Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosba o wytlumaczenie jak wysterowac silnik z odbiornika RC

20 Maj 2013 21:38 2805 9
 • Poziom 13  
  witam,

  jak jeszcze ze 100 lat temu w szkole miałem modelarnię to do sterowania silnika napędu samochodu używało się serwa, które uruchamiało mikroprzełączniki podające napięcie na silnik, a ja jest teraz? Pytam bo jak napisałem w innym temacie mam fajne auto bez nadajnika. Pewnym rozwiązaniem byłby zakup kompletu nadajnik/odbiornik RC, miałbym na przyszłość do innych zabawek.

  Auto mam sterowane jak czołg, tzn prawe koła są na jednym silniku, a lewe na drugim, więc potrzebowałbym zamiast serw jakieś sterowniki silników, tylko jakie? jak to dobrać? silniki na 12V połączone niezłymi (jak na zabawkę) przewodami, zabezpieczenie na akumulatorze 20A.

  pozdrawiam. Kamil
 • Relpol przekaźniki
 • Moderator Robotyka
  Obecnie używa się w modelach regulatorów elektronicznych, dwukierunkowych.
  Steruje się nimi typowym sygnałem PWM, takim samym jak dla serwomechanizmów. jest to znacznie prostsze, bo regulator podpinasz do silnika i do pakietu, a dodatkowy przewód sterując-zasilający do odbiornika.

  Regulatory oprócz sterowania silnikiem, pełnią też rolę zasilaczy dla odbiornika i pozostałych serwomechanizmów. To tzw, układ BEC, który jednak można też zastosować oddzielny i zewnętrzny.

  Na dwóch takich regulatorach i dwóch silniczkach, można zbudować sterowanie "czołgowe". Wystarczy tylko regulatory sprząc za pomocą miksera typu Delta. Może też być zewnętrzny lub też w formie programowego miksera w nadajniku z komputerem.

  W przypadku tanich zabawek, wykorzystuje się tranzystory, które z kolei załączają zwykłe przekaźniki, zasilające silnik i ewentualnie zmieniające biegunowość. Stosuje się też znacznie gorsze i tańsze sterowanie radiowe.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 13  
  czy mógłbym w jakiś sposób wykorzystać układ tranzystorowy z istniejącego odbiornika aby użyć je z innym odbiornikiem modelarskim? widziałem ceny na allegro i uważam że to za duży koszt żeby reanimować ten samochód... ale na sam odbiornik i tanią aparaturę bym się skusił... w jakim formacie jest wyjście z odbiornika? da się z tego jakoś skorzystać?

  pozdrawiam. Kamil

  Proszę pilnować pisowni. Regulamin forum 3.1.13
 • Poziom 39  
  kkkamil napisał:
  czy mógłbym w jakiś sposób wykorzystać układ tranzystorowy z istniejącego odbiornika

  Tylko co to za układ ? mostek H , półmostek H , szeregowy regulator napięcia , jak poprzednio odbywało się sterowanie tylko jazda do przodu z możliwością skrętu , jazda w obu kierunkach z skrętem , prędkość stała , zmienna płynie / skokowo ?
  Do tego dochodzi sposób sterowania , wartości napięć potrzebnych do sterowania to podstawowe informacje potrzebne aby powiedzieć czy da się wykorzystać istniejący układ . Najlepszym byłby schemat ideowy tego układu lub zrób przynajmniej dobrej jakości zdjęcia może da się coś powiedzieć o układzie .
 • Poziom 13  
  Jeśli chodzi o zdjęcia, to udało mi się zrobić takie:

  Prosba o wytlumaczenie jak wysterowac silnik z odbiornika RC Prosba o wytlumaczenie jak wysterowac silnik z odbiornika RC


  A jak odbywało się sterowanie to nie wiem bo nie mam pilota, ale po fimikach z YT sądzę, że nie jest proporcjonalne, a sterowanie jest jak już wcześniej napisałem "czołgowe". Tzn auto ma 4 koła, jeden silnik napędza dwa prawe, a drugi silnik dwa lewe. Tranzystory są upaćkane pastą, z wierzchu dociśnięte są metalową klapką, która odprowadza ciepło. Jak widać po napisie na płytce jest to odbiornik na 40MHz, ale mam taki sam (tzn. tego samego producenta z identycznego auta) na 27MHz.

  Byłbym wdzięczny również za sugestie czym to wysterować oprócz nadajnika producenta czyli nadajnika firmy JLX Learning Curve.
  Fotka ustrojstwa wraz z nadajnikiem tu:
  Link.  pozdrawiam. Kamil
 • Poziom 31  
  kkkamil napisał:
  .. Jak widać po napisie na płytce jest to odbiornik na 40MHz, ale mam taki sam (tzn. tego samego producenta z identycznego auta) na 27MHz.
  ..

  Wiec jak chcesz tym sterować? Częstotliwości się nie zgadzają.
 • Poziom 39  
  Na płytce masz dwa mostki H , układ do sterowania nimi , koder oraz odbiornik w.cz . Jeżeli masz dobre pojęcie o elektronice , przyrządy pomiarowe , zasilacz regulowany to jest szansa na wykorzystanie tylko mostków H . W przeciwnym razie pozostaje Ci szukanie oryginalnego nadajnika lub wymiana całej aparatury , teoretycznie istnieje jeszcze możliwość zmiany częstotliwości prościej nadajnika ale to wymaga jeszcze bardziej specjalistycznego sprzętu ponadto może okazać się że pomimo podobnego wyglądu nadajników i tej samej firmy sposób kodowania rozkazów może być zupełnie inny . Na zdobycie dokumentacji nie licz bo producenci raczej jej nie udostępniają , poza nielicznymi wyjątkami w których zastosowano typowe układy kodowania . Reasumując wykorzystanie oryginalnej płytki odbiornika / sterownika raczej żadne , przerabianie również nie opłacalne .
 • Poziom 13  
  Witam,

  zasilacz regulowany mam, miernik mam, trochę chęci również, mam ten układ ze zdjęcia. Pomysł miałem taki żeby pozostawić układ oryginalnego odbiornika pod napięciem, odciąć sterowanie tranzystorami i podlutować się do nich z innego odbiornika, do którego miałbym już nadajnik. Czy sterowanie mostkami H odbywa się podobnie przez różnych producentów zabawek? Najchętniej bym skorzystał z zestawu aparatury RC, ale tam odbiornik ma wyjście na serwo, więc nie bardzo mi to pasuje bo inwestycja robi się za duża. No chyba że dało by się jakoś w posty sposób wykorzystać mostek H z istniejącego układu jako element wykonawczy odbiornika RC?

  pozdrawiam. Kamil

  PS. a może da się wysterować mostek z płytki elektroniki z serwa?
 • Poziom 39  
  Zasada pracy mostka H jest zawsze taka sama ale sposób realizacji sterowania może być różny , podobnie jak wartości napięć sterowania oraz ilości potrzebnych sygnałów . Chcąc cokolwiek wykorzystać musisz narysować sobie schemat na podstawie pcb zaczynając od końca czyli tranzystorów końcowych mostków H . Najprawdopodobniej są to mosfety które wypada wlutować aby sprawdzić czy mostek jest na tranzystorach komplementarnych czy jedno kanałowych następnie dokładnie rozrysować połączenia do miejsca w którym następuje sterowania mostkami , przeanalizować sposób zasilania układu mostków oraz sterowania na podstawie narysowanego schematu . Dopiero wtedy można powiedzieć czy da się wykorzystać oryginalne mostki .
  kkkamil napisał:
  a może da się wysterować mostek z płytki elektroniki z serwa?

  Nie , ponieważ musisz zamienić sygnał PPM serwa na sygnały potrzebne do sterowania mostkiem H w zależności od konstrukcji mostka to 2 / 3 / 4 sygnały z czego 1 / 2 mogą wymagać modulacji sygnałem PWM . Proponuje poszukaj sobie układów dwu kierunkowych regulatorów silnika DC sygnałem PPM , są amatorskie konstrukcje tylko większość wymaga zaprogramowania mikrokontrolera , jak czujesz się na siłach to coś zaoszczędzisz ale nie wiele w porównaniu z gotowymi układami . Po raz kolejny powtarzam że jakiekolwiek wykorzystanie dowolnych fragmentów oryginalnej płytki jest bez sensu , nawet wyodrębnienie bloku mostków H nic nie da bo do ich wysterowania potrzebujesz kolejny dodatkowy układ który dopiero będzie mógł sterować z aparatury RC .
 • Poziom 13  
  Rozumiem, dzięki wielkie za rozjaśnienie tematu. Wychodzi na to że mam 2 wyjścia:
  1. znaleźć oryginalny nadanik,
  2. kupić aparaturę z odbiornikiem i 2 regulatorami dwukierunkowymi.
  Nakład kosztów drugiego rozwiązania jest spory, ale da się potem zastosować do innych rozwiązań.

  pozdrawiam. Kamil