Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silniki do kosiarek - opinie -

20 May 2013 16:19 73140 16
 • User removed account  
 • Level 30  
  Ja mam jakiegoś śmiecia (NAC chyba) właśnie z OHV.
  Silnik niby trwalszy ale siada zasilanie paliwem - pompka padła po pierwszym roku, problemy z gaźnikiem i takie tam - no ale jakoś chodzi w przeciwieństwie do mega śmiecia jakim jest B&S. Jeden sezon na 15 arach łącznie i silnik złom.
  W tym roku powiedziałem dość i kupiłem porządną elektryczną kosiarkę. 500zł ale za to 1600W. Mocą nie odstaje od spalinowych, jest przy tym z 5x lżejsza i nieporównywalnie cichsza. Jedyny mankament to konieczność uważania na kabel.
 • Level 27  
  Wszystkie te silniki pochodzą, i tak jak przedmówca pisze, układy paliwowe są kiepskie, ale za to wystarczy czyszczenie gaźnik, i śmigają aż miło. Także polecam.
 • Level 30  
  helena33 wrote:
  Wszystkie te silniki pochodzą

  dodaj że na płaskim terenie. Nachylenia terenu pow. 5% dyskwalifikują je z użytku ponieważ silniki te gubią smarowanie. Chwilową górkę przetrzyma ale jeżeli notorycznie kosisz pochyłą powierzchnię silnik pracuje bez smarowania.
 • User removed account  
 • Level 30  
  Zasadniczo żadne. Z tego co kiedyś szukałem to jedynie Honda w kilku modelach oferuje "suche miski olejowe" i kosiarki takie mogą pracować w każdej niemal pozycji ale cena takich kosiarek to kilka tysięcy złotych.
 • Level 24  
  Jak zajrzałem do tego tematu, poczułem się jakbym dostał obuchem w głowę.
  Zawsze uważałem silniki "NAC" za marketowy chłam, zresztą widziałem dwie takie kosiarki w akcji i obie strasznie kulały praktycznie od nowości, jedna regularnie gasła po 5, max 10 minutach i właściciel robił sobie wtedy przymusową przerwę na fajkę albo kawę :-)
  Natomiast silniki B&S, przynajmniej te starsze, zawsze kojarzyły mi się z solidnym wykonaniem. Miałem stary dwusuw który pochodził grubo ponad 20 lat, w zasadzie jeszcze byłby dobry jakby go trochę podreperować, ale łączny koszt naprawy już "się nie kalkulował".

  Serio po zakupie kosiarki z takim silnikiem (NAC), mając jaką taką zdolność do majsterkowania przy nim, trochę to pochodzi ?


  Powoli rozglądam się w temacie kosiarek, posiadam obecnie dwie - jedną z silnikiem B&S chyba 4,5HP (kupiłem w cenie złomu, poprzedni użytkownik był "nietechniczny" ), druga Tecumseh 3,5HP, obie mają swoje lata i są dość wysłużone, przy pierwszej większej awarii raczej już nie będę naprawiał. Z kasą u mnie nie za tęgo, więc myślę o maksimum możliwości za minimum ceny.
 • Level 30  
  GrandMasterT wrote:
  silniki "NAC"

  NAC to marka ogrodowych narzędzi - nie producent silników co jednak nie zmienia faktu iż to chińskie ścierwo ale przynajmniej cena adekwatna do jakości a nie absurdalna za znaczek B&S na obudowie który trwałością nawet temu nie dorównuje.
  GrandMasterT wrote:
  Natomiast silniki B&S, przynajmniej te starsze, zawsze kojarzyły mi się z solidnym wykonaniem

  Te starsze i tylko te - owszem. Nowe to są jedno, max 2-sezonowe sprzęty i na złom.
 • Level 23  
  posiadam kosiarkę mac z silnikiem ohc o mocy 6,75km. po roku dość intensywnego użytkowania (pow 31 ar) nie mogę nic powiedzieć złego na temat tej kosiarki. poprzednia (solo z silnikiem b&s 4,5km) wytrzymała 12 lat - w sumie by dalej pracowała ale żona załatwiła wał o kawałek korzenia;-) nac jest silniejsza- to czuć na dużej trawie ;-) oprócz wymiany oleju - nic nie robiłem przy niej - tak wiec- trafilem na porządną chińszczyznę ;-)
 • Level 25  
  Piasek80 wrote:
  mega śmiecia jakim jest B&S. Jeden sezon na 15 arach łącznie i silnik złom [...] kupiłem porządną elektryczną kosiarkę. 500zł ale za to 1600W.


  Piękny komentarz..., bo czymże jest te 1600W (ledwo 2 KM) w obliczu 3,5KM, 5KM, czy 6KM spalinowego B&S OHV... Prawda, że potęgą mocy?

  Dodam swoją opinię. Użytkowałem w męczarniach od 16 lat silnik 3,5KM B&S na ok. 0,5ha mojej posesji bezproblemowo (rzeźba terenu nierówna), ale to nie OHV, dlatego postanowiłem dwa lata temu kupić coś większego już w technologii OHV B&S i mocniejszego (6KM) oraz bez wyrzutu (mieląca). Od tego czasu kosiarka dostała w tyłek bardziej, niż 3,5 konna i nie ma z nią absolutnie żadnych problemów, a pożyczam ją również znajomym. Chodzi równo i nie gaśnie nawet pod trawą 30cm, jak się taką zapuści, więc po co pisać, że B&S to chłam? Po co wprowadzać ludzi w błąd i zachwalać tandetną chińszczyznę, która działa góra dwa lata, co potwierdzają sami serwisanci... i odradzają zakupu nie wskazując na inną markę. Do pochyłych terenów stosuje się dwusuwy, proste, ale pisanie, że B&S to tandeta i wskazywanie na kosiarkę marketową o mocy taniej mikrofalówki podchodzi już pod kicz. Nie traktuj tego Kolego jako atak, ale jako nakreślenie faktu, że swoją opinią narzucasz pogląd na sprzęt innym.
  Skoro kosiarka po jednym sezonie pracy odmówiła współpracy, to należało reklamować, bo najwyraźniej trafił Ci się felerny model, ale jeśli kupiłeś używaną kosiarkę z silnikiem B&S OHV, to musisz wiedzieć, że ten silnik służy do pracy jako wół roboczy i łatwo wtopić pieniądze w wyeksploatowany egzemplarz, stąd zapewne twe mylne przekonanie...
 • Level 30  
  Nigdy w życiu nie kupiłem używki z B&S - zawsze nowe i tylko pierwsza kupiona nie pamiętam już w `96 czy jakoś tak przeżyła katusze (z hektarowego ugoru porytego kretowinami i porośniętego zeschłą komosą dochodzącą. do 1,5m wysokości zrobiliśmy trawnik) i 12 lat chodziła nim wał się zgiął i trzeba było wyrzucić. A kosiła 70 arów w firmie + przydomowe działki każdego z pracowników... Przy takim areale nim dotniesz do 70go ara pierwsze 5 już ponownie zarosło :) Ścinane kliny na wale to już kilogramami kupowaliśmy bo jak nie kamień to kretowina.
  Każda kolejna miała już połowę tej powierzchni do koszenia (obecnie to jedynie 12 arów) to był już śmieć a odwożenie/odsyłanie do serwisów które kpl nic nie robiły mijało się z celem. Pierwsza interwencja - niby zrobiona, po 15 min pracy ponownie to samo: zero reakcji na gaz, wrym i wrym i wrym i wrym ..... i przykapcanie na czarno.
  Kolejna interwencja - już jakieś patenty, sprężynki, druciki i podocinane blaszki, wytrzymała do końca sezonu, następna interwencja i pisemko że silnik jest wyeksploatowany (na 12 arach płaskiego jak stół trawnika). Reklamacja odrzucona. Koszt odpłatnej naprawy wyceniono na 550zł (podczas gdy za identyczne pieniądze można nabyć kolejną fabrycznie nową z siln. B&S).
  No trudno - miałem pecha. Ale jeżeli w ciągu 5 lat 3cia kosiarka z siln. B&S powiela historię, co gorsze - przy "spuszczaniu się" z oryginalnymi olejami, filtrami, pierdołami wymienianymi 2x częściej niż zaleca to instrukcja serwisowa... podczas gdy jakiś chiński dziwoląg z marketowej promocji (kupiony za 490zł) chodzi już czwarty sezon bez żadnej interwencji serwisu (co roku przed sezonem tylko reanimacja gaźnika wykonana przez znajomego grzebołe przy pomocy kawałka starej rowerowej dętki) i nowy Trawol w silnik bez liczenia czy on tam 10 czy 100h w sezonie pracował będzie... daje mi pełne prawo do stwierdzenia iż B&S to śmieć.
  A trawę do kolan koszę kosą spalinową a nie znęcam się nad kosiarką. Do każdej krótszej 1600W elektryki wystarcza w zupełności dając przy tym komfort ciszy (w porównaniu do spalinówki), braku smrodu spalanego oleju wraz z nieprzepaloną benzyną oraz znacznie mniejszy wysiłek przy pchaniu kosiarki niż w przyp. 4-5x cięższej spalinowej.
  Poza tym licytowanie się na koszoną powierzchnię opowiadając o trwałości w żaden sposób nie jest miarodajny ponieważ przykładowe 12 arów płaskiego trawnika kosi się może 30 min. Ale te same 12 arów obsadzone krzewami, iglakami itp gdzie trzeba każdego objeżdżać itp kosi się 2h a to przekłada się na znacznie większą liczbę przepracowanych motogodzin w sezonie.
  I moja opinia nie jest odosobniona. Mam działkę nad jeziorem - sąsiedzi podobnie - większość już na elektrycznych leci i to jeszcze używkach zwożonych z Niemiec. Działki 6-10 arów z czego do koszenia może połowa, co roku któryś nową "z promocji casto, obi czy innego" za 700-800 przywoził. 2-3 sezony i złom. Jak kiedyś przy piwku podliczyliśmy w 5tkę ile od początku wydaliśmy łącznie "pi x oko" na sprzęt koszący i jego naprawy a i tak nie ma czym kosić.... taniej wyszłoby wynająć firmę ogrodniczą do pielęgnacji ogrodów...
  Nawiązując
  krocze wrote:
  Do pochyłych terenów stosuje się dwusuwy, proste,

  taaa... To teraz poproszę znajdź mi taką nową w cenie B&S popularnej z marketów czyli 700-800zł (nie wspominając o chińszczyźnie która bywa 2-3 stówy tańsza)

  Prezentujemy zgoła odmienne poglądy i ni jak nie da się ich pogodzić. Twierdzę i nadal będę to robił iż obecne produkty B&S to śmieć na 2-3 sezony niczym nie odbiegający od najtańszych no-name`ów które są przynajmniej tanie... Bo dać 1600zł za porządną 6KM kosiarkę na siln. B&S serii super-hiper... z napędem (na 12 arów trawnika) która po 2-gim sezonie w końcówce gwarancji wraca z serwisu z pisemkiem że reklamacja oddalona ze względu na "nadmierne zużycie eksploatacyjne" pomimo moich zapewnień i gwarancji że kosiarka nie więcej jak 50h pracowała łącznie, co 10h pracy miała zmieniany olej na oryginalny B&S, co 2 zmianę nowy filtr powietrza również oryginalny zakładany... no to co można więcej stwierdzić o tych produktach ?? Złom - po prostu chińska tandeta z silnikiem wykonanym z przetopionych blaszanych łyżek i widelców.
 • Level 25  
  Piasek80 wrote:
  Ale te same 12 arów obsadzone krzewami, iglakami itp gdzie trzeba każdego objeżdżać itp kosi się 2h a to przekłada się na znacznie większą liczbę przepracowanych motogodzin w sezonie.


  Mój teren jest bogaty w nierówności, ukryte korzenie, itp., zatem odpowiada twojemu przykładowi, i koszenie 20 arów to około 3 godziny na spokojnie, plus 30 arów i wszystko za jednym razem, ale skoro zepsuły Ci się aż 3 kosiarki B&S, to najwyraźniej ja mam do nich szczęście, bo nawet filtr nie był wymieniany od nowości, a kosiarka zapaliła po zimie spędzonej pod zadaszeniem na podwórku za pierwszym razem.

  Każdy wypowiada się na podstawie własnego doświadczenia, dlatego masz rację, że nasze opinie muszą pozostać skrajnymi.
 • User removed account  
 • Level 9  
  Quote:
  Nachylenia terenu pow. 5% dyskwalifikują je z użytku ponieważ silniki te gubią smarowanie


  To czego w instrukcji kosiarek pisze:
  "5. Nie kosić na zboczach o pochyleniu większym niż 15 º"

  Przypomnę że jest to 15 stopni! - co daje po przeliczeniu 26,8 %!!!!!
 • Level 8  
  Piasek80 wrote:
  Nigdy w życiu nie kupiłem używki z B&S - zawsze nowe i tylko pierwsza kupiona nie pamiętam już w `96 czy jakoś tak przeżyła katusze (z hektarowego ugoru porytego kretowinami i porośniętego zeschłą komosą dochodzącą. do 1,5m wysokości zrobiliśmy trawnik) i 12 lat chodziła nim wał się zgiął i trzeba było wyrzucić. A kosiła 70 arów w firmie + przydomowe działki każdego z pracowników... Przy takim areale nim dotniesz do 70go ara pierwsze 5 już ponownie zarosło :) Ścinane kliny na wale to już kilogramami kupowaliśmy bo jak nie kamień to kretowina.
  Każda kolejna miała już połowę tej powierzchni do koszenia (obecnie to jedynie 12 arów) to był już śmieć a odwożenie/odsyłanie do serwisów które kpl nic nie robiły mijało się z celem. Pierwsza interwencja - niby zrobiona, po 15 min pracy ponownie to samo: zero reakcji na gaz, wrym i wrym i wrym i wrym ..... i przykapcanie na czarno.
  Kolejna interwencja - już jakieś patenty, sprężynki, druciki i podocinane blaszki, wytrzymała do końca sezonu, następna interwencja i pisemko że silnik jest wyeksploatowany (na 12 arach płaskiego jak stół trawnika). Reklamacja odrzucona. Koszt odpłatnej naprawy wyceniono na 550zł (podczas gdy za identyczne pieniądze można nabyć kolejną fabrycznie nową z siln. B&S).
  No trudno - miałem pecha. Ale jeżeli w ciągu 5 lat 3cia kosiarka z siln. B&S powiela historię, co gorsze - przy "spuszczaniu się" z oryginalnymi olejami, filtrami, pierdołami wymienianymi 2x częściej niż zaleca to instrukcja serwisowa... podczas gdy jakiś chiński dziwoląg z marketowej promocji (kupiony za 490zł) chodzi już czwarty sezon bez żadnej interwencji serwisu (co roku przed sezonem tylko reanimacja gaźnika wykonana przez znajomego grzebołe przy pomocy kawałka starej rowerowej dętki) i nowy Trawol w silnik bez liczenia czy on tam 10 czy 100h w sezonie pracował będzie... daje mi pełne prawo do stwierdzenia iż B&S to śmieć.
  A trawę do kolan koszę kosą spalinową a nie znęcam się nad kosiarką. Do każdej krótszej 1600W elektryki wystarcza w zupełności dając przy tym komfort ciszy (w porównaniu do spalinówki), braku smrodu spalanego oleju wraz z nieprzepaloną benzyną oraz znacznie mniejszy wysiłek przy pchaniu kosiarki niż w przyp. 4-5x cięższej spalinowej.
  Poza tym licytowanie się na koszoną powierzchnię opowiadając o trwałości w żaden sposób nie jest miarodajny ponieważ przykładowe 12 arów płaskiego trawnika kosi się może 30 min. Ale te same 12 arów obsadzone krzewami, iglakami itp gdzie trzeba każdego objeżdżać itp kosi się 2h a to przekłada się na znacznie większą liczbę przepracowanych motogodzin w sezonie.
  I moja opinia nie jest odosobniona. Mam działkę nad jeziorem - sąsiedzi podobnie - większość już na elektrycznych leci i to jeszcze używkach zwożonych z Niemiec. Działki 6-10 arów z czego do koszenia może połowa, co roku któryś nową "z promocji casto, obi czy innego" za 700-800 przywoził. 2-3 sezony i złom. Jak kiedyś przy piwku podliczyliśmy w 5tkę ile od początku wydaliśmy łącznie "pi x oko" na sprzęt koszący i jego naprawy a i tak nie ma czym kosić.... taniej wyszłoby wynająć firmę ogrodniczą do pielęgnacji ogrodów...
  Nawiązując
  krocze wrote:
  Do pochyłych terenów stosuje się dwusuwy, proste,

  taaa... To teraz poproszę znajdź mi taką nową w cenie B&S popularnej z marketów czyli 700-800zł (nie wspominając o chińszczyźnie która bywa 2-3 stówy tańsza)

  Prezentujemy zgoła odmienne poglądy i ni jak nie da się ich pogodzić. Twierdzę i nadal będę to robił iż obecne produkty B&S to śmieć na 2-3 sezony niczym nie odbiegający od najtańszych no-name`ów które są przynajmniej tanie... Bo dać 1600zł za porządną 6KM kosiarkę na siln. B&S serii super-hiper... z napędem (na 12 arów trawnika) która po 2-gim sezonie w końcówce gwarancji wraca z serwisu z pisemkiem że reklamacja oddalona ze względu na "nadmierne zużycie eksploatacyjne" pomimo moich zapewnień i gwarancji że kosiarka nie więcej jak 50h pracowała łącznie, co 10h pracy miała zmieniany olej na oryginalny B&S, co 2 zmianę nowy filtr powietrza również oryginalny zakładany... no to co można więcej stwierdzić o tych produktach ?? Złom - po prostu chińska tandeta z silnikiem wykonanym z przetopionych blaszanych łyżek i widelców.  To wszystko o czym piszecie świadczy o tym, że większość kosiarek dostępnych na rynku jest do dupy. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, dlaczego uczepiliście się chińszczyzny i B&S ? Dlaczego nikt nie wystawia opinii o innych kosiarkach zwłaszcza z silnikami Hondy? Szukam właśnie takiej i niedrogiej. Wiem, że muszę dołożyć w porównaniu z chłamem o którym piszecie ale wolę poczekać i dołożyć na lepszy sprzęt. Mało brakowało a kupiłbym Mac Allistera z napędem ale na szczęście przeczytałem w internecie, że tej firmy kosiarki to badziewie, szkoda.... Jeżeli chodzi o odrzucenie reklamacji przez serwis to ja bym na miejscu "poszkodowanego kupca" odpisał gnojkom, że oddaję sprzęt do rzeczoznawcy, a po uzyskaniu ekspertyzy, pozwę ich do sądu. Najlepiej byłoby zrobić to w kilka poszkodowanych osób bo chamstwo robi z nami co chce. Życie nauczyło mnie walczyć z oszołomstwem. Miałem problemy z reklamacją szajsu- kafe maszyny marki Severin, która nawaliła pierwszy raz po niecałym miesiącu i następnie co chwilę tak, że więcej była w naprawie niż w użytkowaniu. Kosztowało mnie to nerwów ale upór się opłacił. Teraz mam Saeco Cappucinatore od dwóch lat i jestem zachwycony. Problem też miałem z reklamacją Smartphone-a Samsung S4, kilka razy na gwarancji był w naprawie, odpisali mi, że reklamacji nie uznają mieli pecha, że trafili na mnie. Należy walczyć z nieuczciwością i chamstwem, nie obawiajcie się sądów. Jako klient jesteście na prawie jeżeli rzeczywiście zostaliście oszukani.
 • Level 35  
  Panowie nie wierzę, że kosiarką (pchaną lub z napędem) kosicie aż tak wielkie areały i chce się Wam chodzić za kosiarką. Jeśli faktycznie tak praktykujecie, to nie dziwcie się, że kosiarki ulegają awariom, bo ich "katujecie". Ciekawym co ile roboczogodzin zmieniacie olej w silnikach (4T ).
  Gdzieś na forum czytałem, że takie kosiarki używa się do areałów wielkości 6 - 10 arów a większe powierzchnie powinno się kosić traktorkami.
 • Level 31  
  janusz_55 wrote:
  Szukam właśnie takiej i niedrogiej.


  Ile to jest nie drogo?

  Staszek49 wrote:
  Gdzieś na forum czytałem, że takie kosiarki używa się do areałów wielkości 6 - 10 arów a większe powierzchnie powinno się kosić traktorkami.


  Kolego nie czytaj nic więcej na tym forum, bo większych bredni nie słyszałem. Sam mam działkę. 4200m2 z czego realnie do koszenia 2000-2500m2. Uwierz mi koszenie tego "traktorkiem" to tragedia. Na samym podwórku więcej bym spędził na manewrach niż na koszeniu, a co dopiero ogród i sadek. Kosiarką o średnicy 50cm śmiało w godzinkę opędzasz 1500m2.

  Co do silników to wszystkie wymienione w temacie przy prawidłowej eksploatacji wytrzymają bite 10lat.

  Czy ktoś z was zastanowił się dlaczego kosiarka jednego importera kosztuje powiedzmy 1000 pln, a drugiego o takiej samej średnicy z tym samym silnikiem i powiedzmy wyposażeniem 1500pln?
  Pytanie do was. Ja sprzedaję kosiarki od ponad 10lat i dla mnie jest to oczywiste.