Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ardo SED1010 - Śmierdzi z kondensatora?

tukson 20 May 2013 21:28 3573 9
    tukson
    Level 11  
    Witam,

Po chwili pracy pralki - zaczyna śmierdzieć spalenizną. Nie mogę dokładnie zlokalizować skąd. Mam dwa potencjalne źródła - z okolic grzałki lub z kondensatora (z prawej stronie przy pokrywie).

Nie śmierdzi jak włączam sam program płukania z odwirowaniem.

Toteż obstawiałbym, że coś się dzieję z grzałką - ale sprawdzałem woda się podgrzewa. Z drugiej strony, jakby śmierdziało to raczej w bębnie, a nie poza ?

Kondensator to D.E.M. FLC2H446000 (2 x 0,47 µF (X2) + 2 x 27 nF (Y2) + 2 x 2 mH + 0,33MΩ) i nigdzie nie mogę go znaleźć. Gdzie szukać zamiennika?

Na aukcjach piszą, że to jest przeciwzakłóceniowy.

Myślałem co by poczekać aż się element bardziej dobije i będzie widać co jest nie tak - ale wolę nie czekać aż kondensator/pralka zepsuje się całkiem w zbyt ekspresyjny sposób.

EDIT: znalazłem już zamiennik

pozdrawiam
    ankowalik
    Level 24  
    Jeśli już masz go w garści, to gratuluję. Jesteś szybszy niż Wiatr We Włosach.
    Jeśli, masz zamiar go dopiero kupić, to proponuję ten podejrzany na chwilę ominąć i poobserwować, zwłaszcza organem powonienia. Może to jednak inny element? :D
    tukson
    Level 11  
    ankowalik wrote:
    Jeśli już masz go w garści, to gratuluję. Jesteś szybszy niż Wiatr We Włosach.

Nieno.. w north.pl. Ale i tak słabo z dostępnością. hehs.

ankowalik wrote:

Jeśli, masz zamiar go dopiero kupić, to proponuję ten podejrzany na chwilę ominąć i poobserwować, zwłaszcza organem powonienia. Może to jednak inny element? :D

Chyba tak zrobie. Poodłączam całą elektronikę w domu i uruchomię pralkę.
    Pytanie czy bez takiego filtra nic sie nie zpsuje w pralce/w jej elektronice?

pozdrawiam
    hurtovnik32
    Level 20  
    Kondensator możesz śmiało pominąć.Nie jestem co prawda ekspertem w naprawach pralek ale naprawiam inne urządzenia z podobnymi układami.Proponowałbym sprawdzić płytkę z elektroniką w pralce-być może jakiś nadpalony styk lub tzw"zimny lut"gdzieś na module który grzeje się i powoduje zapach spalenizny-to częsta usterka w czasach dyrektywy"ROHS"-lutowania bezołowiowego.Poza tym sprawdzenie podłączeń grzałki(konektory)-elementy zaciskane na przewodach też potrafią się nadpalić.Życzę powodzenia w diagnozowaniu.
    Haruś
    Level 17  
    Tak jak pisze machefi. Luźna kostka (styki) przy module powoduje wydzielanie takiego zapachu.
    Volt-rom
    Level 14  
    Jeśli tak śmierdzi to znaczy,że dobrze się grzeje. Dokładnie sprawdzić wzrokiem- szczególnie podłączenie pralki
    tukson
    Level 11  
    machefi wrote:
    Obejrzyj dokładnie kostki modułu elektroniki http://alejka.pl/ardo-modul-pralki-aed-sed-1010.html

Jednak upalone styki:

Ardo SED1010 - Śmierdzi z kondensatora? Ardo SED1010 - Śmierdzi z kondensatora? Ardo SED1010 - Śmierdzi z kondensatora?

Dwa styki - jeden sygnał. Obydwie wsuwki praktycznie nie są przylutowane. Jak to było przyczyną to spokojnie to jeszcze zalutuje. Pytanie, czy to nie jest objawem innej usterki?

pozdr
    User removed account
    Level 1  
    tukson
    Level 11  
    skryn wrote:

Widzisz, nawet w fabryce robią tak, żeby to pracowało możliwie krótko. Jest to typowa wada fabryczna (byle jaka kostka łączona w obwód o znacznym obciążeniu prądowym), o czym wcześniej informował Kolega machefi.
    Miał nosa co do usterki, a ja ją potwierdziłem (to nie Twoje zmartwienie).
    Zalutuj na krótko kabelki do ścieżek, uprzednio dokładnie czyszcząc miejsce zwęglenia i delektuj się praniem przez miejmy nadzieję, kilka lat.... :)

Połączyłem te dwa kable na Wago, a potem dopiero wyprowadziłem 3 kabelek do płytki - bo wygląda, że między tymi dwoma przewodami płynie duże natężenie prądu.

Po pierwszym praniu wygląda, że jest już ok.

A tak swoją drogą - pralka ma już 9 lat i to jest conajmniej 3 naprawa - i obawiam się, że kilku następnych lat to ona nie wytrzyma :)

Dziękuje za pomoc.

pozdr.