Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell SP 2208WFP - Migotanie, szumy i taniec pikseli na połowie monitora

20 Maj 2013 12:05 2961 6
  • Poziom 9  
    Problem (poza migotaniem) występuje na lewej połowie monitora. Zaraz po włączeniu monitor zaczyna migać i gaśnie - wygląda na problem ze świetlówką, z tym, że po zgaśnięciu nie widać w ogóle obrazu, a powinien być słabo widoczny, Dlatego wykluczyłbym ich winę. Po kilkukrotnym włączeniu monitora obraz już nie gaśnie, zaczyna słabiej migotać, a na lewej stronie pojawiają się szumy, rozmycie obrazu i skaczące piksele. Po kilkunastu minutach monitor rozgrzewa się na tyle, że obraz wraca do normalności, ale widzę że co jakiś czas na chwilę znów wracają piksele.

Print screen nie wykazał artefaktów, więc to nie wina grafiki, czy systemu. Odłączenie kabla VGA nie przerywa "pokazu" na obrazie kontrolnym. Po ustabilizowaniu obrazu poruszanie wtyczką zasilającą nie powoduje zmian w wyświetlaniu.
    Ktoś domyśla się z czym jest problem na podstawie filmiku i czy naprawa jest skomplikowana (kondensatory?)?
    Dodam, że od kliku tygodni słyszę lekkie bzyczenie od strony monitora. Kiedy padały świetlówki w laptopie słychać było aż skwierczenie, a tutaj trzeba się wsłuchiwać.

PS. Chciałem dodać film, albo link do YT, ale nie mogę, więc musiałem skorzystać z załączników, ale wpisując tytuł tematu w wyszukiwarce YT możecie zobaczyć w czym rzecz bez ściągania.
  • Poziom 9  
    Rozebrałem monitor, myślałem, że znajdę rozlane kondensatory, ale wygląda, że wszystko w porządku. Zrobiłem dla pewności zdjęcia (w tym jedno zbliżenie najbardziej podejrzanego -po środku, ale dla laika i tak wygląda na sprawny). Czy ktoś jest w stanie postawić tezę, co się psuje? Po całym dniu róg matrycy zaczął czernieć a temperatura matrycy w tym miejscu parzyła palce. Rano oczywiście po czarnym rogu nie było śladu. To rzeczywiście może być świetlówka, skoro objawy są takie dziwne?

Dell SP 2208WFP - Migotanie, szumy i taniec pikseli na połowie monitora Dell SP 2208WFP - Migotanie, szumy i taniec pikseli na połowie monitora Dell SP 2208WFP - Migotanie, szumy i taniec pikseli na połowie monitora Dell SP 2208WFP - Migotanie, szumy i taniec pikseli na połowie monitora Dell SP 2208WFP - Migotanie, szumy i taniec pikseli na połowie monitora

Chyba już wiem - jeden z kabelków do świetlówki jest przepalony i swobodnie można go wyciągnąć. Ale rynienka jest połączona z obudową i na pierwszy rzut oka strasznie ciężko będzie to wymienić. Matryca to Samsung ltm220m1-l01. Oddać do naprawy, czy bardziej opłaca się kupić nową matrycę, ew. drugi poleasingowy monitor?
  • Moderator
    Kondensatory warto wymienić - jeśli nie zrobisz tego teraz - za jakiś czas ponownie będziesz musiał i tak wymienić.
    A.d.a.n napisał:
    Ale rynienka jest połączona z obudową i na pierwszy rzut oka strasznie ciężko będzie to wymienić.
    - nikt nie pisał że będzie łatwo. Wystarczy że delikatnie rozbierzesz matrycę. W sieci jest wiele filmów pokazujących dokładnie co i jak, w jakiej kolejności. Koszt zakupu świetlówek nie jest wielki, możesz także wykorzystać z innej matrycy o odpowiedniej długości. Jeśli już rozbierzesz matrycę - kabelek możesz ponownie polutować do świetlówki. Warto zaryzykować naprawę - zresztą pierwszy raz zawsze jest trudno.
  • Poziom 9  
    Pytanie, czy naprawię czy jeszcze bardziej zepsuję :) Jednak w laptopach jest prościej - można wymieniać całe rynienki, a obudowa jest plastikowa i jak trzeba, to wystarczy ją wyłamać i po kłopocie. Tu widzę, że szkło wchodzi do rynienki i obudowy i podważenie na chwilę bez rozbierania na części pierwsze nie jest możliwe.
    Koszty z tego co widzę, to 80 zł.
    Najgorsze, że złożyłem z powrotem i jest niestety gorzej, bo na przemian gaśnie, daje szary kolor i gradient szarego. Uważałem na wtyki, wszystko starannie złożyłem i docisnąłem. Jeśli zepsułem coś jeszcze i nowa awaria nie wynika z większego poluzowania przepalonego kabelka świetlówki, to leżę i kwiczę.
  • Moderator
    Prawdopodobnie źle złożone. Musisz ponownie rozłożyć i ponownie złożyć. Kabelek polutowałeś?
  • Poziom 9  
    Na razie kombinuję nad rozwiązaniem - w bloku mam serwis, poczekam na ekspertyzę i wycenę, i zobaczę co mi się będzie bardziej kalkulowało, bo jak sam się zabiorę i coś nie pójdzie, to będę musiał dać do 400 zł za kolejnego leasinga, a takich pieniędzy nie mam. Inaczej wpisałbym ryzyko w koszty nauki :)
  • Poziom 9  
    Przynajmniej jedna kwestia wyjaśniona - po przylutowaniu znów mam normalny obraz. Z tym, że przy zmianie rozdzielczości czasami pojawia się na chwilę biały pasek pikseli przez środek. Poza tym monitor delikatnie przygasa i matryca szybko czernieje w rogu. Normalnie powiedziałbym, że to świetlówki, zwłaszcza, że są nieźle zużyte, ale w serwisie, po dwóch tygodniach "badań" stwierdzili, że trzeba wymienić układ zasilania i matrycę.
    Zrobili mi wodę z mózgu szczerze powiedziawszy, bo teraz mam wątpliwości, czy na wymianie świetlówek się skończy, skoro wg nich wszystko w nim trzeba by wymieniać.