Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przekaźnik do wyłączania świateł pozycyjnych

luklas944 20 May 2013 19:33 1389 6
    luklas944
    Level 12  
    Witam wszystkich. Moje pytanie może wydać się wielu osobom banalne, jednak ja nie mam wielkiej wiedzy na ten temat, i nie wiem nawet jak znaleźć takie informacje, a przeszukiwanie katalogów trwało by wieczność.

Potrzebuję jakiegoś przekaźnika, elementu, który w normalnym stanie przewodził by prąd rzędu 1,5-2A, a po przyłożeniu napięcia 12v rozłączał by przepływ prądu. Styczniki odpadają ze względu na ich wielkość.

Będzie tylko wykorzystane w światłach pozycyjnych. Światła pozycyjne zapalają cię już po przekręceniu kluczyka, a powinny gasnąć z momentem włączenia świateł do jazdy dziennej, lub drogowych. Po prostu napięcie Zapalające światła do jazdy dziennej ma gasić światła pozycyjne.

Doczytałem że MOOSFETY zależnie od rodzaju mogą przewodzić po przyłożeniu napięcia, lub przewodzić bez napięciowym, a wyłączać się przy przyłożeniu napięcia, jednak pisało że te drugie są praktycznie niespotykane.

Z góry dzięki za odpowiedź.
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

luklas944 wrote:
    Będzie tylko wykorzystane w światłach pozycyjnych. Światła pozycyjne zapalają cię już po przekręceniu kluczyka, a powinny gasnąć z momentem włączenia świateł do jazdy dziennej, lub drogowych. Po prostu napięcie Zapalające światła do jazdy dziennej ma gasić światła pozycyjne.

Coś tu Kolego chyba pomieszałeś. To światła dzienne mają zapalać się w momencie włączenia zapłonu, a wyłączać się kiedy włączymy światła pozycyjne, mijania czy drogowe. No chyba, że u Ciebie jest inaczej... :)

Pozdrawiam.
    mczapski
    Level 39  
    Czy kolega jest pewien swoich wymogów? Ciekawe z jakich powodów światła pozycyjne zaświecają się po załączeniu stacyjki? Ale jeśli tak jest to z pewnością nie mogą gasnąć po włączeniu świateł drogowych. Coś mi wygląda, że działanie automatyki ma być w odwrotnym kierunku. A co do elementów skoro mowa o 1 A to masz przekaźniki miniaturowe o malutkich gabarytach.
    Być może sprawę załatwi przełożenie bezpiecznika w inne miejsce. Z jakim pojazdem mamy do czynienia?
    luklas944
    Level 12  
    Ok, może faktycznie coś pomieszałem, ale to nie istotne. Moim zadaniem jest zrobić układ który wyłączy światła w momencie kiedy na trzecim przewodzie pojawi się napięcie 12v, w sumie to chyba 13v będzie bezpieczniejsze.

Nie zagłębiajmy się w szczegóły.
    User removed account
    User removed account  
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Ciężko ruszyć głową czy ręką, lepiej zapytać, nie trzeba ruszać się sprzed komputera!
    Temat wyczerpany- proszę zastosować przekaźnik.