726 - wersji bez HT nie ma. HT można włączyć lub wyłączyć w BIOSie, ale jeśli BIOS czy chipset nie obsługują procesora to nic nie da. Poza tym w BIOSie laptopa najczęściej takiej opcji nie ma.
 • #38
  iorum
  Poziom 14  
  Niestety dziś przeszedłem giełdę komputerową w Warszawie i nie znalazłem tego procesora aby go go wypożyczyć na sprawdzenie. Pozostanie chyba ryzykowne kupienie albo cierpliwe szukanie w Warszawie.
 • #39
  kosmosek15
  Poziom 7  
  A ja jestem ciekaw czy ten mobilny procesor na 100% nie zadziała w desktopie. I czemu, jeśli tak. Według danych z wikipedii czy katalogu różni się przede wszystkim (jedynie?) poborem mocy, więc byłby bardzo fajnym rozwiązaniem do starego komputera.
 • #40
  dt1
  Moderator - Komputery Serwis
  Jeśli regulator napięcia procesora na płycie ma zakres, w którym się ten procesor mieści i BIOS płyty taki procesor obsłuży to pewnie powinien zadziałać. Ogólnie przeszukując fora ludzie piszą, że P4M działa w płytach desktopowych, ale działa domyślnie z niższym mnożnikiem (większość pisze, że trzeba go jeszcze przetaktować, aby uzyskać jakąś względną prędkość).
 • #41
  iorum
  Poziom 14  
  Powiedz mi jeszcze proszę czy eksperymenty z procesorem P4 M włożonymi w płytę laptopa nieobsługującą takich procesorów nie spowoduje uszkodzenia płyty albo procesora?
  Czy jedynym objawem będzie nie odpalenie laptopa?
 • #42
  dt1
  Moderator - Komputery Serwis
  Włożenie procesora ze zgodną "pinologią" ale nieobsługiwanego przez BIOS spowoduje najbardziej prawdopodobnie tylko brak startu komputera.
 • #43
  iorum
  Poziom 14  
  dt1 - dziękuję - pełny sukces. Zakupiłem Intel Pentium 4 3.06 za 36 złotych z wysyłką więc chyba cena OK.
  Ale najważniejsze, że procesor hula w moim wysłużonym Gericomie. Poprawa w szybkości pracy laptopa widoczna.
  Mobil Intel Pentium 4 CPU 3.06 GHz Northwood Seria D1 Częstotliwość taktowania z Everesta ok 2500 MHz (oryginalna 3066) FSB ok 110
  Teraz pozostaje dobrać lepszą pamięć. Mam: DIMM1: Samsung 512 MB PC2700 DDR SDRAM.
  Chciałbym 1GB. Ta http://allegro.pl/pamiec-samsung-ddr-333mhz-pc2700-1gb-i3754781571.html by mi pasowała, bo odbiór w moim miejscu zamieszkania, tylko wątpliwość czy obsługuje chipseta Intela.
  Właściciel aukcji bez przekonania ale sugeruje, że raczej powinien obsługiwać Intela.
 • #44
  dt1
  Moderator - Komputery Serwis
  Podejdź z laptopem do sprzedawcy i przetestujcie na miejscu - powinien się na to zgodzić, a taki test rozwieje wszelkie wątpliwości :)