Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kominek - Podłączenie kominka z płaszczem wodnym z kotłownią gazową w inny sposó

elmo25 20 Maj 2013 08:13 4785 12
  • #1 20 Maj 2013 08:13
    elmo25
    Poziom 10  

Witam,
    Mam pytanie do Was dotyczące podłączenia kominka z płaszczem wodnym z kotłownią gazową.
    Dokładnie chodzi mi o to czy można i czy jest sens podłączyć kotłownię z kominkiem, które znajdują się na dolnej kondygnacji domku prowadząc rurki od kominka do kotłowni w podłodze na wyższej kondygnacji.
    Sprawa wygląda tak, że mieszkamy w domku w którym parter jest już wykończony natomiast poddasze będzie lada chwila wykańczane (wylewki, gładzie płytki itp)
    W chwili obecnej można jeszcze cokolwiek w kwestii dodatkowych rurek (kominek-kotłownia) dołożyć, a po wylewkach już nie bardzo...

Czy opisany sposób podłączenia ma jakiś sens?
    Proszę o Wasze opinie w tej kwestii.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

0 12
  • #2 20 Maj 2013 18:11
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam. Jest w tym sens bo zakryje się główne zasilające rury pod wylewką. Najlepiej narysuj jak Ty to widzisz i czy kominek może pracować w systemie zamkniętym C.O, bo to dość ważna kwestja jeśli chodzi o rozprowadzenia rur itd.

0
  • #3 20 Maj 2013 22:28
    maruda2
    Poziom 12  

Nie ma sensu ze względu na połączenia rur

0
  • #4 21 Maj 2013 09:25
    elmo25
    Poziom 10  

Obecnie ogrzewanie pracuje w systemie zamkniętym. Jak wiadomo kominek musi pracować w systemie otwartym. Więc chyba trzeba zamontować wymiennik (pewnie płytowy).
    Co do rozrysowania instalacji to nie mam pojęcia co w niej powinno się znajdować i w jakiej kolejności.

Na tą chwilę chciałem się Was poradzić czy takie rozwiązanie przeprowadzenia rur przez wyższą kondygnację wchodzi w grę czy jest wykluczone ze względu na jakieś względy konstrukcyjne (może nawet w jakimś stopniu grawitacyjne) lub jeszcze inne.

Kolega "maruda2" sugeruje że nie ma sensu - możesz rozwinąć trochę więcej swoją myśl ? O jakie połączenia chodzi ?
    Tak jak napisałem wyżej to napewno trzeba zastosować wymiennik i bufor w którym będzie gromadzone ciepło, dopiero z niego dawać ciepło na grzejniki.
    Tak to sobie wyobrażam.

Pozdrawiam i proszę o dalsze opinie

0
  • #5 21 Maj 2013 17:03
    maruda2
    Poziom 12  

Na górze jest przyklejony temat o podłączaniu kominka, polecam.

A mnie chodziło o to, że rury prowadzące gorącą wodę z kominka do wymiennika powinny być stalowe, a takowe mają połączenia, najczęściej skręcane. Chowanie ich pod podłogą to proszenie się o kłopoty.

0
  • #6 21 Maj 2013 19:28
    W0jtek92
    Poziom 36  

Czy ja wiem czy kłopoty? Ja nie jedną miedzianą lub stalową rurę z kominka puściłem w posadzce i piance izolacyjnej, no i nic się z tym jakoś nie dzieje. Na domkach nie zawsze idzie wlecieć rurami do kotłowni po ścianach, a wierzchem to raczej odpada:/. Co do odpowiedzi na temat postu to niektóre kominki można montować w układach zamkniętych C.O ale muszą być dopuszczone do tego przez producenta. Narysuj tylko rzut kominka, pięter i kotłowni gdzie mają iść rury wraz z odległościami, wtedy narysuje Ci jak ja bym to technicznie widział wraz z wymiennikiem ciepła.

0
  • #7 21 Maj 2013 22:24
    elmo25
    Poziom 10  

Właśnie ja chciałem położyć twardą miedz łączoną miękkim lutem. Średnica rurki to fi 28.
    Co do schematu to naszkicuję coś jutro i podeślę.

Pozdrawiam
    Marcin

Kominek - Podłączenie kominka z płaszczem wodnym z kotłownią gazową w inny sposó

Tak jak napisałem wczoraj namazałem :-) schemat poddasza (z góry przepraszam że taki odręczny, ale chyba w miarę czytelny) z zaznaczonymi pomieszczeniami kotłowni i kominka znajdującymi się na parterze (zaznaczone przerywanymi liniami).
    Jeżeli chodzi o doprowadzenie zimnej wody do kominka to będzie szła tą samą drogą co rurki fi28, zrzut wody w razie ewentualnej awarii/zagotowania wody będzie wyprowadzone do małej piwniczki pod kuchnią, która graniczy z salonem gdzie stoi kominek (otwór już jest wraz z rurą doprowadzającą powietrze z zewnątrz)
    Wysokość pomieszczeń na parterze to 2,54m natomiast wysokość poddasza trochę mniej bo 2,5m :-)
    Wszystkie załamania poziome rurki na rysunku planuję zrobić pod kątem 45st, jedynie załamania przez strop będą pod kątem 90st.

Bufor ciepła będzie postawiony w kotłowni.
    Wymiennik chyba trzeba będzie zamontować gdzieś przy samym kominku.
    Nie wiem gdzie powinienem i na jakiej wysokości zamontować naczynie przelewowe czy jak ono tam się nazywa fachowo:-) oraz naczynie wzbiorcze.
    Pewnie jakieś odpowietrzenie też by się przydało, ale jeszcze nie wiem gdzie je założyć.

Chyba wszystko opisałem, pewnie nie ma wielkiego znaczenia jaki jest kocioł ale na wszelki wypadek zamontowany jest naścienny Immergas z oddzielnym zasobnikiem c.w.u. INOX

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem i ewentualną pomoc.

Pozdrawiam
    Marcin

0
  • Pomocny post
    #8 23 Maj 2013 18:50
    W0jtek92
    Poziom 36  

Dodano po 5 [minuty]:

Zielona rura to dopuszczanie wody do obiegu kominka, naczynie wzbiorcze powinno zajmować 5-7% zładu wody całej instalacji, w Twoim przypadku kominka i rur. więc myślę że najmniejsze dostępne naczynko będzie odpowiednie dla Twojego kominka. Przekroje rur to wiadomo iż ma to być fi 28, tak samo tyczy się to średnicy zasilenia i powrotu rur do naczynia. jeśli w podłodze zrobisz rurami minimalny wznios w kierunku kotła gazowego to nie będą potrzebne Ci odpowietrzniki automatyczne bo powietrze wyjdzie przez kocioł gazowy. Wymienniki musisz dobrać patrząc na zapotrzebowanie mocy jaką ma kominek i instalacja. Co do sterowania pompami to wystarczy zwykły programator pompy C.O i podpięcie pod niego obu pomp układu C.O.

0
  • #9 23 Maj 2013 22:49
    elmo25
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź,
    Międzyczasie przygotowałem sobie już miejsca gdzie schowam rurki w podłodze (wycięte rowki w styropianie).
    Mam jeszcze jedno pytanie i wątpliwość, a mianowicie na zamieszczonym przez Ciebie schemacie kocioł gazowy znajduje się na piętrze, natomiast w moim przypadku jest na parterze (kotłownia). Również w kotłowni planuję postawić bufor ciepła.
    Czy w związku z tym nie będzie problemów, że ciepła woda za wymiennikiem będzie musiała popłynąć rurkami do góry na piętro, ok 10 m w pozionie, a następnie do dołu do kotłowni do bufora?
    Oczywiście w tej sytuacji będę musiał założyć odpowietrzenie układu (czy mogę zastosować jakiś dowolny odpowietrznik automatyczny czy może jakiś konkretny do tego rozwiązania?)

Raz jeszcze dziękuję za dotychczasowe wskazówki.

Pozdrawiam
    Marcin

P.S.
    Mój rysunek zamieszczony wcześniej to rzut z góry i pewnie to wprowadziło Cię w błąd z tym kotłem gazowym na górze.
    Przepraszam

0
  • Pomocny post
    #10 24 Maj 2013 05:33
    W0jtek92
    Poziom 36  

Możesz zastosować dowolne odpowietrzniki automatyczny, ja preferuje te lepsze z firmy giacomini. Pamiętaj by odpowietrzniki były za równo na rurze zasilenia i powrotu w najwyższym punkcie instalacji. A to że woda z kominka pójdzie w górę a potem w dół nie stanowi dla pompy problemu;)

0
  • #11 24 Maj 2013 07:27
    elmo25
    Poziom 10  

Wielkie Podziękowania za pomoc.
    Teraz już z większym spokojem mogę zabierać się za lutowanie rurek.

Przepraszam jeszcze za ciągłe dopytywanie, ale jak to mówią lepiej wcześniej zapytać i zrobić niż potem kombinować jakąś prowizorkę na szybko.

1. Czy doprowadzenie zimnej wody do uzupełnienia układu kominka mogę poprowadzić z rurki PEX a dopiero ostatni odcinek doprowadzający do kominka dać z miedzi (mam tu na myśli odcinek pionowy przejścia przez strop i podłączenia do układu kominka)?
    2. Może to głupie pytanie, ale czy wymiennik podłączyć tak jak na rysunku czy w "przeciwprądzie" bo wiem że różnie się podłącza ale nie wiem w jakich przypadkach.
    3. Oczywiście muszę doprowadzić zasilanie do zasilania pomp, może być jedno wspólne czy lepiej dać dwa oddzielne ?
    4. Może ułożyć jeszcze jakiś wolny peszel ze sznurkiem tak na wszelki wypadek?
    5. Ewentualnie co jeszcze ułożyć wraz z rurkami i kablem zasilającym?

Pozdrawiam
    Marcin

0
  • #12 24 Maj 2013 18:19
    W0jtek92
    Poziom 36  

1.może być to rura pex
    2.przeciwprądowo jest lepiej, ale tak jak narysowałem nie jest źle i też się stosuje:)
    3.może być 1 wspólne (najlepiej programator pompy)
    4.nie ma to sensu bo rury raczej nie przepchniesz w razie coś, lecz kabel owszem.
    5.na moje oko to dobrze by przeprowadzić jakieś dwa 3 żyłowe kabelki od kotłowni aż do kominka w przypadku modernizacji automatyki na przyszłość.

0
  • #13 24 Maj 2013 22:46
    elmo25
    Poziom 10  

Raz jeszcze dziękuję za pomoc i cenne wskazówki.
    Pozdrawiam
    Marcin

0