Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka candy holiday 1000 - spalony wybierak

20 Maj 2013 22:00 2541 7
 • Poziom 10  
  Witam,

  Coś mi w pralce "wybuchło" i przestała działać. Chciałbym prosić o pomoc kolegów mających do czynienia z tym modelem albo podobnymi.

  W module sterującym - rozwalony był rezystor R8. Zmieniłem. Ale nadal nie działa Kiedyś już raz problem wystąpił i wymiana R8 pomogła.

  Po zapachu doszedłem jeszcze do wybieraka. Spaliły się małe układziki scalone, które są w nim. Zdjęcie na końcu. Tam jest jeszcze jakiś silniczek chyba, nie wiem czy jemu też się dostało.

  Pytania:
  1. Jakieś pomysły co mogło spowodować takie uszkodzenie - zanim wymienię wybierak, żeby nie powtórzyło się to z nowym. Czy możliwe, że on sam z siebie tak po prostu ze starości, ewentualnie silniczek, który jest w nim, czy zdecydowanie musiało przyjść coś z zewnątrz? Ewentualnie czy przypadkowe uszkodzenie R8 mogło coś takiego spowodować, czy raczej R8 padł też z tego samego powodu co wybierak i należy najpierw zleźć co to?

  2. Jest dostępna w sprzedaży sama płytka czy trzeba cały wybierak? Gdzie to można kupić?
  2a. Mój ma na naklejce symbol 91201337. W sieci znajduje coś takiego 91201337-585004611123. To to samo? Z grubsza wygląda tak samo, ale nie identycznie. Dość podobnie wygląda też 41007709 - też mógłby pasować?

  Z góry dziękuję za pomoc.

  ps.Dokładny symbol pralki to prawdopodobnie 31083124

  pralka candy holiday 1000 - spalony wybierak
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Witam, kolego jak rozwaliło Ci drabinki rez. to prawdopodobnie prockowi teź się dostało - stawiam na uszkodzenie zasilacza - jeśli to była jakaś szpila napięcia, to elektronika (szczególnie procek i pamięć) jest pozamiatana, do wymiany cały moduł z wybierakiem, pozdro
 • Poziom 10  
  pewnie racja, świeci się główna kontrolka i nic więcej.
  coś jeszcze mogę sprawdzić?
 • Poziom 41  
  Przesledz drogę ścieżek od wybieraka do modułu i opornika 103
 • Poziom 10  
  Teraz widzę, że rozwaliło jeszcze triak TR4 - myślałem, że tylko osmolony od R8, ale po przetarciu, wygląda na pęknięty.
  Warystor VDR3 też wygląda podejrzanie.
  I jedna ścieżka chyba odparowała i jakiś rezystor SMD.
  Uuuu... chyba kupię nową :)
 • Poziom 15  
  Witam, a co tu śledzić, drabinki są czytane przez procka, jeśli przez procesor popłynął taki sam prąd jak przez drabinki, to napewno nieźle mu się oberwało, jeśli masz stację na gorące powietrze i masę doświadczenia to próbuj walki z prockiem - to był oczywiście żart - daj sobie lepiej spokój, pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Ta, dałem już sobie spokój jak przyjrzałem się dokładniej sterownikowi. za pierwszym razem napadł mnie zbytni optymizm, bo myślałem, że jak r8 padł to tylko on i będzie jak zawsze gdy tylko on pada.
  dzięki za podpowiedzi.

  Na koniec dodam, że przeżyła 10 lat, intensywnie używana (bo trochę za mała) bez ani odrobiny serwisu, a problemy zaczęły się gdy została trochę zalana (nie z winy pralki). rip.