Przede wszystkim nalezy wybrac jakis markowy model.
Wazne sa tez jego mozliwosci oraz mozliwosc komunikacji z komputerem, dlatego nalezy okreslic jego przeznaczenie.
Multimetry z automatyczna zmiana zakresu sa wolniejsze.
Jezeli nie jest potrzebna wieksza dokladnosc to 3,5 cyfry do domowych zastosowan wystarczy. Posiadamy w pracy kilka roznych typow multimetrow (metex, metrawatt, fluke, appa, metraman, escort, chy) to w razie watpliwosci sluze radą.
witam !! pomyśl o automatycznej zmianie zakresów!! bardzo często w szale tworzenia można zapomnieć o zmiane zakresu i trach !! a i mierzenie oporów z ciągłym kręceniem kΩ,Ω,mΩ jest wk. ale pewnie każdy ma swoje poglądy !! pozdrawiam !
Przede wszystkim nalezy sobie zadac pytanie : do czego ma byc ten miernik - czy dla amatora , czy dla serwisu rtv czy moze dla konstruktora urzadzen elektronicznych .
Ja akurat pisze z punktu widzenia serwisu rtv , najlepszy stosunek cena / jakosc z multimetrow jakie mialem mial brymen model bm811 (najtanszy z serii 81x - mozna by sie pokusic o model z trueRMS , ale w serwisie rtv gdzie najczestszym zastosowaniem tej funkcji bylby pomiar napiecia zerzenia niestety nie sprawdza sie ona ; przebieg jest zbyt odksztalcony i wiekszosc tanich trueRMS pokazuje bzdury) - tu masz parametry:
http://www.biall.jaworzno.pl/brymen/bm811.htm mimo ze jest to automat jest szybki (5probek/s) i dokladny.Klasa przemyslowa -bardzo dobre zabezpieczenia na wszystkich zakresach.
Poza tym posiada optyczny RS232, ale to jest raczej gadzet , korzystalem z niego caly raz zaraz po kupnie zeby sprawdzic czy dziala .
Mi wytrzymal rekordowo dlugo - 3lata pracy po kilkanascie godzin dziennie jako podstawowy miernik (zawsze mam dwa mierniki jeden podstawowy , roboczy w miare dobrej klasy i drugi za paredziesiat zl
jako awaryjny i do rzadkich sytuacji gdy potrzebne sa naraz dwa mierniki) Moze napisze jeszcze co odradzam - przede wszystkim mierniki "ekologiczne"zasilane z 3V (dwoch baterii po 1.5V) - maja kiepska funkcjonalnosc w serwisie , na tescie diody nie sprawdzisz czesci podzespolow np mosfeta czy diody led w transoptorze a np pomiar takim miernikiem pojemnosci elektrolita trwa tyle ze zdarzysz sobie zrobic
kawe
BM 811 jest calkiem fajny, ale brak pomiaru hfe (ja dosc czesto uzywam tej opcji)
Ja wybralem inna opcje, jako podstawowy uzywam Fluke 179 (brak hfe), a jako drugi 890 Unit D (ok.70 zl).
Fluke jest super ale kosztuje ok. 1400 zl.
Jezeli nie masz doswiadczenia w pomiarach to na razie lepiej kupic tanszy
bo w razie uszkodzenia mniejsza strata.
ja mam 7 mierników fluke i używam ich w najcięższych warunkach czyli na statkach/jednostach offshore także w otoczeniu agresywnym. wiele razy spadały, były narażone na temp ok 85 •c , wilgoć itd i nigdy nie zawiodły. ja zawsze dbam o swoje narzędzie a moi pracownicy niekoniecznie. jedyną wadą fluke jest cena...co do zakresów itd sie nie wypowiadam bo każdy ma swoje potrzeby ale na pewno warto mieć automatyczne zakresy i możliwość połączenia z kompem