Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szeregowe/Równoległe połączenie pomp głębionwych

alf_9 21 May 2013 13:00 9882 13
    alf_9
    Level 2  
    Witam serdecznie,

Szukam informacji jak i czy jest możliwe połączenie dwóch pomp głębinowych tego samego rodzaju.

Potrzebuje uzyskać system gdzie:
    - wysokości pompowanej wody 110m -120m
    - ilość 7m^3/godzinę

Całość będzie zasilana panelami słonecznymi tak więc oszczędność energii jest bardzo ważna.
    Obecnie mam do dyspozycji dwie układy pomp głębinowych o parametrach:
    - 3.6m³ / 115m (wysokość pompowania),
    - 7.2m³ (przepływ) / 56m (wysokość pompowania).

Moje pytanie brzmi czy możliwe jest połączenie pomp głębinowych szeregowo lub równolegle? Gdzie studnia ma średnicę jedynie 4cali (101,6mm)
    Jeżeli tak to jak można to zrobić.

Pozdrawiam serdecznie
    saskia
    Level 39  
    Wyglada na to ze pompy te roznia sie jedynie iloscia sekcji wirnikowych. Laczac je razem, jedna za druga, to teoretycznie to samo co dodanie wirnikow do jednej.
    mczapski
    Level 39  
    Na papierze jest to możliwe ale praktycznie raczej ekstremalnie utrudnione. Łączenie równoległe to niby w jakim celu i jak poprowadzisz rury? Łączenie szeregowe to jak połączyć wlot pompy z wylotem innej? Do tego trzeba ulokować dwa przewody elektryczne. Więc takie założenia to utopia. Czyli pozostaje zastosowanie pompy o wyższych parametrach co z kolei z racji średnicy rury może być utrudnione. I jeszcze taki drobiazg jak moc silnika pompy. Nazbiera się tego kilka kilowatów i zasilanie z paneli słonecznych to spore wyzwanie.
    alf_9
    Level 2  
    Saskia,

No właśnie widzę problem w praktycznym rozwiązaniu tego problemu. Nie wiem czy w ogóle możliwe jest łączenie szeregowe / równoległe pomp głębinowych. Czy ktoś ma może doświadczenie w tej tematyce lub też zna kogoś do kogo mógłbym pójść po radę.
    User removed account
    User removed account  
    alf_9
    Level 2  
    giepetto

Czy mógłbyś przybliżyć mi pojęcie "kolektora"? Czy chodzi ci tu o poprowadzenia rury wzdłuż pompy (nazwijmy ją drugą) która będzie nieco powyżej pierwszej pompy.

Czy znasz może jakieś materiały gdzie mógłbym coś więcej przeczytać na temat łączenia pomp?

Mi jak do tej pory udało się wyguglować jedynie to:
    http://www.engineeringtoolbox.com/pumps-parallel-serial-d_636.html

Co do miejsca to nie jestem pewien czy będzie wystarczająco. Średnica studni 4'. Co do pomp to muszę się dowiedzieć wiem tylko że outlet pompy ma 2' więc cała pompa będzie miała więcej.
    User removed account
    User removed account  
    mczapski
    Level 39  
    No cóż. Kolega ma ambicje. Po pierwsze coś mi marnie wygląda aby studnia o głębokości 110 m (a chyba więcej) była zbudowana z rur 4 ". Łączenie równoległe pomp prawie nic nie daje pod kątem słupa cieczy a do tego prawie niemożliwe do realizacji (brak miejsca). Radzę zainteresować się pompami bowiem mogą mieć średnice powyżej 4 ". Jako, że takie poniżej 100 mm średnicy z trudem uzyskują słup rzędu 100 m. Jeśli jakimś cudem połączysz pompy w szereg (pompy zasysają ponad silnikiem) to znów pozostaje problem miejsca na przewód. O wydajności zupełnie nic nie słychać. Zatem jak dla mnie zagadnienie czysto teoretyczne. W praktyce pompa spełniająca oczekiwania winna mieć ok 150 mm średnicy i ok 10 - 15 kW mocy. Przykro to brzmi.
    tatanka
    Level 20  
    Powodzenia z solarami, do zasilania pomp trzeba by z pol boiska :D.
    Prosciej łapać deszczowke.
    Volt-rom
    Level 14  
    Zagadnienie jest bardziej skomplikowane.
    Połączenie równoległe odpada- brak miejsca, pompy mają różną wysokość podnoszenia.
    Połączenie szeregowe- trzeba , nie uzyska się oczekiwanej wydajności . Sprawa techniczna- jak wykonać połączenie pomp głębinowych- nie mają króćców ssących. Można umieścić je na różnych wysokościach, ale gdzie jest lustro wody i jak się zmienia podczas pracy. Pompy głębinowe nie mogą pracować, gdy nie są zanurzone w wodzie.
    Osobna sprawa to zasilanie elektryczne z paneli-moc , falownik itd.
    tatanka
    Level 20  
    Chyba nie wiesz na co sie porywasz.
    Jest pompa glebinowa za jakies 2000zl, tloczy na 120m 15m3/h
    Zasilanie 3kW.
    Pierwszy z brzegu panel daje mocy 100w i kosztuje jakies 400zl.
    Przy 100% sprawnosci i slonecznej nocy potrzebujesz 30 paneli.
    Po mojemu to nawet i 100 paneli braknie jezeli ma dzialac zima i w nocy.
    Energie trzeba gdzies na noc zmagazynowac ( 12h ) to daje jakies 40kWh.
    Akumulator 100Ah 12V =1,2kWh jakies 300zl
    falowniki kable i ktos kto to poskalda 10.000
    -----------------------------------
    pompa 2 000
    panele 40 000
    akku 10 000
    inne 10 000
    = 60.000zl
    Biorac pod uwage ze 1kWh kosztuje jakies 0,5zl mozesz pompowac bez przerwy przez 5lat.
    Do tego czasu wymienisz pompe i zestaw akku.

Pytanie za 1000pkt skad wezmiesz tyle wody w studni przy przeplywie 7m3/h :D
    Jak bys zrobil studnie z kregow fi 1m i gleboka na 100m to po 12h masz sucho :!:
    :D :D :D :D
    Volt-rom
    Level 14  
    Po
    tatanka wrote:
    Pytanie za 1000pkt skąd weźmiesz tyle wody w studni przy przepływie 7m3/h :D
    Jak byś zrobił studnie z kręgów fi 1m i głęboką na 100m to po 12h masz sucho :!:

To tylko matematyka .Pompa głębinowa nie pracuje w sposób ciągły. Wydajność studni zależy od struktur gleby, głębokości wiercenia, średnicy otworu, szybkości napływu i może jeszcze kilku spraw. Jest to indywidualna sprawa - dla studni. Co do innych wyliczeń to kolega ma rację.
    tatanka
    Level 20  
    Nie ja wymyslilem takie parametry studni, pompy.
    Niech mnie ktos poprawi jak gdzies zle postawilem przecinek.
    fi 100mm =1dm
    0,5dm x 0,5dm x 1000dm x pi =0,8 m3 wody w CAŁEJ studni
    Skoro wierci tak gleboko to wode ma tylko przez powiedzmy 20m =0,15m3
    0,15/7 x3600= 80s :!: :!: :D :D
    Po 80s ( nawet niech bedzie 2 min ) bedzie tam SUCHO

Wnioski:
    - caly pomysl to jakas totalna bzdura
    - pod studnia musi plynac RZEKA aby spelnic te wymagania ( inaczej bez sensu 7m3/h )

Chyba ze chce wypompowac Hańczę :D
    mczapski
    Level 39  
    Jakoś nie sądzę aby osoba pytająca miała rzeczywiste informacje. Po pierwsze w Polsce raczej mało będzie takich studzien i to w dodatku z osłoną 4". Po drugie wydajność pomp (godzinowa) dla średnic poniżej 90 mm raczej nierealna. Po trzecie skrupulatnie pomija się zagadnienie zapotrzebowania na energię. Miałem styk ze studnią o głębokości 505 m i poziomem wody rzędy 200 - 300 m. Tyle, że rura osłonowa ponad 300 mm i pompa zawieszona na żerdziach wiertniczych o mocy 20 - 30 Kw (stosowano różne).