Tak się składa, że większość z nas ma węża w kieszeni i każda kwota jaka uszczuplałaby nasz portfel jest traktowana jako zło. Szukają więc możliwości zdobycia fixa za darmo przeszukując różne strony i „łykając” często fixy celowo „popsute”. Kto takie fixy publikuje? W zdecydowanej większości robią to dystrybutorzy fixów, którzy w ten sposób chcą zniechęcić ludzi do ich ściągania i instalowania, bo to psuje ich dochody. Informacja taka, że dany fix jest zły pojawia się podczas publikacji rezultatów wgrywania na różnych forach. Zauważmy, że często osoba wgrywająca fixa nawet nie wie pod jaką wersję firmware jest on przygotowany. Potem po wgraniu pisze, że niestety ale fix jest zły. To nie fix tylko brak wiedzy spowodował taki skutek, że drukarka zostaje zablokowana. Nie wszyscy bowiem wiedzą o podstawowej zasadzie, że dany fix jest pod konkretny model i wersję firmware oraz, że wersja oryginalna firmware jak jest w drukarce nie może być wyższa od wersji fixa. Ludzie dla zaoszczędzenia dość małej kwoty ryzykują utratę sprawności działania przez drukarkę, tracą potem wiele czasu i nerwów, angażują innych w ratowaniu tego, co sami naknocili. No cóż – jak mówi reklama „Biedronki” – „My Polacy tak mamy”.
Co do rosyjskich korzeni generatorów to muszę stwierdzić, że to z tej strony można się spodziewać bezpłatnych nowinek. Cztery podstawowe generatory FixGen V1.1, Fixgen final, FixMaker compl., oraz fixgenonline V5.0 stanowią zbiór niezbędnych wersji fixów, które stosują z powodzeniem nasze “serwisy”. Oczywiście trzeba poznać sposób ich działania, aby móc korzystać z nich. Pierwsze trzy są całkowicie bezpłatne, czwarty w części jest tylko bezpłatny (ML-2165/Scx-3400).
O tym, że to Rosjanie wiodą prym w tej dziedzinie świadczy najlepiej fakt, że wszystkie Dostepne wersje tzw. oryginalnych firmware mają kod początkowy V1.00… – dla Rosji, (dla Polski jest V1.20…) Dlatego nieprawdą jest, że zawsze można wrócić do oryginalnego firmware i nie stracić uprawnień gwarancyjnych. Każdy serwis stwierdzi bez problemu, że było wgrywane oprogramowanie zmodyfikowane. Tak więc jasno trzeba stwierdzić, że wgrywając fixa tracimy uprawnienia gwarancyjne. Większość modeli ML-1660/1665, ML-1860/1865 zostało z powodzeniem zmodyfikowane dzięki rosyjskiej stronie z generatorem online pana Mo-skina. Było to tak nie na rękę pewnym osobom, że doprowadziły do zlikwidowania tej strony. Z przyczyn wiadomych – utrata zysków.
Zresztą zdecydowana większość uczestników tego forum to ludzie szukający dla swojej drukarki bezpłatnego fixa. Płacą za drukarkę 200-400zł, a potem stwierdzają, że koszt kartridża do nich jest równy kosztowi samej drukarki. I zaczyna się poszukiwanie fixa aby obniżyć koszt eksploatacji. Zamiast od razu wybrać drukarkę HP LJ P1102 lub Canon LBP-6000/6020, do których kartridż kosztuje 45zł. Ale ludzie do takich wniosków dochodzą dopiero jak zużyją toner startowy i szukają ceny nowego. Niewielu przy zakupie kieruje się kosztami późniejszej eksploatacji. Dla większości podstawowe znaczenie to cena samej drukarki, która celowo jest tak obniżana, aby skusić nabywcę. Nowsze modele Samsunga (ML-2165) posiadają zmodyfikowany mechanizm pobierania papieru – moim zdaniem znacznie gorszy od poprzednika (ML-1660/1860). Drukarka jest lżejsza, ale kosztem jakości i trwałości.
O tym przeciętny użytkownik nie wie. Cieszy się z ładnego kształtu, starannego wykonania korpusu, ale nie zdaje sobie sprawy, że im nowszy model tym gorszy od swych poprzedników. A kłopotów z nim więcej, bo nowsze fixy są przywiązane albo do nr seryjnego albo do nr Crum. Wszystko po to, aby skorzystać z nich mogła tylko jedna osoba do jednego urządzenia.